پیشقراول وکانون رادیکال جنبش درسال ۵۷ دانشگاه بود

0
517
پیشقراول وکانون رادیکال
پیشقراول وکانون رادیکال جنبش درسال ۵۷ دانشگاه بود

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۱/۱۷-پیشقراول وکانون رادیکال جنبش درسال ۵۷ دانشگاه بود

پیشقراول وکانون رادیکال جنبش درسال ۵۷ دانشگاه بود
به مناسبت فرارسیدن سالروز قیام ضد سلطنتی به بخشهایی از حرکتهای اعتراضی جنبش دانشجویی می پردازیم.
درسال ۵۶ بخصوص از تابستان این سال یک جنبش به سرعت درحال شکل گیری بود.
قلب این جنبش دریک کلام باید گفت : دانشگاه سنگر همیشه خروشان آزادی بود.
اما این حرکت خروشان از کجا نشات می گرفت ؟
این خروش از نیروی بالفعلی بود که در دانشگاه ها از سالهای ۵۰ تا سال ۵۷ شکل گرفته و تکوین پیدا کرده بود و آنهم حضور نیروهای انقلابی یعنی مجاهدین و فداییان بودند از این رو دانشجویان به پشتگرمی از این عنصر مقاومت پیوسته می خروشیدند این دانشجویان قهرمان پلی‌تکنیک تهران بودند که درهمان موجهای اولیه، در تظاهرات خشم‌آگین خود، با پلیس و گارد شهربانی به زد‌و‌خورد پرداختند و به پاره‌یی از تأسیسات و مراکز دولتی نیز خسارتهای سنگینی وارد کردند.دانشجویان دانشگاه صنعتی هم دست به یک تحصن بزرگ زده بودند.
جنبش دانشجویی ایران درخارج کشور نیز یکی از قویترین جنبشهای رادیکال دانشجویی درتمامی دنیا بود که درافشای رژیم شاه و برگزاری تظاهرات علیه آن اساسا پشتیبان جنبش انقلابی داخل کشور بود.

درسال ۵۷ تظاهرات اعتراضی دانشجویان و به رگبار بستن آنها درجلوی دانشگاه که از تلویزیون ایران پخش شد، یکی از نقاط عطف مهم بود که تظاهرات و اعتراضات اجتماعی را مشتعل و بازگشت ناپذیرکرد.درسال ۵۶ بعد از این که شاه به آمریکا سفر کرد و پایبندیش به سیاست حقوق‌بشر و روند آزادیها، تثبیت شد، موج جدیدی از سیاستمداران محافظه‌کار از جمله عناصر سابق جبهه ملی و نهضت آزادی مهندس بازرگان و برخی از دیگر ملی گرایان به صفوف جنبش دموکراتیک پیوستند و به این ترتیب این جنبش، نقشی فراگیریافته و دربرگیرنده عموم اقشار سیاسی واجتماعی ایران شد.
اکنون در کنار صف «مرگ بر ‌شاه»، که توسط دانشجویان و نیروهای حامی مجاهدین و جنبش انقلابی نمایندگی می‌شد، صف ملایم دیگری هم درحال شکل گرفتن بود.

اساسا دانشگاه ستاد اصلی انقلاب بود. جنبش دانشجویی از سال ۵۰ ببعد شروع به اوج گرفتن کرد.این جنبش از همان سال ۵۱ دست به سازمان دادن اعتراضات مختلف زده بود. دانشجویان انقلابی وقتی براثر اعتراضات و تظاهرات بازداشت می شدند و به زندان می افتادند، همگی درسازماندهی مخفی جنبش انقلابی عضوگیری می‌شدند.
در سال ۱۳۵۳، موجی از تظاهرات خیابانی توسط دانشجویان پشتیبان سازمان مجاهدین به راه افتاد.
آنها با استفاده از تاکتیکهای مختلف، تلاش می کردند فضای اجتماعی را علیه رژیم فعال کنند.
یکی از این شیوه‌ها راه‌اندازی تظاهرات موضعی بود.
مثلا دهها دانشجو ناگهان در یکی از نقاط پر‌رفت‌وآمد تهران دور هم جمع می‌شدند، و به‌مدت چند دقیقه تظاهراتی با شعارهای ضدحکومتی به‌راه می‌انداختند و قبل از این‌که دستگیر شوند صحنه را ترک می‌کردند.
از این رو در روزهای تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ نقش جنبش دانشجویی که پیشقراول انقلاب ضد سلطنتی بود به خوبی نمایان بود شعارهای آنان مانند:
مرگ بر این حکومت یزیدی
ای مردم ای مردم بجنگید بجنگید با این یزید خونخوار برکنید اساس ظلم و بیداد
مرگ برشاه
که دراکثر اعتراضات کوبنده و پرشور توسط مردم و دانشجویان سرداده میشد.

پیشقراول وکانون رادیکال
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید