محروم کردن دانشجویان ایرانی از گرفتن دکترا درسال ۹۷

0
691
محروم کردن دانشجویان ایرانی از گرفتن دکترا درسال ۹۷
محروم کردن دانشجویان ایرانی از گرفتن دکترا درسال ۹۷

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۲/۴-محروم کردن دانشجویان ایرانی از گرفتن دکترا درسال ۹۷
دانشجویان ایرانی از گرفتن دکترای تحصیلی خودشان محروم شدند
ایجاد دوره‌های جدید دکتری در سال ۹۷ ممنوع شد
محدودیت دیگری برای دانشجویان ایرانی
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص ابلاغ آیین نامه ممنوعیت ایجاد دوره های جدید دکتری گفت:
هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی دوره دکتری داریم که بیشتر آنان با هدف تدریس و فعالیت به عنوان عضو هیات علمی وارد این دوره شده‌اند ولی در بهترین حالت، سالانه ۲۵۰۰ فارغ التحصیل دکتری می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی جذب شوند، لذا در راستای توقف رشد بی رویه دوره دکتری، در سال ۹۷ ایجاد دوره‌های جدید دکتری ممنوع شد.
با این محدودیت دو سوال به ذهن می زند که:
۱- چرا ایجاد دوره های جدید دکتری ممنوع اعلام شده است ؟
۲-چرا سالانه فقط ۲۵۰۰فارغ التحصیل دکتری باید داشته باشیم؟
به گفته مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم :
چون دانشجویان باهدف تدریس و فعالیت به عنوان هیات علمی وارد این دوره می شوند و باعث رشد بی رویه دوره دکتری می شود آموزش عالی این دوره را درسال ۹۷ ممنوع اعلام کرد .
یعنی این عمل به این معنی است که به راحتی مانع رشد و ادامه تحصیل دانشجویان شده اند زیرا که دانشجویان هدفشان ایجاد شغل است .
پس اگر زمینه های شغلی در کشور وجود ندارد وبیکاری فارغ التحصیلان از معضلات نسل جوان و فرهیخته کشور است ؛ اتفاقا قبل ازهرچیزدولت و حکومت باید به این سوال جواب دهد که:
چرا دانشجویان و جوانان درگیر شغل بعد ازپایان تحصیلاتشان هستند ؟
چرا امکانی برای رشد بیشتر دراین کشور از جوانان دریغ می شود؟
مجتبی شریعتی نیاسر درادامه صحبتهایش می گوید:
آموزش عالی مسئولیت ایجاد شغل برای دانشجویان را ندارد؛ همچنان ادامه می دهد طرح مهارت آموزی برای دانشجویان درنظر گرفته شده است که آن ها را با مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی شان آشنا میکند.
از ایجاد این محدودیت می توان باز هم به سیاستهای ضد دانشجویی رژیم ؛ مانع تراشی برای رشد دانشجویان و دانش آموختگان و تبعیض بین دانشجویان رسید .
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد:
ما باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش آموخته های کارشناسی ارشد ما احساس نیاز به این نداشته باشند که بخواهند وارد دوره دکتری شده و مدرک دریافت کنند.
شریعتی نیاسر افزود: به طور طبیعی افرادی که مدرک دکتری دریافت می‌کنند، اکثریت آنها هدف‌گذاری شغلی شان دانشگاه هاست و دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش این همه دانشجوی دکتری را ندارند.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: دانشگاه آزاد در دوره های مختلف مجوزهای بسیار گسترده ای را برای دوره دکتری تحت شرایط خاص دریافت کرده و باید جلوی آن گرفته شود.
گفتنی است که امکان ادامه تحصیل هم بی شک برای خواص ؛ بسیجیان ؛ خانواده های قربانیان جنگ ؛ و امکان استفاده فرزندان سران حکومت از ادامه تحصیل خواهد بود .
واین همان ایجاد تبعیض و ایجاد فاصله طبقاتی بیشتر در کشورشده است .
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید