چهل وهفتمین سالگرد حماسه سیاهکل گرامی باد !

0
661
سیاهکل
چهل وهفتمین سالگرد حماسه سیاهکل گرامی باد !

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۱۸-چهل وهفتمین سالگرد حماسه سیاهکل گرامی باد !

صفیر گلوله های آتشین فرمانده علی اکبر صفایی فراهانی و ۵تن از یارانش دریک هسته چریکی درجنگلهای گیلان سکوت حاکمیتی ننگین را برهم زد .
ساواک شاه و نیروهای امنیتی رژیم شاه از وجود این هسته چریکی آگاه شده بودند و به هرقیمت می خواستند که آنان را غافل گیر کنند اما این دلاوران خلق با جلو انداختن زمان عملیات ؛ وبا حمله به پاسگاه سیاهکل و خلع سلاح نیروهای امنیتی ضربه سنگینی به ساواک شاه زدند .
این چریکهای فدایی درشامگاه ۱۹بهمن ۴۹ با این اقدام خودشان پا به میدان مبارزه مسلحانه نهادند.

این هسته چریکی، پس از حمله به‌پاسگاه سیاهکل، به‌سوی جنگل عقب نشست و تا ۱۸اسفند در حلقه محاصره دشمن، به‌مقاومت پرداخت.
در این نبردهای نابرابر، فداییان دلاور مهدی اسحاقی و محمدرحیم سماعی به‌شهادت رسیدند.
پس‌از آن نیز در تاریخ ۲۶اسفند، علی‌اکبر صفایی فراهانی و ۱۲رزمنده فدایی دیگر در‌برابر جوخه‌های اعدام قرار گرفتند و در راه آرمان و خط‌مشی انقلابیشان جان باختند.
پیامدهای رویداد سیاهکل
اگرچه فداییان در این خیزش، از دستیابی به هدف نظامی خود ناکام ماندند، ولی از این درگیری تا سال‌ها بعد به عنوان بزرگ‌ترین عملیات مسلحانه بر علیه رژیم شاه یاد می‌شد. این واقعه باور ضربه‌پذیر بودن نظام شاهنشاهی از طریق مبارزهٔ مسلحانه را تقویت نمود.
حمید اشرف در جزوهٔ یک سال مبارزه چریکی در شهر و کوه، مجموع اعضای «گروه جنگل» را ۲۲ نفر اعلام کرده بود.

اکنون نیز با یاد آوری گرامی داشت این روز حماسی با درود برروانهای شهدای والا مقام آن بر ادامه مسیر ضد استثماری مردم ایران پای میفشاریم.

روز ۱۹ بهمن روز قیام سیاهکل در تاریخ ایران روز پیدایش جنبش چریکی محسوب می‌شود. حکومت وقت برای تأکید بر اهمیت این قیام، به دنبال اعدام‌ها، تبلیغات وسیعی به منظور جوسازی علیه چریک‌ها به راه انداخت و حتی ۵۱ تن از دانشجویان چپ‌گرا را که ارتباطی با فداییان نداشتند در تهران بازداشت کرد.

چهل وهفتمین سالگرد حماسه سیاهکل گرامی باد !
چهل وهفتمین سالگرد حماسه سیاهکل گرامی باد !

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید