کودتای نظامی رضاخان میرپنج درسوم اسفند ۱۲۹۹به وقوع پیوست

0
1012
کودتای نظامی رضاخان
کودتای نظامی رضاخان میرپنج درسوم اسفند ۱۲۹۹به وقوع پیوست

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۲/۳-کودتای نظامی رضاخان میرپنج درسوم اسفند ۱۲۹۹به وقوع پیوست

کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ کودتایی نظامی بود که توسط رضاخان میرپنج و هم‌دستی سیدضیاءالدین طباطبایی و با برنامه‌ریزی افسر انگلیسی آیرونساید اجرا شد

استعمار انگلیس که منافع خود را در تمرکز قدرت در دست حکومت مرکزی می‌دید، بابکارگرفتن مهره دست‌نشانده‌یی به‌نام رضاخان، به انجام یک کودتای استعماری اقدام نمود.

۲۳ روز پیش از کودتا رضا خان میرپنج با ادموند آیرونساید ملاقات کرد که در این دیدار ژنرال آیرونساید به رضا خان گفته بود اگر شما قدرت را در دست بگیرید ما مخالفتی نداریم

در نتیجه مذاکرات و هماهنگی‌های به عمل آمده بین سیدضیاءالدین طباطبایی و رضاخان ؛ در روز سوم اسفند قوای قزاق وارد تهران شده و ادارات دولتی و مراکز نظامی را اشغال کردند. نزدیک به صد تن از فعالان سیاسی و رجال سرشناس بازداشت و زندانی شدند.

احمدشاه قاجار و محمدحسن میرزا (ولیعهد) به کاخ فرح‌آباد گریختند و سپهدار رشتی (نخست‌وزیر) به سفارت انگلستان در تهران پناهنده شد.

رضا خان ؛‌ به دنبال تحمیل خود به‌عنوان سردارسپه و رئیس‌الوزرا، در نهم آبان ۱۳۰۴، احمدشاه قاجار را به کمک مجلسی که اکثر عناصرش از مزدوران اجنبی بودند از سلطنت خلع نمود و در بیست‌وچهارم آذرماه همان‌سال، سلطنت خود را آغاز کرد.

پس از کودتا از طرف میرپنج رضاخان اعلامیه‌ای در ۹ ماده تحت عنوان «حکم می‌کنم» صادر و توسط قزاقان به در و دیوار شهر تهران چسبانده شد. در آستانه کودتا، سیدضیاءالدین طباطبایی فهرستی از اسامی ده‌ها تن از رجال کشور را در اختیار رضاخان میرپنج قرار داد تا بلافاصله پس از انجام کودتا دستگیر و زندانی شوند. بدین ترتیب مدت کوتاهی پس از کودتا و از واپسین ساعات شامگاه چهارم اسفند ۱۲۹۹ دستگیری گروهی از اعیان و اشراف، متنفذین، آزادیخواهان و برخی علمای مخالف آغاز شد و در طی حدود شش روز قریب به هفتاد تن از رجال دستگیر و زندانی شدند.

رضاخان در آغاز جنگ جهانی دوم، در جریان تغییرات اوضاع سیاسی جهانی، توسط اربابانش از سلطنت، خلع؛ و از ایران تبعید گردید تا سرانجام در جزیره موریس در گذشت

کودتای نظامی رضاخان

کودتای نظامی رضاخان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید