چراوزیر علوم فعالیت ۷۰ دانشگاه غیر انتفاعی را متوقف اعلام کرد؟

0
624
چراوزیر علوم فعالیت ۷۰ دانشگاه غیر انتفاعی را متوقف اعلام کرد؟
چراوزیر علوم فعالیت ۷۰ دانشگاه غیر انتفاعی را متوقف اعلام کرد؟

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۱/۱۵-چراوزیر علوم فعالیت ۷۰ دانشگاه غیر انتفاعی را متوقف اعلام کرد؟

چراوزیر علوم فعالیت ۷۰ دانشگاه غیر انتفاعی را متوقف اعلام کرد؟
منصور غلامی وزیر علوم روحانی اعلام کرد:
به دلیل ارزیابی های صورت گرفته و عدم کفایت برخی دانشگاه های غیردولتی و موسسات غیرانتفاعی در شاخص های مدنظر، فعالیت ۷۰ مرکز در این زمینه متوقف شده است.
اوگفت: استانداردها و شاخص های مدنظر ما مربوط به تربیت نیروی انسانی می شود اما شاهد هستیم که این دانشگاه ها فعلا در حال آموزش دانشجو هستند و به سمت تحقیقات و تربیت نیروی انسانی ورود پیدا نکرده اند.در سال ۹۲ بیش از ۳۰۰ مرکز دانشگاهی غیرانتفاعی در کشور فعال بود که حدود ۵۰ مرکز به دلیل عدم رعایت شاخص ها تعطیل شده اند. امسال نیز بر اساس ارزیابی های انجام شده در شرایط فعلی حدود ۷۰ مرکز به دلیل عدم رعایت استانداردها و شاخص های مدنظر توقف فعالیت دارند.

اما واقعیت چیست؟ واقعیت این است که دانشگاه های غیر انتفاعی خصوصی هستند و بدون کنکور و پرداخت شهریه البته کمتر از شهریه دانشگاه آزاد دانشجو می پذیرند و بیشتر به دارالتجاره های علمی شبیه هستند و به لحاظ سطح علمی جایگاهی در بین دانشگاه های ایران ندارند .هرچند که آموزش عالی و وزارت علوم مدارک این دانشگاه ها را قبول دارد!!!!!
زیرا که دولت نیز از این کانال ازصاحبان خصوصی دانشگاه ها پول دریافت میکند.

کنون فارغ التحصیلان این دانشگاهها تبدیل به معضلی برای نظام شده و روی دست اش مانده اند!به این نتیجه رسیده اند که باید افرادی که باهوش هستند و توان ادامه تحصیل در آموزش عالی را دارند وارد دانشگاه شوند.ازسوی دیگر بحث بیکاری و ارتش بیکاران بخصوص فارغ التحصیلان بیکار یکی از معضلات اصلی نظام با نسل جوان دانشگاهی است.

از این رو برای فرار از چنین بحرانی ترجیح داده است که از خیر پول این دانشگاه ها بگذرد زیرا که توان پاسخگویی به فارغ التحصیلان را ندارد . که البته همه این بحرانها به ریشه عملکردهای چهل ساله این نظام درقبال تمامی مشکلات اجتماعی برمیگردد بعلت ساختار غیر اصولی و غارتگرانه قدرت پاسخگویی به تضادها را ندارد
از این رو تصمیم گرفته است که دانشگاه های غیر انتفاعی را کم کم از دور خارج کند.

دانشجویان برانداز

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید