۲۷۰۰نفرانتخاب شدگان رشته های پزشکی کنکور ۹۸ سهمیه ای هستند

0
118
سهمیه ای
۲۷۰۰نفرانتخاب شدگان رشته های پزشکی کنکور ۹۸ سهمیه ای هستند

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۵/۱۶-۲۷۰۰نفرانتخاب شدگان رشته های پزشکی کنکور ۹۸ سهمیه ای هستند

۲۷۰۰نفرانتخاب شدگان رشته های پزشکی کنکور ۹۸ سهمیه ای هستند
با اعلام نتایج کنکور بازهم آمار عجیبی از قبول شدگان و سهمیه بندیهای ظالمانه روشد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خدایی اعلام کرد:
حدود ۳۳۵ هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، گفت: حدود ۹ هزار داوطلب در سه رشته پرطرفدار شامل “دندان پزشکی”، “داروسازی” و “پزشکی” پذیرش خواهند شد که حدود ۲۷۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد این رشته‌ها خواهند شد.

وی ادامه داد:
در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور ۸ هزار و ۳۸ نفر ظرفیت پولی و غیر پولی برای این گزوه آزمایشی وجود دارد و این میزان با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به ۹ هزار نفر می‌رسد. از این رقم ۳۰ درصد برای سهمیه‌های مصوب مجلس است و در نهایت ۶ هزار و ۳۰۰ نفر می‌مانند که این تعداد هم سهمیه‌های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بالای ۱۰ هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته‌ها را داشته باشد و معقول انتخاب رشته کند.

روند روبه رشد بیکاری

بیشتربدانیم:

درروز ۱۹خرداد ۹۷ دانشجویان وشرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی در اعتراض به اعمال سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در آزمون دستیاری وزارت بهداشت در مقابل ساختمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجمع کردند.
دراین تجمع که درمقابل وزارت علوم برگزار شد هیچ کس پاسخگوی مطالبات دانشجویان نشد و وزیرعلوم نیز اعتنایی به این اعتراضات نکرد .
مسئولین بازرسی در وزارت علوم هم به تجمع کنندگان گفتند : « آنقدراینجا بایستید که خسته شوید»

بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و پی گیری های وزارت بهداشت در این زمینه هم بی نتیجه مانده است.

حمید اکبری ضمن انتقاد ادامه داد:
وجود سهمیه‌های متعدد برای پذیرش در گروه‌ علوم پزشکی یکی از عوامل چالش برانگیز در نحوه ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی است. چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد و علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد و متاسفانه این چالش بسیار نگران‌کننده است.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید