ملی شدن صنعت نفت ایران به رهبری مصدق کبیر

0
559
ملی شدن صنعت نفت ایران به رهبری مصدق کبیر
ملی شدن صنعت نفت ایران به رهبری مصدق کبیر

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۲/۲۹-ملی شدن صنعت نفت ایران به رهبری مصدق کبیر

روز ۲۹اسفند ۱۳۲۹ صنعت نفت ایران ملی شد اما پرچم دار این نهضت بزرگ دکتر محمد مصدق پیشوای خستگی ناپذیر مردم ایران بود .
اقدامی که منجر به استیفای حقوق مردم ایران بر منابع و ثروتهای ملی خودشان گردید .
مصدق، مبارزه خود برای ملی کردن نفت را از دوره چهاردهم مجلس شورای ملی آغاز کرد.

در اثر پیشنهاد و تلاش او، قانون منع مذاکره درباره امتیاز نفت به‌صورت یک ماده واحده به‌تصویب رسید. به‌موجب این قانون، دولت از هر گونه مذاکره حول دادن امتیاز نفت به قدرتهای بیگانه منع می‌شد.
اعتراضات شدید دکتر مصدق باعث اخراج میلیسپوشد .
به همین خاطر دشمنان مصدق مانع حضور او در مجلس پانزدهم شدند .
قرداد گس گلشاییان
گس شرکت استعماری نفت و گلشاییان وزیر دارایی قراردادی منعقدکردند . در این قرارد اد هیئت دولت ایران آشکارا ازمنافع انگلیس حمایت کرده ومنافع آنان را ترجیح داده بود و هدفشان تصویب این قرارداد درمجلس بود.

اما مصدق و یارانش در فاصله پایان مجلس پانزدهم و آغاز مجلس شانزدهم، افشاگریهای خود را برعلیه قرارداد گس-گلشاییان ادامه دادند و ماهیت این قرارداد زبونانه را برای مردم برملا ساختند. مردم نیز در حمایت از مصدق و نمایندگان واقعی خود تظاهرات متعددی علیه شرکت نفت ایران-انگلیس برپاکردند.

در انتخابات دوره شانزدهم، مصدق و یارانش در اعتراض به تقلبات انتخاباتی که با هدف حذف مصدق و یارانش از سوی هیأت حاکمه صورت می‌گرفت، به‌یک تحصن و اعتصاب غذا که چهار روز به‌طول انجامید دست ‌زدند.
این اقدام نیز با حمایت همه‌جانبه مردم مواجه گردید و باعث شد مصدق به‌عنوان نماینده اول تهران به‌مجلس راه پیدا کند.

دکتر مصدق در این دوران، ملی کردن صنعت نفت در سراسر کشور را هدف اصلی مبارزه خود قرارداده بود. ولی ازآن‌سو دربار و ایادی استعماری، به‌منظور مخالفت با اهداف مصدق و حفظ منافع غیرملی، رزم‌آرا را به نخست‌وزیری گماردند.

روز چهارم آذرماه سال ۱۳۲۹، پس از یک‌ رشته مبارزات روشنگرانه مصدق، و جروبحثهای طولانی در مجلس، پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور، توسط دکتر محمد مصدق به کمیسیون نفت ارائه شد.

این پیشنهاد تحت فشارهای ارتجاعی – استعماری مورد قبول واقع نشد. اما شور و هیجان عظیمی در میان مردم به‌وجود آورد. مردم در سراسر کشور علیه شرکت نفت و به‌دفاع از مصدق و طرح ملی‌شدن نفت دست به تظاهرات عمومی زدند. خشم و نفرت عمومی نسبت به منافع غارتگرانه در ایران برانگیخته شد و اهمیت ملی‌شدن صنعت نفت برای مردم بیش‌ازپیش روشن گردید.

رزم‌آرا که تصمیم به دفاع از شرکت نفت و پیشبرد سیاست غیرملی خود گرفته بود، فشار به مردم را افزایش داد. روزنامه‌های ملی توقیف شدند و دکتر فاطمی و چند تن از روزنامه‌نگاران به زندان افتادند. دکتر مصدق در جلسه ۳۰ آذر مجلس در محکوم کردن اقدامات سرکوبگرانه رزم آرا، عزم ملت ایران را برای ملی کردن نفت بیان نمود و گفت:

«ملت بیدار ایران خوب می‌داند که این مضیقه‌ها به‌دست خدمتگزاران شرکت غاصب نفت فراهم می‌شود و دولت ما نیز از آنان پشتیبانی نموده و درصدد شکستن قلم و بریدن زبان اقلیت و ملت ایران است.
رسماً اعلام می‌کنیم که ملت ایران هر قراری غیر از ملی ‌کردن نفت را که حق مسلم اوست به‌رسمیت نخواهد شناخت.
و این مبارزه مقدس تا نیل به‌هدف هم‌چنان ادامه خواهد یافت».

به‌رغم دسیسه‌های بسیار و مکر فراوان دشمنان داخلی و خارجی مردم، سرانجام بر اثر فشار افکار عمومی و مبارزه شدید ملت ایران در تاریخ ۲۹اسفند سال ۱۳۲۹لایحه قانونی کمیسیون نفت مبنی بر ملی شدن صنعت نفت ایران به‌تصویب مجلسین رسید.

ملی شدن صنعت نفت ایران به رهبری مصدق کبیر

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید