فروغ فرخزاد پرکشید ؛نگاه کن که آسمان من پر از شهاب می شود

0
801
فروغ
فروغ فرخزاد پرکشید ؛نگاه کن که آسمان من پر از شهاب می شود

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۲۴-فروغ فرخزاد پرکشید ؛نگاه کن که آسمان من پر از شهاب می شود

نگاه کن که آسمان من پر از شهاب می شود
من ازستاره سوختم لبالب ازستاره های شب شدم
فروغ‌زمان فرخ‌زاد متولد ۸ دیماه ۱۳۱۳ درتهران درگذشته ۲۴بهمن ۱۳۴۵

معروف به فروغ فرخزاد و  شاعر نامدار معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند.اوفر در ۳۲سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت.

دیوار وعصیان واسیر مجموعه ای از کارهای فروغ است که درسبک نیما ست .
آشنایی با ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی، و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعهٔ تولدی دیگر، تحسین گسترده‌ای را برانگیخت. سپس مجموعهٔ ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به‌عنوان شاعری بزرگ تثبیت کند.
آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند.

آرزوی فروغ از زبان خودش:
آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است… من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی‌عدالتی مردان می‌برند، کاملاً واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم. آرزوی من ایجاد یک محیط مساعد برای فعالیت‌های علمی هنری و اجتماعی زنان است.
آرامگاه
با توجه به این که تطور احوال وجودی فروغ در طی دوران کوتاه زندگی خود به ما نشان می‌دهد که او به تقدیر و سرنوشت از پیش شکل گرفته برای خود راضی نبود و با جسارت و آزادی اراده در جهت تغییر ماهیت و نحوه تفکر و شخصیت خود گام برداشت، با توسل به اصل محوی تقدم وجود بر ماهیت مکتب اگزیستانسیالیسم و اشعار مکتوب او در دفاتر پنجگانه اش می‌توان خوانشی اگزیستانسیالیستی از زیست جهان فروغ داشت.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید