عید فطر، عید رهایی بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی

0
656
عید فطر، عید رهایی بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی
عید فطر، عید رهایی بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۳/۲۴-عید فطر، عید رهایی بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی

عید به‌معنی بازگشت است، بازگشتی خوش یمن و مبارک، بازگشتی توأم با شادمانی، بازگشتی نو، با اندیشه و پالایشی نو، عید به این معناست، اما فطر به‌معنای فطرت و سرشت است، بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی. راستی فطرت پاکیزه انسانی چیست؟

رهایی از قید و بندها.

در فلسفه ماه رمضان، شاخص موفقیت روزه، در پیوند با هدف روزه است که همانا تقوای رهایی‌بخش است. تقوا یعنی پرهیز، پرهیز از آلودگی و رجس دوران، پرهیز از ستم زمانه، آلوده نشدن به ظلم زمانه، که در زمان ما همین رژیم آخوندی و خمینی و خامنه‌ای و اعوان و انصارشان هستند. و انسانهای صاحب تقوا آنهایی هستند که به این رجس و پلیدی آلوده نشده‌اند و از آن تبری جسته‌اند.

هدف از روزه تمرینی بود برای صیقل زدن اراده‌ها جهت رسیدن به تقوای رهایی‌بخش. اینک که ماه مبارک رمضان با ما وداع می‌کند، روزه‌داران احساس می‌کنند که به آن گوهرهٴ انسانی خود، یعنی ارادهٴ پاک برای برداشتن غل و زنجیرها توانمند شده‌اند. پس بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی، این است مفهوم عید فطر.

عید فطر، عید رهایی است، عید پیروزی در نبرد با موانع بازدارنده از پذیرش مسئولیت، و عید عمل به تعهدات خدایی و انسانی است… عید طلب و آرزوی دولت با کرامت آزادی است. امیدواریم این عید به همهٴ پیروان و رهروان آیین توحید و ره پویان طریق یگانگی و فدا، همچنین مجاهدان ارتش آزادی میهن در شهر اشرف مبارک باشد.

چرا روزه گرفتن در روز عید فطر حرام است؟
در روز عید فطر و عید قربان روزه گرفتن حرام است، و این عطف به همان مفهوم شعائر است. چرا که روزه و تحمل گرسنگی و تشنگی خودش فی نفسه هدف نیست. کما این‌که در قرآن هم گفته شده که روزه برای این است که انسانها به تقوای رهایی‌بخش برسند، والا به قول حضرت علی، روزه جز تشنگی و گرسنگی کشیدن و ریاضت چیز دیگری نیست.

عید فطر، عید رهایی بازگشت به سرشت پاکیزه انسانی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید