آخرین گزارش عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر درامور ایران توسط سازمان ملل منتشرشد

0
635
عاصمه جهانگیر
آخرین گزارش عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر درامور ایران توسط سازمان ملل منتشرشد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۲/۱۴-آخرین گزارش عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر درامور ایران توسط سازمان ملل منتشرشد

۱۴/اسفند/۱۳۹۶
این گزارش توسط خانم عاصمه جهانگیر ؛ گزارشگر ویژه حقوق بشر درامورایران تهیه شده بود .
مرحوم خانم جهانگیر دراین گزارش شجاعانه از نقض حقوق بشری که درایران جریان دارد پرده برداشت و این گزارش را د راختیار سازمان ملل قرار داد
طبق گزارش خبرگزاری رویتر ؛ گزارش عاصمه جهانگیر در شورای امنیت حقوق بشر سازمان ملل نهایی شده بود اما حکام تهران تلاش می کردند ا ز انتشار آن جلوگیری کنند .
خانم جهانگیر در گزارش خود از مقام‌های ایران خواسته تا در زمینه سرکوب معترضان اخیر ایران و کشته‌شدن برخی از آنها در بازداشت، تحقیقات مستقلی انجام دهند.

عاصمه جهانگیر در گزارش خود نوشته، شاهد یک تصویر نگران‌کننده از وضعیت حقوق بشر ایران نسبت به تابستان گذشته بوده است.
به گفته او برخلاف اطمینانی که دولت ایران داده بود، پیشرفتی در وضعیت حقوق بشر ایران به چشم نمی‌خورد.
این گزارش که در سی‌و‌هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد، از ایران خواسته بود، حقوق زندانیان از جمله افراد بازداشت‌شده در اعتراضات دی ماه را رعایت کند.

بیشتر بدانیم:
در روزهای پایانی اکتبر …در ۲۶ این ماه خانم عاصمه جهانگیر گزارش خود را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران در شش ماه اول سال ۲۰۱۷ به مجمع عمومی ارائه میدهد.
آنچه که حائز اهمیت زیادی است این است که بعد از ۲۸ سال در سازمان ملل برای اولین بار توسط خانم جهانگیر به قتل‌عام سال ۶۷و اعدام زندانیان سیاسی مرد، زن و نوجوان در آن سال به صورت گزارش به مجمع عمومی پرداخته میشود.
گزارشگر ویژه حقوق بشر از درد عمیق خانواده‌های قربانیان میگوید و نامه‌های صمیمی‌ای که هر روزه به دست او میرسند به همراه مدارک و گزارشات و اسناد مختلف … و خانم جهانگیر بعد از اشاره به اعتراف مقامات بلندپایه کشور درباره این اعدامها … به حقوق خانواده‌های قربانیان اشاره میکند… و به یک تحقیق مستقل و جامع در مورد این وقایع فراخوان میدهد!
نور امیدی در دل خانواده‌ها و نزدیکان شهدای گرانقدرمان که ۲۸ سال است که از عزیزانشان کوچکترین نشانی ندارند. نمیدانند حقیقت درباره آنان چه بوده؟
در کجا به خاک سپرده شده‌اند؟
و ده‌ها سؤال دیگر …؟
اینک وقت آن رسیده که به حقوق خود درباره این حقایق برسند

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید