محیط زیست ـ ریزگردهای دریاچه ارومیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری

0
772
ریزگردهای دریاچه ارومیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۸/۱۶-مدیرمنطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به مخاطرات خشک شدن دریاچه ارومیه و تلاش دولت تدبیرو امید برای احیای این دریاچه ، گفت: ریزگردهای حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری دریاچه را تحت تاثیرقرار خواهد داد.
ریزگردها جمعیتی ۱۴ میلیون نفری را تحت تاثیر قرار می دهد.
دریاچه ارومیه مملو از نمک است و حدود ۱۳ هزار میلیارد تن نمک در دریاچه وجود دارد که برای جلوگیری از انتشار ریزگردها باید چگونگی برداشت آن مشخص شود.
سال جاری به دلیل شدت گرمای هوا میزان تبخیر اب دریاچه افزایش یافت و هرروز یک سانتی‌متر از سطح آب دریاچه و در برخی روزها نیز ۲ سانتی‌متر از سطح آب کاسته شد.
یکی از مؤلفه‌های اصلی احیای دریاچه ارومیه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی است که با تحقق این امر با صرفه جویی یک میلیارد و ۷۰۰میلیون مترمکعب آب، حداقل نصف آب دریاچه را می‌توان تأمین کرد.
دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ میلادی حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گرفت. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت،
خشک شدن تالابها ودریاچه ها یکی از دستاوردهای ۴۰ساله ای است که حرث ونسل مردم ایران را به نابودی کشید ه است .
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید