۱۸ تیر۷۸ آغاز قیام دانشجویان در دانشگاه ها

0
656

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۴/۱۷-۱۸ تیر۷۸ آغاز قیام دانشجویان در دانشگاه ها

قیام ۱۸تیر خیزش اعتراضی دانشجویان علیه اختناق رژیم آخوندی بود که با شرکت گسترده مردم و جوانان دلیر از دیگر نقاط به‌سرعت به ‌یک قیام بزرگ در تهران، تبریز و شانزده شهر دیگر ایران تبدیل شد و به‌مدت یک هفته، رژیم ولایت فقیه را به‌لرزه درآورد.

طی سالهای گذشته، همه ‌ساله، سالگرد ۱۸تیر، به ‌روز اعتراض و خروش دانشجویان و جوانان د‌لیر ایران تبدیل شده و آنان فرصت را برای نشان‌دادن خشم فروخفته خود علیه کارگزاران رژیم ضدبشری غنیمت شمرده‌اند.
به‌این‌ترتیب جنبش ۱۸تیر، تنها محدود به ‌ایام تیرماه سال ۷۸ باقی نماند بلکه در سالهای بعد نیز امواجی از خروش و خیزش به‌پا کرد. بخصوص در سالهای ۸۲ و ۸۴، به‌رغم همه پیشگیریها و تمهیدهای سرکوبگرانه رژیم، سالروز ۱۸تیر به‌ یک جنبش اعتراضی قوی علیه رژیم تبدیل گردید.

این قیام ضمن برخورداری از پتانسیل نیرومند ضدحکومتی اش، توانسته اعتراضهای دانشجویی دو دهه اخیر و بلوغ آن به‌ قیام ۱۸تیر را با سابقه تاریخی جنش دانشجویی پیوند بزند و روز ۱۸تیر را به‌مثابه‌ روز دانشجو در دوران حاکمیت ننگین آخوندی به‌ثبت برساند.

کمیسیون دانشگا‌ههای شورای ملی مقاومت طی اطلاعیه‌یی در تیرماه ۷۸ گفت :
«هجوم وحشیانه پاسداران ظلمت و تباهی، جنبش دانشجویی را هدف قرار داده است که تمامیت رژیم آخوندی را به ‌زیر سؤال برده و خواهان سرنگونی آن است‌.»

۴۰ساعت درگیری
در پی ۴۰ساعت درگیری در دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه تهران و رؤسای کلیه دانشکده‌های آن از شغل خود استعفا می‌دهند. پیش‌از آن وزیران بهداشت و درمان و فرهنگ و آموزش عالی و موسوی ‌لاری، وزیر کشور، از معاونت فرماندهی نیروی انتظامی استعفا داده بودند.

انعکاس خبرگزاری های خارجی
ـ تلویزیون سی.ان.ان طی گزارشی می‌گوید بازار تهران در حمایت از دانشجویان تعطیل می‌شود.
ـ دانشجویان در سوگ ۷دانشجوی شهید، لباس سیاه پوشیده و از ساعت ۶ بعدازظهر برای آزادی یاران اسیر خود دست به ‌تحصن می‌زنند.
ـ رویتر گزارش داد: «دانشجویان شعار می‌دهند: ”ما دولت زور نمی‌خواهیم، پلیس مزدور نمی‌خواهیم” ». رویتر افزود: «‌پیامدهای این درگیریها جمهوری اسلامی را تکان داده است».
ـ دانشجویان دانشگاههای تبریز، اصفهان، رشت، شیراز و مشهد نیز در حمایت از خیزش دانشجویان در تهران دست به‌ تظاهرات زدند‌.
ـ در تهاجم وحشیانه مزدوران سرکوبگر به‌ تظاهرات دانشجویان تبریز بیش‌از هشت‌صد نفر زخمی‌شده و تعداد زیادی از دانشجویان دستگیر یا مفقود می‌شوند.
ـ با برقراری حکومت نظامی در شهر تبریز، تانکها در خیابانها مستقر می‌شوند، مردم به ‌حمایت از دانشجویان، دفتر هواپیمایی، بانک صادرات، و یک پمپ‌بنزین را به‌ آتش می‌کشند‌.
ـ روزنامه کیهان: دانشجویان آشکارا می‌گویند مسأله ما کل ایران است‌ !

اکنون نیز قیام ۱۸تیر مستمر و طوفانی در قیام دیماه ۹۶ و در امتداد آن قیام وخیزش مردم در کازرون ؛خرمشهر؛ برازجان ؛‌بازارتهران؛
و اقصی نقاط ایران درجریان است و تا تحقق آزادی ادامه دارد.

۱۸ تیر۷۸ آغاز قیام دانشجویان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید