محیط زیست -احداث سدهای بی رویه باعث نابودی رودخانه های ایران شده است

0
946
محیط زیست
محیط زیست -احداث سدهای بی رویه باعث نابودی رودخانه های ایران شده است

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۲۸-محیط زیست -احداث سدهای بی رویه باعث نابودی رودخانه های ایران شده است

محیط زیست -احداث سدهای بی رویه باعث نابودی رودخانه های ایران شده است

با احداث سدهای ساخته شده در طی ۳۰ تا ۴۰ ساله گذشته وضعیت رودخانه‌های کشور،روبه نابودی گذاشته است

حسین صدقی استاد علم هیدرولوژی آب واحد علوم تحقیقات تهران گفت: وضعیت رودخانه‌های کشور به عنوان موجودات زنده جهان هستی که نفس می‌کشند و حیات بخش هستند با احداث سدهای ساخته شده در طی ۳۰ تا ۴۰ ساله گذشته بد و نگران کننده است.برخی از رودخانه‌ها بنا به وضعیت هیدرولوژی و عرصه آبگیری خود چنان ظرفیتی دارند که گاهی اوقات، حتی نباید به آنها دست بزنیم چرا که ادامه حیات آنها با تهدید مواجه است.
سازه‌ای به نام سد که به ادعای سازندگان آن قرار بود، آب را مدیریت و تنظیم کند نه تنها در ذخیره میزان آب موفق نبوده بلکه به مهمترین عامل مرگ رودخانه‌های کشور تبدیل شده است.
با برداشت‌های بی رویه از منابع آب سطحی، مسیر طبیعی جریان رودخانه‌ها به پایین دست را دچار مشکل کرده‌ایم، چرا که سدهای ساخته شده بر روی رودخانه‌های مهم کشور از جمله کرخه، دز، کارون و مارون که ۴۰ تا ۵۰ درصد آب تمیز سرتاسر ایران را تأمین می‌کنند، نشان دهنده ی اوضاع اسفبار این موضوع است.
وی به فاجعه بزرگ سد گتوند که بر روی کارون بنا شده است اشاره و مطرح کرد: با ورود سالانه ۱۲۱۰ میلیارد متر مکعب آب تمیز حاصل از چرخش بالا دست رودخانه کارون به سد گتوند، این آب به نمک تبدیل می‌شود و دشت خوزستان را که در معرض شوری متعدد دیگر است، بیشتر از قبل تهدید می‌کند.طبیعت زخمی شده و این زخم‌ها به راحتی قابل درمان نیست و زمان زیادی لازم است تا این دردها درمان شوند.

آری اینها اظهارات کارشناسان حکومتی است که درباره وضعیت محیط زیست ایران و بخصوص رودخانه ها داد سخن می رانند.

شمه ای از وضعیت رودخانه کارون

تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران در وضعیت “بسیار بغرنج”

مشاور استاندار خوزستان در امور مدیریت منابع آب، وضعیت فعلی کارون، تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشورمان را “بسیار بغرنج” می داند.

کشتیرانی تنها محدود به آب های آزاد، اقیانوس ها و دریاها نمی شود و رودخانه هایی نیز هستند که از نظر وسعت و عمق، قابلیت حضور شناورهای بزرگ را دارند.

در ایران، کارون تنها رودخانه قابل کشتیرانی است؛ آن قسمت از این رودخانه که بین بند قیر و خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه های کارون و دز است، قابل کشتیرانی است و طول این مسیر به طور تقریبی به ۱۹۰ کیلومتر می رسد.

کارون دارای پتانسیل های منحصر بفردی است، یکی از مهم ترین این ویژگی ها، اتصال این رودخانه به اقیانوس هند و آب های بین المللی، از طریق خلیج فارس است؛ از یک طرف در خرمشهر به اروندرود که رودخانه های دجله و فرات از کشور عراق
نیز به آن می ریزند وصل می شود و از طرف دیگر، یعنی از سمت رودخانه بهمن‌شیر به خلیج فارس و از آن طریق به اقیانوس هند مرتبط می شود. این مساله، نه تنها از جنبه ارتباطات بین المللی یک این مزیت است بلکه می تواند در ایجاد سیستم حمل و
نقل درون شهری ارزان، ایمن، سریع و سازگار و مناسب با محیط زیست نیز موثر باشد. ایران می تواند از طریق کارون و اروند، کالاهای تجارتی را از طریق کشتی تا اهواز و حتی شوشتر برساند و در عین حال کالاهای ایرانی را برای صادرات از این
شهرستان ها تا بنادر بین المللی خرمشهر، آبادان و بندر امام منتقل کند.

رودخانه کارون، صد و هفدهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته و با ۹۵۰ کیلومتر طول و دبی ۴۵۳ متر مکعب بر ثانیه، به عنوان طولانی ترین و پرآب ترین رودخانه ایران،
کانون شکل گیری بزرگ ترین تمدن ها بوده که آثار به جای مانده از آن و وسعت بسیار زیاد آن‌ها شاهد این مدعاست. امروزه نیز همین رودخانه امکان ادامه زیست را برای منطقه خوزستان فراهم آورده است.

اما به گفته کارشناسان رودخانه کارون در حال تبدیل شدن به نهرکم آب وکوچکی است کاهش دبی رودخانه و بازگشت آب از سوی دریا، شوری آب کارون را افزایش داده و معضل آلودگی آب رودخانه را تشدید کرده است

بوی تعفنی که بر اثر تجزیه فاضلاب ها توسط میکروارگانیزم‌ها و تولید گازهای مختلف در فضای اطراف رودخانه پخش می‌شود از دیگر معضلات رودخانه است. همچنین احداث سدهای متعدد در طول مسیر، موجب خشک شدن پایین دست و نابودی حیات در اطراف رودخانه شده است.
کارشناسان چه می گویند
کارشناسان در بیان مشکلات این روزهای کارون، معتقدند کاهش دبی رودخانه و بازگشت آب از سوی دریا، شوری آب کارون را افزایش داده و معضل آلودگی آب رودخانه را تشدید کرده است. به گفته آنان، بوی تعفنی که بر اثر تجزیه فاضلاب ها توسط میکروارگانیزم‌ها و تولید گازهای مختلف در فضای اطراف رودخانه پخش می‌شود از دیگر معضلات رودخانه است. همچنین احداث سدهای متعدد در طول مسیر، موجب خشک شدن پایین دست و نابودی حیات در اطراف رودخانه شده است.
ناصر رضایی، عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می گوید:
پسماندهای کشاورزی به میزان ۴۸ درصد و فاضلاب های شهری به میزان ۲۶ درصد، مهم ‌ترین منابع آلودگی رودخانه کارون هستند، حوضچه ‌های پرورش ماهی در سرشاخه‌ ها که بدون هیچ ‌گونه تصفیه ‌ای و حتی تصفیه مقدماتی، مستقیما وارد رودخانه می‌شوند، آلودگی بیش از حد و مرگ تدریجی اکوسیستم آبی و تنوع زیستی کارون را سبب شده است.

کارون تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران را دریابیم .
قابل ذکراست که منابع طبیعی ایران یکی پس ازدیگر در پی یک حکومت غارتگر ۴۰ساله اینچنین روبه نابودی است جلوی نابودی بیشتر حرث ونسل مردم ایران را بگیریم.

محیط زیست

محیط زیست

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید