میلاد خجسته امیر مومنان علی علیه‌السلام فرخنده و مبارک باد

0
662
میلاد خجسته امیر مومنان علی علیه‌السلام فرخنده و مبارک باد
میلاد خجسته امیر مومنان علی علیه‌السلام فرخنده و مبارک باد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۱/۱۰- میلاد خجسته امیر مومنان علی علیه‌السلام فرخنده و مبارک باد

علی”قدر انسان“ و فاتح نبرد انسان با سرنوشت و جبر و خودبه‌خودی‌گرایی

سیره و سابقه علی(ع) یک منبع انرژی مولد و پیش‌برنده است که آزاد‌کردن انرژیهای رشد و تعالی و فتح قلل تکامل انسانی را میسر و دردسترس قرار می‌دهد. و این اثرگذاری توسط مولای موحدان و نخستین پیشوای تاریخی تشیع انقلابی، تنها درمورد پیروان اخص مرام او صدق نمی‌کند و اختصاص به‌مسلمانان یا شیعیان ندارد و از دیرباز نداشته است.

شناخت امیر مومنان علی بی ابی طالب برای هرانسان آزاده و مشتاق به تغییروتکامل انقلابی و آشنایی با این پیشوای فرهیخته یک نیازمحتوم است.
زندگی این چهره راستین انسانی
علی(ع) درسال ۵۹۸ میلادی یعنی ده‌سال قبل‌از بعثت پیامبر(ص)، و ۳۰سال پس‌از عام‌الفیل، در کعبه، خانه‌یی که حضرت ابراهیم(ع) به‌فرمان خداوند بنیان گذار‌د به‌دنیا آمد.

مادرش فاطمه، بنت اسد، از اولین‌زنانی است که بعداز بعثت به‌پیامبر گرویده، و پدرش ابوطالب رئیس قبیله بنی‌هاشم از خادمان حرم کعبه، عموی پیامبر است.
مادرش او را «حیدر» نامید اما پدرش نام علی را برگزید. ، نامی بر‌گرفته از نام «اَلعَلـیّ » خداوند.
علی(ع) کودکی ۶ساله بود که پیامبر(ص) سرپرستی او را به‌عهده گرفت.
وی در ۱۰سالگی اولین‌مردی بود که به‌پیامبری محمد(ص) گواهی داده وبه اسلام روی‌آورد‌.
منزلت علی (ع )
پیامبر(ص) در معرفی منزلت علی(ع)، از‌جمله او را «امیرالمؤمنین» (سالار اهل ایمان) توصیف کرده است.
این منزلتی است که در منابع اهل‌سنت هم با همین محتوی اما با عبارت دیگر، قطعی شمرده می‌شود.

سرسپاری علی درجنبش توحیدی اسلام
تردیدی نیست که سابقه علی(ع) در انتخاب مبارزه زیر پرچم دیانت و جنبش اسلام و رهبری حضرت‌محمد(ص) به‌مدت ۷سال پیش‌از گروندگان دیگر و بیرون از خاندان محمد(ص) بوده است.
خودش اغلب می‌فرمود:
«من خداوند را بندگی می‌کردم هفت سال پیش‌از آن‌که کسی از این امت عبادت خداوند یکتا (الله) را در پیش بگیرد».
روحیات علی
– در جهاد، علی(ع) بسی مشهود بود که رزم‌آوری او متکی به‌نیروی جسمانی و فنون پهلوانی وی نیست چرا‌که نه فرم اندامش پهلوانی بود و نه خوراکش که اغلب از نان جوین و سرکه تجاوز نمی‌کرد و این با پهلوانی تناسب نداشت.
تواضع و گشاده‌رویی
در خوش‌خلقی و گشاده‌رویی ضرب‌المثل بود. چیزی که مردمان، با شجاعت رزمی او متضاد می‌یافتند.

سمت‌گیری طبقاتی، فلسفه رهبری و زمامداری

از زمان پیامبر(ص)، اولین‌هویت اجتماعی‌اقتصادی که در میان مسلمانان به‌ثبت رسید، گرایش «شیعه علی» بود. ویژگی این گرایش، حمایت از محرمان و ضعیفان، ساده‌زیستی و اجتناب از دنیا‌طلبی بود.
در موسم همان‌ حجهالوداع که جمعی از اهالی یمن نزد پیامبر(ص) ازاین‌رویه‌های علی(ع) شکایت کردند و پیامبر، آنان را نهی فرموده و افزود: «از بدگویی درباره علی دست بردارید. او در اجرای فرامین خداوند، اهل سازش و مداهنه نیست».
اما علی(ع)، نه خودش کمترین تردیدی درراهش داشت و نه حتی به‌احدی از والیان و نمایندگانش اجازه می‌داد از خط عدالت برادرانه فاصله بگیرند.
در نامه معروف به‌عثمان‌بن حنیف، والی بصره، پرخاش می‌کند که چرا به‌میهمانی اغنیا رفته‌ای، جایی که فقیران راه ندارند و در این عتاب یاد‌آور می‌شود: «پیشوایتان را بنگرید که به‌ دو‌قرص نان و دو‌پیراهن نیمدار قانع است».
کلام صریح خود علی(ع)، فلسفه زمامداری و دخالت در امور اجتماعی و سیاسی
در خطبه شقشقیه، خطبه سوم نهج‌البلاغه:
«قسم به‌پروردگاری که بذرها را می‌شکافد و گیاهان را می‌رویاند، اگر درخواست مردم نبود و اگر با وجود حمایت و یاوری مردم و مؤمنان، حجت بر‌من تمام نشده بود، و اگر نبود آنچه خداوند از دانایان و آگاهان تعهد گرفته که بر شکم‌بارگی ستمکاران و بی‌نوایی ستم‌شدگان صبر و سازش نکنند، زمام شتر قدرت و زمامداری را بر‌گردن همان‌ ناقه انداخته و این مرحله اخیر ( یعنی درخواست شدید مردم پس‌از قتل عثمان) را با همان ‌کاسه‌یی سیراب می‌کردم که پیشنیان سیراب شده بودند و آن‌گاه مشاهده می‌کردید که دنیای شما و ریاست و حاکمیتش در نزد من بی‌ارزش‌تر از ترشح عطسه یک بزغاله است».
غایت و هدف زمامداری از نظر علی(ع)، یعنی پاسخ آن‌که چرا باید حکومت را به‌دست‌گرفت و اگر در میان نباشد، نباید سراغ سیاست و زمامداری رفت. تنها و تنها عهدی است که خداوند از مؤمنان آگاه مبنی بر‌حمایت از ستم‌دیدگان گرسنه‌مانده دربرابر حق‌خوران .‌..
چقدر به‌روشنی مى‌توان دید که علی(ع) برای پیروانش هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که جوهر سیاست و مبارزه و زمامداری، همانا جوهر طبقاتی آن است، یعنی حمایت از ستم دیده‌گان محروم و رهایی دادن آنها در برابر استثمارکنندگان غارتگر.

میلاد خجسته امیر مومنان علی علیه‌السلام فرخنده و مبارک باد
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید