ژان ژاک روسو فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی – سوئیسی

0
663
ژان ژاك روسو فيلسوف و نويسنده بزرگ فرانسوي - سوئيسي
ژان ژاک روسو فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی - سوئیسی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۴/۷-ژان ژاک روسو فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی – سوئیسی

روسو درتاریخ ۲۸ ژوئن ۱۷۱۲میلادی در ژنو بدنیا آمد .
ودر ۲ ژوئیه ۱۷۷۸میلادی درگذشت.
او خیلی زود درمادرش را ازدست داد . او تا سن شانزده سالگی نتوانست تحصیل کند اما همواره مطالعه می کرد
روسو به جهانگردی روی آوردو برای گذراندن زندگی به خدمتکاری و پست‏ترین خدمات اشتغال جست تا این که ساکن پاریس شد.
➖روسو تقریباً چهل ساله بود که قدم در ماجرای فلسفه گذاشت و رساله‏هایى در این زمینه نگاشت. وی پس از آنکه از جانب دولت فرانسه بی‏عدالتی‏ها را مشاهده کرد، بر آن گشت که تمام توان خود را صرف واژگون ساختن حکومت فرانسه، و همه حکومت‏هایى که بدون رضایت رعایا فرمان می‏راندند، کُنَد. وی انسان را طبیعتاً خوب می‏دانست و می‏گفت این تنها سازمان‏ها و تشکیلات است که او را بد می‏سازد. روسو اعلام داشت که بدترین تشکیلات ما، مالکیت خصوصی است. نخستین انسانی که قطعه زمینی را محصور ساخت و با خود اندیشید که این زمینْ متعلق به من است، مؤسس واقعی حکومت ظلم و جور بود.
➖سرانجام، روسو نتیجه می‏گیرد: تنها راه درمان این مصیبت آن است که تمدن را کنار بگذاریم و به طبیعت بازگردیم، زیرا همه مردم در حالت طبیعی خود، خوب هستند.
➖روسو خواهان برافکندن نظام پلید و ایجاد دنیایى بهتر برای نسلی خوش‏بخت‏تر بود. او خصوصیات این دنیای خیالی را در کتاب‏هایى چند از جمله هلوئیز جدید و قرارداد اجتماعی نگاشت که از محرک‏های انقلاب کبیر فرانسه شدند و بیش از یک قرن، سرمشق اندیشه فلسفی و کارهای سیاسی بودند. روسو با هر نوع حکومت زور مخالف بود و هر اقدامی در جهت تحمیل اراده بر دیگران را ناپسند می‏دانست.
➖ با این حال به تربیت کودکان و جوانان، توجهی خاص داشته و کتابی مخصوص در تربیت با نام اِمیلْ نگاشته است که موجب تحول عظیمی در فرهنگ جهان شد. او در این کتاب داستانْ مانند، اصول و قواعد تربیت را عنوان نموده و قوانین پرورش را مطرح ساخته است.
➖ تا اینکه سرانجام در دوم ژوئیه ۱۷۷۸م، یک سال قبل از انقلاب کبیر فرانسه در ۶۶ سالگی درگذشت. با این حال آثار وی تأثیری عظیم در مردمان زمان خود گذاشت و از عوامل بزرگ شکل‏دهی انقلاب فرانسه محسوب می‏شوند تا جایی که روسو را پیامبر انقلاب فرانسه می‏خواندند

ژان ژاک روسو فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی – سوئیسی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید