ایران-دانشجویی- آشفته بازار امور دانشجویان

0
878
شورای صنفی دانشجویان کشور: آشفته بازار امور دانشجويان
شورای صنفی دانشجویان کشور: آشفته بازار امور دانشجویان

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۴/۵-مسولیت این مطلب بر عهده نویسنده است.
شورای صنفی دانشجویان کشور
پیاده رو های رو به روی ساختمان وزارت علوم این روز ها میزبان بسیاری از دانشجویان معترض به قوانین مختلف صادره از این وزارت خانه بوده است. دانشجویان مقطع دکتری از یکسو در حرکتی هماهنگ و کشوری به قوانین جدیدی که در مورد تخصیص وام با شرایط نامناسب به آنها بود و به طور کلی به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت معیشتی آنان دست به اعتراض زدند. از سویی دیگر دانشجویان دختر خوابگاه حضرت معصومه(س) چمران اهواز، به دلیل خرابی سیستم سرمایشی خوابگاه که منجر به دانشجوپزی شده بود، دست به تجمعات گسترده و ادامه دار زدند. همین اعتراضات شجاعانه باعث شد تا پس از یک آرامش نسبی بعد از اعتراضات گسترده سراسر کشور به قانون سنوات تحصیلی، مجددا تشت رسوایی وزیر علوم و منصوبان ایشان اینبار از طبقات بلندتر با صدایی مهیب بیفتد.
شاید گزارشاتی که به دست ساکنان وزارتخانه میرسد محدود به همین موارد باشد، اما ما به خوبی و به صورت مستند میدانیم که این ماجراها به این موارد ختم نمیشود و قصه سر درازی دارد. اما به هرحال بیشترین موردی که توجه رسانه ها و دانشجویان را به خود جلب کرد، ماجرای دانشجوپزی بود که نمایشگاهی از موارد بی تدبیری و بی کفایتی مسئولان را به نمایش گذاشت.
” جلوگیری از تشکیل شورای صنفی ” با روشهای مختلف، ارائه گزارش های غیر واقع از وضعیت خوابگاه ها به صندوق رفاه، فرسودگی بافت خوابگاه و عدم توجه مسئولین، اولویت بندی نادرست تخصیص بودجه های مالی در حوزه رفاهی دانشجویان که همگی کاملا متوجه بخش “معاونت دانشجویی” دانشگاه است، مهمترین عوامل این فاجعه شمره شده اند. در نتیجه مسئولیت این ماجرا کاملا متوجه شخص جناب آقای دکتر علم، معاون دانشجویی وقت دانشگاه چمران است.
در همین بین، حکمی به دست ما می رسد که نشان از ترفیع درجه این شخص به عضویت در شورای مرکزی نظارت با دستور جناب آقای دکتر صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان، دارد و بیش از پیش آشفتگی این سازمان- و در سطح بالاتر وزارت علوم- را نمایانگر میسازد؛ شورای نظارتی که پس از گذشت کمتر از یکسال از تعریف اعضای آن هنوز تکلیف ۴ عضو نماینده های شوراهای صنفی آن معلوم نیست و وزارت نیز علاقه ای به صحبت در مورد آن نشان نمیدهد اما در حکم ایشان دم از ” اهمیت امور ارجاعی از سوی شوراهای نظارت در دانشگاه ها” میزند. این حکم در واقع سند رسوایی مجموعه ای را نشان میدهد که نه تنها از وضع و حال دانشجویان-که وظیفه رسیدگی و ساماندهی به امور آنان را بر عهده دارد- بی خبر است، بلکه از تشخیص کفایت مدیران و مسئولین خود نیز عاجز یا نسبت به آن بی تفاوت است.
امر مسلم این است که انتشار این حکم از سایت معاونت دانشجویی دانشگاه چمران همزمان با اعتراض دانشجویان علیه بی تدبیری معاونت دانشجویی، نمکی بر زخم جامعه دانشجویان کشور بود که سال ها است صدای اعتراضشان به این آشفته بازار پس از آیین نامه های متعددِ پر نقص و ایراد در زمینه های آموزشی، انضباطی و صنفی، شنیده نمیشود و هر روز برای خفه کردن این فریاد ها به جای برنامه ریزی به منظور بهبود وضعیت، تلاش بیشتری میشود.
اما ما خاموش نخواهیم شد و فریادهای امروزمان از دیروز بلندتر خواهد شد…
شورای صنفی دانشجویان کشور
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید