کهریزک تکثیر شده! هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک

0
621
کهریزک تکثیر شده
کهریزک تکثیر شده! هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۲۵-کهریزک تکثیر شده! هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک

کهریزک تکثیر شده! هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک

مقاله  ای از احمد سپیدار

از زمانی که  خامنه ای و روحانی تو‌أمان تصمیم به سرکوب بی رحمانه جنبش مردمی در کوچه و خیابان شهرها گرفتند- جدا از لفاظی های مهوع روحانی که دیگر حتا پاسداران اطرافش را هم نمی فریبد- هشداری که از جای جای جامعه ایران به گوش می رسید این بود که با این دستگیری گسترده و همه گیری که حکومت به آن دست زده است، نکند داستان کهریزک دوباره تکرار شود.

بازداشتگاه کهریزک که در قیام ۸۸ به دلیل جان باختن چند جوان در زیر شکنجه بازجوها و پاسدارها به رسوایی حکومت در آن مقطع تبدیل شده بود، و هرگز واقعیت پشت پرده آن چه اتفاق افتاده بود علنی نشد و حتا جلادانی مثل مرتضوی که دست داشتن شان در آن قتل ها محرض شده بود، هرگز مجازات نشدند اما درحافظه تاریخی مردم ایران به عنوان سمبل توحش و بی رحمی سیستم قضایی و زندان جمهوری اسلامی در خاطر مانده بود.

هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک اما بی مورد نبود. هنوز چند روز از شروع قیام نگذشته بود که نخستین خبر رسید. محسن عادلی؛ فرزند دلیری از مردم بختیاری به طرز مشکوکی در بازداشتگاه به قتل رسید. مرگ محسن در ۱۱ دیماه اتفاق افتاد یعنی روزهایی که قیام در اوج بود و جامعه درگیر تنش جدی با حاکمیت بود. در روز ۱۶ دیماه خبر رسید که جسد وحید حیدری در اراک به خاک سپرده شد. ۱۹ دیماه سینا قنبری در اوین کشته شد.۲۰ دیماه جسد دست و پا بسته آریا روزبهی در رودخانه کارون پیدا شد.۲۲ دیماه جسد جوان برومند کرد سارو قهرمانی که در بازداشتگاه اطلاعات فوت کرد به خانواده اش تحویل شد. یک روز بعد یعنی ۲۳ دی جسد کیانوش زندی نیز مخفیانه به خاک سپرده شد. و بالاخره در لحظه تنظیم این سطور خبر رسید که محمد نصیری در بازداشتگاهی در زنجان جان سپرد و این فاجعه قطعا پردامنه تر است.

آدمکشان و جلادان به همان روش همیشگی شان عمل کردند. گفتند بازداشت شدگان مشتی معتاد یا قاچاقچی بودند که در زندان خودکشی کردند. وقاحت این ادعا آن قدر زیاد است که حتا همپالگی هایشان در باندهای دیگر این را به تمسخر گرفتند.

شکی نیست که حاکمیت در یک تصمیم کلان و برای گریز از سقوط حتمی به تکثیر کهریزک به سراسر ایران رای داده است. در سال ۸۸ یک باند حاکمیت درگیر ماجرا بود به همین دلیل کهریزک به سرعت به مثابه رسوایی یک باند افشا شد اما این بار ساختن کهریزک ها حاصل تصمیم شورای امنیت ملی تحت اداره حسن روحانی است و بالمآل تصمیم مشترک هر دو باند حاکمیت است که مورد غضب مردم واقع شده اند.

این بار همه شبکه های اجتماعی این وظیفه را به دوش گرفته اند. همدلی محسوس مظلومین جامعه در مقابل باندهای قدرت وتباهی و قتل، اکنون در افشای جنایت های سازمان یافته نقش اصلی را دارند. قطعا قربانیان شکنجه در بازداشتگاه ها بسیار فراتر از این عدد است. اما این عزم  مار برای به زیرکشیدن این حاکمیت قاتل و جانی بیشتر می کند.

جلادان و دژخیمان حاکم در هر لباسی؛ هر کار هم که بکنید؛ زندان بسازید و تلگرام را ببندید و به جوانان رشید این ملت شلیک کنید؛ ملت حرف آخر خود را زده و کل نظام را نشانه گرفته است. مردم ایران شما را نمی خواهند؛ آیا شعار جوانان را در شهرها نشنیدید که فریاد می زدند: حکومت آخوندی نمی خوایم نمی خوایم؟! و مرگ بر خامنه ای. اینها شعارهای سراسری شهرهای ایران است. این خواست بی بازگشت ملت ایران است که برای محقق کردن آن هزینه را به تمام خواهد پرداخت تا روزی که ایران از حاکمیت دزدان و جلادان آزاد شود و یک حاکمیت جمهوری براساس آراء‌ مردم بر پایه دموکراسی و آزادی برقرار شود. حاکمیتی که در آن سلطنت مطلقه شاه و شیخ در آن جایی ندارد.

دیر نیست روزی که دست اندرکاران و آمران شکنجه و کشتار ملت بزرگ ایران؛ به پای میز محاکمه کشیده شوند. دیر نیست آن روز…

کهریزک تکثیر شده! هشدار و نگرانی جامعه به تکرار فاجعه کهریزک

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید