ژان باتیست پوکلن معروف به مولیر نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی

0
300
ژان باتیست پوکلن معروف به مولیر
ژان باتیست پوکلن معروف به مولیر نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۱/۲۸-ژان باتیست پوکلن معروف به مولیر نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی

ژان باتیست پوکلن معروف به مولیر نمایشنامه نویس مشهور فرانسوی
ژان باتیست پوکلن زادهٔ ۱۵ ژانویه ۱۶۲۲-درگذشتهٔ ۱۷ فوریه ۱۶۷۳ با نام مولیر شناخته می‌شود.

مولیر از بزرگترین کمدی‌نویسِ‌ها و هنرپیشه‌های تئاتر در اروپا است ؛در زمینه کمدی نویسی پس از نویسندگان معروف یونان قدیم مانند اریستوفان و مناندر و کمدی سازهای روم قدیم از قبیل پلوتوس و ترنتیوس تا به امروز کسی به پای او نرسیده‌است.

در سال ۱۶۵۹ طنز زن‌های فضل‌فروش مضحک را نوشت و بسیار مشهور گردید و همین باعث شد مورد توجه مخصوص لویی چهاردهم قرار بگیرد این علاقه باعث شد که مولیر در آن جامعه به بیان انتقاد و مشکلات جامعه با زبان طنز بپردازد.

خسیس معروفترین اثرمولیر
با اینکه مولیر بسیاری از نمایشنامه‌های خود را به شعر نوشته بود، خسیس را به نثر نوشت.
لاهارپ شاعر و منتقد فرانسوی در سال ۱۷۹۹ در باره نمایشنامه خسیس گفت:
خسیس از جمله نمایشنامه‌های مولیر است که هم از حیث قصد و نیت نویسنده هم از لحاظ نتیجه حاصل گشته از تمام نمایشنامه‌های وی خنده دار تر است.
تنها عیب این نمایشنامه این است که پایان آن به صورت یک داستان و رمان ساختگی و قالبی در می‌آید ولی از این عیب گذشته نمایشنامه ای بهتر از این در تصور نمی‌گنجد.

ژان-ژاک روسو فیلسوف معروف در خصوص خسیس گفته‌است:
البته عیب بزرگیست که انسان خسیس و رباخوار باشدولی از آن بدتر عیب پسری ست که مال پدرش را بدزدد و احترام لازم را در حق او مرعی ندارد و به صد زبان پدر خود را شماتت کند و وقتی پدرش خشمناک می‌شود و او را نفرین می‌کند به‌طور تمسخر و با لحن طنز و طعن بگوید که از الطاف و مراحم پدرانه بی‌نیاز است. آیا نمایشنامه ای که از چنین فرزندی مدح و ثنا نماید در حقیقت مدرسه ای برای بداخلاقی نیست؟

در شب هفدهم فوریه سال ۱۶۷۳ در حالی که خود نقش «ارگان»در نمایش بیمار خیالی را برعهده داشت، در حین اجرا دچار تشنج و ضعف شدیدی گردید، اما نمی‌خواست نمایش را ناتمام بگذارد.
وقتی نمایش به پایان رسید او را به منزلش بردند و سرفه شدیدی بر او عارض گردید و یکی از رگهایش قطع شد و سه ربع بعد در سن ۵۱ سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت.
مولیر در گورستان پرلاشز پاریس مدفون شده است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید