ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر انقلاب اکتبر شوروی در ۲۱ژانویه ۱۹۲۴درگذشت

0
1273
ولادیمیر ایلیچ لنین
ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر انقلاب اکتبر شوروی در ۲۱ژانویه ۱۹۲۴درگذشت

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۱-ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر انقلاب اکتبر شوروی در ۲۱ژانویه ۱۹۲۴درگذشت

ولادیمیر ایلیچ لنین رهبر انقلاب اکتبر شوروی در ۲۱ژانویه ۱۹۲۴درگذشت
ولادیمیر ایلیچ لنین در سال ۱۸۷۰ در روسیه به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته حقوق دانشگاه سن‌پیترز‌بورگ در سال ۱۸۹۱ به پایان رساند.
او به خاطر فعالیتهای سیاسی علیه حکومت تزار در سال ۱۸۹۵ دستگیر و به سیبری تبعید گردید.
لنین پس از پایان دوران تبعید، از روسیه خارج شد و در سال ۱۹۰۲ اثر معروف خود را به‌نام ”چه باید کرد” منتشر کرد.
لنین در این کتاب بر ضرورت حضور عنصر پیشتاز جهت سازماندهی و رهبری مبارزات طبقه کارگر تأکید نمود.
خانواده ولادیمیر
پدرش یک خرده بورژوای لیبرال و معلم ریاضی و مادرش دختر یک پزشک آلمانی بود وبه همین جهت لنین در تمام مدت عمر به آلمانی‌ها و طرز تفکر آلمانی که مارکس مولود آن بود به دیده اغماض می‌نگریست. لنین در دبیرستان شاگرد ممتاز بود و قوه استدلال درخشانی داشت ولی در عین حال بچه‌ای موذی بود. در چهارده سالگی به خواندن آثار ممنوعه نویسندگان روسی پرداخت همچنین آثار هگل و کلاوس ویتس (clauswitz) را خواند و نسبت به تشکیلات حزب سوسیال دموکرات آلمان احساس تحسین پیدا کرد در واقع او به فرهنگ آلمان و افکار فلاسفه آن کشور دل بسته بود. در ۱۶ سالگی پدر خود را از دست داد. در سال ۱۸۸۷وقتی ۱۷ساله بود برادر بزرگش الکساندر به اتهام شرکت در سوء قصد به تزار الکساندر سوم بازداشت وبه دار آویخته شد. گفته‌اند که اعدام برادر، بر لنین جوان تأثیر عمیقی باقی گذاشت.

لنین ودانشگاه
در دانشگاه با دانشجویان مخالف حکومت آشنا شد و به مبارزه سیاسی روی آورد. به خاطر فعالیت سیاسی غیرقانونی و همکاری با دانشجویان چپ‌گرا، چند بار دستگیر و سرانجام از دانشگاه اخراج شد.
با شور وعلاقهٔ فراوان به خواندن آثار مارکس پرداخت. امتحانات حقوق را در سن پترزبورگ گذراند و سپس با محافل کارگری تماس گرفت و به آنها اصول مارکسیسم را آموخت و یک روزنامه انقلابی انتشار داد. اما بزودی””برادر کسی که بدار آویخته شده بود”” از طرف پلیس تزاری بازداشت و مدت کوتاهی تبعید شد ولی بعدا به دانشگاه بازگشت. او یکبار دیگر پلیس تزاری اورا بازداشت و این بار به سه سال تبعید در سیبری محکوم شد.

او تئوریهای مارکس را جهت به ثمر رساندن انقلاب سوسیالیستی در روسیه تکمیل کرد.
لنین با سازماندهی انقلاب اکتبر و پس از سرنگون کردن دولت موقت کرنسکی که به‌دنبال سقوط تزار تشکیل شده بود اتحاد شوروی سابق را بنیان‌گذاری کرد.
در بهار ۱۹۱۷که بحرانهای داخلی و حرکتهای مردمی مجددا شکل گرفته بود، لنین به شوروی بازگشت و در انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ رهبری بلشویکها را به عهده گرفت.
روز ۲۱ژانویه ۱۹۲۴ لنین رهبر انقلاب شوروی سابق در سن ۵۴سالگی درگذشت.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید