علمی-پاول دورف انتقال سرور تلگرام به ایران را تکذیب کرد

0
873
پاول دورف انتقال سرور تلگرام به ایران را تکذیب کرد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۵/۲-روزیکشنبه اول مرداد ماه ۹۶ مدیرعامل تلگرام پاول دورف گفت حاضریم بازار ایران را از دست بدهیم تا اینکه سر یک بایت از اطلاعات شخصی کاربرانمان معامله کنیم؛ این کار را قبلا در چین هم کرده ایم.
هرگز مکان سرورهای خود را تغییر نخواهیم داد. ایده انتقال سرورهابه یک کشور با سابقه سانسور اینترنت، پوچ است
پاول دوروف مدیر تلگرام در کانال خودش درمورد شایعه انتقال سرورهای تلگرام به داخل ایران متنی را نوشته است که در بخشی از آن آمده است : شایعه عجیب انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشورهایی مثل ایران با سابقه سانسور اینترنت، نامعقول، پوچ و بی اساس است و اصلا ارزش بحث کردن را ندارد. هر چند، فهمیدن اینکه در وهله اول، چرا این چنین شایعاتی شکل می‌گیرد، جالب است. من دو دلیل به ذهنم می‌رسد:
۱- کشورهایی مانند ایران یا روسیه معمولا سعی می‌کنند با زیرپا گذاشتن قوانین، به شرکت‌های اینترنتی دستور بدهند که اطلاعات محرمانه را در منطقه نفوذشان، ذخیره کنند. گاهی مقامات در آن کشورها ادعاهایی می‌کنند که تکذیب می‌شوند برای مثال (اپل موافقت کرد اطلاعات شخصی کاربران خود را در کشور ما میزبانی کند) کاملا واضح است که تلگرام باتوجه به خط مشی و سیاست حفظ حریم خصوصی، نمی‌تواند چنین خواسته‌هایی را انجام دهد. ما نمی‌توانیم حریم خصوصی کاربران خود را در معرض خطر قرار دهیم، حتی اگر رد چنین خواسته‌ای بدان معنا باشد که در برخی کشورها فیلتر شویم. ما ترجیح می‌دهیم یک بازار بزرگ را از دست بدهیم (همانطور که چین را از دست دادیم) تا اینکه حتی درمورد یک بایت از اطلاعات خصوصی کاربرانمان مصالحه‌ای انجام دهیم.
۲- دوما برخی از سیاستمداران و روزنامه‌نگارانی که بحث “سرور” های یک شرکت در یک کشور را مطرح می‌کنند درباره اصطلاحات و آنچه “سرور” می‌نامند دچار سردرگمی شده‌اند. در کنار سرور های شرکت که اطلاعات خصوصی را در جایی امن نگهداری می‌کنند، شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنتی وجود دارند که اطلاعات رمزگذاری شده را به کاربران تحویل می‌دهند و سی‌دی‌ان‌ هایی که این امکان و اطمینان را به کاربران می‌دهند که اطلاعاتی که قابل مشاهده و در دسترس عموم هستند، با هربار درخواست دور دنیا را دور نمی‌زنند تا به دست کاربران برسند. اگر سرورهای تلگرام اطلاعات کاربران را ذخیره می‌کنند، چنین شرکت‌هایی انتقال اطلاعات بین سرورهای تلگرام و کاربران را فراهم می‌کنند.
به نظر می‌رسد سیاستمداران و روزنامه‌نگاران گاهی به چنین شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت و یا سی‌دی‌ان‌ هایی که اطلاعات رمزگذاری شده تلگرام را توزیع می‌کنند، اصطلاح “تلگرام” و یا “سرورهای تلگرام” را به کار می‌برند و باعث ایجاد سردرگمی عموم می‌شوند. دنیایی از تفاوت میان این دو وجود دارد: سرورهای تلگرام که اطلاعات محرمانه را ذخیره‌سازی می‌کنند به کشورهایی با اینترنت محدود و فیلترشده “منتقل” نمی‌شوند، در حالیکه ارائه دهندگان سرویس اینترنت و سی‌دی‌ان‌ ها در سراسر جهان فعالیت می‌کنند و هیچ‌گونه دسترسی به اطلاعات محرمانه تلگرام ندارند (و سایر اپلیکیشن‌های امن).
همه اپلیکیشن های محبوب و پرطرفدار باید با آی‌اس‌پی‌ها و سی‌دی‌ان‌هایی کار کنند تا اطمینان حاصل کنند که کاربران می‌توانند به شکلی سریع و قابل اطمینان از سرویس هایشان استفاده کنند. تفاوت ما با سایرین این است که در مورد چگونگی رمزگذاری و ذخیره داده ها ۱۰۰ درصد شفاف هستیم. به همین دلیل است که در آینده نزدیک دقیقاً توضیح خواهم داد که تلگرام چگونه می‌خواهد با ارائه دهنده‌های اینترنت و شبکه‌های تحویل محتوای شخص ثالث همکاری کند تا سرعت و امنیت خود را برای کاربرانش در همه نقاط جهان گارانتی کند.»
با این حال در حالی که ما در مورد راه‌های بهبود ارتباط و سرعت کاربرانمان در سطح جهانی تحقیق می‌کنیم، یک نکته وجود دارد که هرگز انجام نمی‌دهیم: ما هرگز مکان سرورهای خود را تغییر نخواهیم داد و یا به دلیل محدودیت قوانین و تهدید مقامات محلی، سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران را تغییر نمی‌دهیم.
تنها مرجعی که تلگرام نسبت به آن وفادار است کاربرانش هستند و تنها کاربران ما می‌توانند هر درخواستی دارند را به ما امر کنند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید