کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان دانشگاههای ایران

0
577
کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان
کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان دانشگاههای ایران

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۸/۱۸-کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان دانشگاههای ایران

کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان دانشگاههای ایران

این روزها تصور زندگی بدون اینترنت دشوار است. آنچه مسلم است فراگیر شدن اینترنت در زندگی های امروزی تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر از زندگیمان شده است.نداشتن اینترنت زندگی شخصی ما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای به هم پیوسته‌است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند.
نیاز به ارتباطات بخصوص دربین دانشجویان ضریب بیشتری دارد.
دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور از معضلی به نام کندی خط اینترنت شاکی هستند

آنها می گویند:
یکی از مواردی که دانشجویان بسیار از آن گله دارند بحث اینترنت دانشگاه و خوابگاه است.
قطعی و سرعت پایین اینترنت, مشکلیست که چندین سال است پای ثابت مشکلات ما در دانشگاه است.

کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان دانشگاههای ایران

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی می گویند:
شکل دیگری که مرتبط با بحث اینترنت می‌باشد, عدم درک درست معاونت پژوهشی در رابطه با نحوه استفاده از اینترنت توسط دانشجویان خوابگاهی است. در بسیاری از دانشگاه‌های کشور این مقوله که اینترنت وسیله‌ای صرفا تحقیقاتی نیست و بخشی از خدمات رفاهی و تفریحی به دانشجویان نیز محسوب می‌شود جا افتاده‌است اما متاسفانه در دانشگاه ما اینگونه نیست.
این مسئله از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که ما هر اندازه گزینه‌های درست پرکردن اوقات فراغت دانشجویان خوابگاهی را از آنان دریغ کنیم, گزینه های خطرناکی مانند مصرف مواد مخدر جایگزین آن می‌شود و ضررهای جبران‌ناپذیری را به دانشجو و اجتماع وارد می‌آورد.
اختصاص حجم پایین اینترنت به هر دانشجو(با این استدلال که همین مقدار حجم برای دانلود مقاله‌های علمی کافی‌است!!!!) و یا ایجاد محدودیت برای دانشجویان در دسترسی به نرم‌افزارهایی همچون اینستاگرام از جمله مواردی است که نشان‌‌دهنده درک نادرست مسئولین ذی‌ربط در رابطه با مسئله اینترنت است.

دانشجویان دانشگاه هنر تبریز: اینترنت دانشگاه امکان دسترسی به دیتا بیس ها ی علمی را نمی دهد
دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به خدمات نامطلوب و برخی از سیاست‌های اعمال‌شده از سوی حکومت برای دانشگاه، دست به تجمع اعتراضی زدند.۲۲اردیبهشت ۹۷

عده ای از دانشجویان خوابگاه زعفرانیه به مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس مراجعه کردند و نسبت به کندی خط و وضعیت اسف بار اینترنت این خوابگاه اعتراض کردند.۱۴مهر۹۷

دانشجویان دانشگاه شیراز خوابگاه پسران از نداشتن وای فای شاکی هستند.۲۹خرداد۹۶

سهم هر ایرانی از اینترنت چقدر است؟
محمدجواد آذری‌جهرمی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات در نطق دفاعیه خود در مجلس گفته است: «سرانه پهنای باند در حال حاضر ۳۵ کیلوبیت در ثانیه برای هر شهروند است و پهنای باند داخلی ۴۰ درصد کل پهنای باند کشور است».
با توجه به عدم شفافیت و نبود آمار معتبر قطعی، نمی‌توان گفت سرانه پهنای باند اینترنت در ایران دقیقا چقدر است. بر اساس برآوردها از کل حجم پهنای باند اینترنت در ایران، سرانه کلی (داخلی و خارجی) باید چیزی کمتر از ۱۵ کیلوبیت بر ثانیه باشد. همان عددی که در بخشی از برنامه آذری‌جهرمی در جدول تحلیل شاخص‌ها به عنوان «برآورد پهنای باند اینترنت بین‌الملل» به آن اشاره شده است.
سایت فکت نامه
https://bit.ly/2RJy9mS
فکت‌نامه به این نتیجه رسیده که با توجه به داده‌های موجود، سرانه پهنای باند در ایران، بیش از ۱۵کیلوبیت بر ثانیه نیست و به همین علت ادعای مطرح شده از سوی محمدجواد آذری‌جهرمی، نادرست است.

شایان ذکراست که پهنای باندی که در ایران به هر شهروند اختصاص می یابد بسا کمتر از آن چیزی است که حکومت ادعا میکند و علت آن هم چیزی به جز بستن و کنترل کردن جوانان و بخصوص دانشجویان می باشد زیرا که داشتن ارتباطات و تبادل اخبار و اطلاعات که توسط مردم به همه جای دنیا مخابره می شود هراس و ترسی است که نظام ضد مردمی حاکم بر ایران دارد از این رو با کند کردن خطوط اینترنت می خواهد مانع رساندن اخبار داخل ایران به جهان شود.

اخیرا دولت انگلیس اعلام کرده است:
که از سال ۲۰۲۰ پهنای باند با سرعت بالا به عنوان یکی از اصول حقوق شهروندی در نظر گرفته خواهد شد. به عبارت دیگر ارائه دهندگان سرویس (ISP) باید امکان دسترسی به اینترنت را برای افرادی که خواهان آن هستند، فراهم کنند.
برنامه ایجاد دسترسی همگانی از سوی «BT»، بزرگترین ارائه دهنده امکانات مخابراتی انگلیس پیشنهاد شده و دولت این کشور با تائید این طرح بر لزوم وجود قوانین مدون در این باره تاکید کرد.
https://bit.ly/2DwtrGn

کندی اینترنت از مشکلات لاینحل سالیان دانشجویان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید