فشار تحریمها صدای رییس دانشگاه تهران را درآورد

0
185
فشار تحریمها صدای رییس دانشگاه تهران را درآورد
فشار تحریمها صدای رییس دانشگاه تهران را درآورد

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۵/۱۳-فشار تحریمها صدای رییس دانشگاه تهران را درآورد

فشار تحریمها صدای رییس دانشگاه تهران را درآورد
فشار تحریمهای اعمال شده ازسوی امریکا بر نظام هرروز ابعاد جدیدتری را نمایان می کند یکی از ارگانهایی که تحریمها روی تبادلات و روابط اش تاثیر بسزایی داشته است دانشگاه های ایران است که تبادلات علمی شان بسیار محدود شده و می شود.

دراین زمینه رییس دانشگاه تهران احمد نیلی می گوید:
متاسفانه اعمال تحریم‌های ظالمانه همه بخش‌های کشور را با مشکلاتی مواجه ساخت که البته دانشگاه‌ها نیز از این امر مستثنی نشدند بطوریکه تحریم میزان هزینه‌های بخش‌های مختلف در دانشگاه را بسیار افزایش داد و در نتیجه این تحریم‌ها ما شاهد جهش قیمتها بودیم و خریدهای ما که با ارز انجام می‌شد، به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسانات آن دچار مشکلاتی شد.
در حوزه تغذیه دانشجویان متاسفانه بعد از اعمال تحریم‌ها با مشکلاتی زیادی مواجه شدیم،
اوج تحریم‌های آمریکا علیه کشور ما در گذشته اتفاق افتاده است .

نیلی در مورد فشارهای روز افزون تحریم میگوید:
در این زمینه ما تلاش کرده‌ایم اساتید رشته‌های مختلف از اعم از رشته‌های اقتصاد و غیره را از بین ۱۳ دانشگاه برتر کشور گرد هم بیاوریم تا چالش‌های کشور را بررسی کرده و در نتیجه برای رفع مشکلات مردم به خصوص در حوزه‌های اقتصاد، معیشت و تولید چاره اندیشی کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های بی رحمانه می‌خواهد تبادلات علمی دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های دنیا را تحت تاثیر قرار بدهد، گفت: آمریکا می‌خواهد ارتباطات علمی محققان و دانشمندان کشورهای دیگر را از ورود به ایران محروم کند.
نیلی گفت: شرایط دشوار دانشگاه‌ها از نیمه دوم سال ۹۷ آغاز شده، در این راستا وزارت علوم کمک بودجه‌ای به دانشگاه‌ها انجام داد اما امسال سال سخت‌تری خواهیم داشت چرا که هنوز مابه التفاوت یارانه‌ای به دانشگاه‌ها پرداخت نشده است و با این افزایش نرخ بودجه قطعا ما نمی توانیم هزینه‌های مصرفی خود را پرداخت کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه بودجه دانشگاه ها در سال ۹۷ حود ۹۱ درصد تخصیص داده شد، گفت: ۹ درصد باقی مانده بودجه در سال جاری در قالب تنخواه به دانشگاه‌ها پرداخت شد. بنابراین اگر این میزان جزو تخصیص سال جاری تلقی شود یقینا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.
نظام ولی فقیه درتله تحریمها
طی این سالیان همواره شاهد بوده‌ایم که جامعهٔ جهانی به‌صورت قطره‌چکانی، مردد و گام‌به‌گام و گاه سانتی‌متر به سانتی‌متر، به تحریم این نظام روی آورده است.
اگر پیگیریها، افشاگریها، سماجت‌ها، قیمت پرداختنهای مقاومت ایران نبود، امروز هرگز در این نقطه قرار نداشتیم.
همگان به یاد دارند برای نخستین بار این مجاهدین بودند که پروژهٔ اتمی ولایت‌فقیه را افشا کردند و جهان متوجه خیز برداشتن دیکتاتوری آخوندی برای دستیابی به بمب اتمی شد. سرانجام پافشاری همین مقاومت بود که منجر به کشیده شدن نیش اتمی ولایت‌فقیه گردید.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید