محیط زیست -سواحل چابهار در معرض پدیده مخرب “کشند قرمز” قرار گرفته‌اند

0
719
سواحل چابهار در معرض پدیده مخرب “کشند قرمز” قرار گرفته‌اند

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۲۱-مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: پدیده مخرب “کشند سرخ” در سواحل جنوبی استان مشاهده شده است.
نیره پورملائی اظهار داشت: “کشند قرمز” یا شکوفایی جلبکی مضر(Red Tide, Harmful Algal Bloom) پدیده‌ای مخرب است که در محیط‌های آبی رخ می‌دهد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: این پدیده اغلب با تغییر رنگ سطح آب ناشی از رشد سریع و انباشت انواع مشخصی از جلبک‌های ریز همراه است و انواع متعددی از آنها ترکیبات شیمیایی با سمیت زیاد تولید می‌کنند. کشند قرمز می‌تواند اثرات مضر قابل ملاحظه‌ای روی سلامتی مردم، آبزیان، صنایع مهم(پرورش ماهی، پرورش صدف، ماهیگیری) و کیفیت آب و محیط زیست مناطق ساحلی داشته باشد.
وی بیان کرد: با توجه به اعلام مرکز ملی اقیانوس شناسی چابهار مبنی بر مشاهده یک کشند قرمز در نوار ساحلی چابهار، کارشناسان محیط زیست چابهار از منطقه بازدید کرده و آثار و تبعات آن بر روی زیستگاه‌ها و موجودات آبزی منطقه ساحلی مورد پایش قرار گرفته است. بنا بر گزارش کارشناسان مرکز ملی اقیانوس شناسی، این توده کشند در مقیاس بزرگ در حد فاصل “رمین تا کیژدپ” مشاهده شده و بررسی میکروسکپی حاکی از شکوفایی(Gymnodinium sp) در زمان کشند بوده است.
پورملائی افزود: با بررسی سوابق وقوع پدیده پلانکتونی در سنوات قبل به نظر می‌رسد اغلب بلوم پلانکتونی در سواحل چابهار هر ساله بعد از موسم مونسون در فصول پاییز و زمستان و گاهی در فصل بهار و تابستان رخ می‌دهد و این بلوم‌ها از یک الگو و روند طبیعی در منطقه پیروی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی تاریخ وقوع مرگ و میر آبزیان در اسکله “پسابندر” در سنوات گذشته پس از بلوم پلانکتونی، صرف نظر از ماهیت بلوم(سمی یا غیرسمی بودن آن) به نظر می‌رسد احتمال تلفات آبزیان ناشی از کمبود اکسیژن به ویژه در محیط‌های نیمه بسته مثل حوضچه اسکله‌های صیادی پس از تشکیل بلوم‌های دوره ای اخیر در سواحل منطقه در فصل جاری وجود دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: از همین رو پیشنهاد می‌شود ضمن تشکیل ستاد بحران در شهرستان‌های ساحلی استان، برنامه‌ریزی جهت کنترل و پیشگیری اثرات بلوم‌های پلانکتونی جهت کاهش تاثیرات آن بر زیستمندان و تاسیسات حیاتی اتخاذ شود.
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید