فاجعه ای به نام « ۶۰ درصددانشجویان رشته های پزشکی سهمیه ای هستند»

0
306
فاجعه ای به نام « ۶۰ درصددانشجویان
فاجعه ای به نام « ۶۰ درصددانشجویان رشته های پزشکی سهمیه ای هستند»

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۵/۶-فاجعه ای به نام « ۶۰ درصددانشجویان رشته های پزشکی سهمیه ای هستند»

فاجعه ای به نام « ۶۰ درصددانشجویان رشته های پزشکی سهمیه ای هستند»
در روز ۵ مرداد ۹۸ معاون آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد:
یش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و پی گیری های وزارت بهداشت در این زمینه هم بی نتیجه مانده است.
حمید اکبری ضمن انتقاد ادامه داد:
وجود سهمیه‌های متعدد برای پذیرش در گروه‌ علوم پزشکی یکی از عوامل چالش برانگیز در نحوه ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی است. چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد و علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد و متاسفانه این چالش بسیار نگران‌کننده است.
بطور کلی سهمیه آزاد در رشته‌های پزشکی در کشور به زیر ۴۰ درصد می‌رسد، این وضعیت در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی وجود دارد و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان ما در این رشته‌ها نیز بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، بنابراین ما نگران کیفیت آموزش در بین این دانشجویان هستیم.
در حال حاضر اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، ۶۰۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می‌شوند.
اعتراضات دانشجویان دانشگاههای مختلف بخاطر سهمیه بندی ها
درتاریخ روز چهار‌شنبه۲۳خردادماه۹۷ جمعی از پزشکان و دندانپزشکان همراه با دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد سایر رشته‌ها، در اعتراض به اضافه شدن ۵درصد به سهمیه ۲۵درصدی عوامل رژیم آخوندی در رشته‌های مختلف پزشکی در دانشگاه‌ها؛ در مقابل مجلس ارتجاع دست به تجمع زده و خواهان لغو کل نظام سهمیه بندی شدند.
روز شنبه ۱۹خرداد سال ۹۷ دانشجویان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد دراعتراض به افزایش سهمیه خانواده های بسیجی دردانشگاه ها تجمع کردند.
این تجمع در اعتراض به افزایش سهمیه خانواده های ایثارگران و جانبازان درمقابل وزارت علوم صورت گرفت.
دانشجویان شرکت کننده در آزمون ورودی دانشگاهها در دوره ی تحصیلات تکمیلی ؛ پس از اطلاع از اینکه سهمیه های خانواده های ایثارگران و جانبازان در دفترچه ی انتخاب رشته ۳۰ درصد افزایش یافته است تجمع ؛ خود را درمقابل وزارت علوم آغازکردند
حسینی می گوید:
در آزمونهای سراسری ایران ۱۹جور سهمیه وجود دارد.
دربعضی از حوزه های دانشگاهی ۵۰درصد حوزه سهمیه است ۵۰ درصداصلا رقابتی نمانده است
چرا در دانشگاه های ایران پدیده ای به نام سهمیه بندی دانشجو داریم؟
قانون سهمیه بندی در دانشگاه ها از سال ۶۷ توسط خمینی در دانشگاه ها رسمی شد و ۳۰ سال است که ۴۰ درصد ورودی های دانشگاهها از پاسداران بسیجیان و ارگانهای وابسته به نظام هستند که اغلب آنان حتی گاها بدون کنکور وارد شده اند .
به این صورت غارت و حق خوری در آموزش عالی از ۳۰ سال پیش تاکنون نهادینه شده است.
اما واقعیت امر چیست ؟
علت راه اندازی بسیج دانشجویی دردانشگاه ها و پرکردن دانشگاه ها از پاسداران و بسیجیان تنها هدفش قبضه کردن دانشگاه توسط چماقداران و قمه کشان بود همانها که به نام دانشجو در۱۸ تیرسال ۷۸ دانشگاه را به خاک وخون کشیدند !
همانها که درسال ۸۸ با حمله به کوی دانشگاه دهها دانشجو را به قتل رسانده زخمی کرده و به سیاه چالها انداختند .
همانها که سعید زینالی ها را کشته اند و مفقود کردند .

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید