شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف بیانیه ای درموردحکم محمدشریفی مقدم صادرکرد

0
687
دانشگاه صنعتی شریف
شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف بیانیه ای درموردحکم محمدشریفی مقدم صادرکرد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۳۱-شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف بیانیه ای درمورد حکم محمد شریفی مقدم صادرکرد

در این بیانیه آمده است:
محمد شریفی‌مقدم، ورودی سال ۸۹ مهندسی مواد در مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف، از دراویش گنابادی، فعال صنفی، فعال حقوق کودکان و دبیر اسبق کانون یاریگران، بر اساس دادنامه منتشر شده توسط خانم فائزه عبدی پور، همسر محکوم، به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان، ۲ سال ممنوع الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و دسته جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه ها و مطبوعات محکوم شد.

به بخشهایی از این بیانیه می پردازیم:
– در دادنامه ی محمد شریفی‌مقدم، بند هایی به چشم می خورد که بسیار تعجب برانگیز و تاسف بار است و در تضاد با حقوق شهروندیست نظیر :
۱. مشارکت در تهیه و جمع آوری امضا برای بیانیه فراگیر دانشجویان سراسر کشور
۲. حضور در تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در ۱۳ آذر ۹۶ ، شرکت در تجمع دانشگاه تهران در اعتراض به سیاست های آموزشی دولت در اعتراض به معرفی وزیر علوم.
۳. حمایت از دراویش و دیگر اقلیت ها در تریبون آزاد دانشگاهی در دانشگاه شریف.
– به استناد ماده ی ۷ منشور حقوق دانشجویی : «شهروندان از حق آزادی اندیشه و بیان برخوردارند. این حق شامل آزادی ابراز، ترویج و انتشار اندیشه ها و عقاید به صورت شفاهی، کتبی، الکترونیکی یا به هر وسیله ی دیگر به انتخاب خود شهروند با رعایت قانون است. همچنین تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به پذیرش یا داشتن اندیشه ای خاص مجبور یا از آن منع کرد.»
– بنابر ماده ی ۴۶ منشور حقوق دانشجویی : «دانشجویان حق دارند از عملکرد مسئولان دانشگاه و سیاست ها و رویه های کشور انتقاد کنند و نقد خود را از مسیر های قانونی از جمله نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی و رفاهی و تشکل های اسلامی بیان کنند.»
-ماده ی ۱۲ منشور حقوق دانشجویی: «تشکیل اجتماعات و تظاهرات مسالمت آمیز، بدون حمل سلاح و به گونه ای که مخل مبانی اسلام نباشد، آزاد است.»
– ماده ی ۴۵ منشور حقوق دانشجویی: «آزادی بیان از حقوق اساسی و اولیه ی دانشجویان است و در فضای دانشگاه، ظرفیت های متنوعی برای تحقق آن در نظر گرفته شده است. از آن جمله می توان به تشکل های اسلامی، نشریات دانشجویی، کرسی های آزاد اندیشی (در قالب کرسی مناظره، کرسی نقدونظر، کرسی پرسش‌وپاسخ شبهات) و خانه ی ملی گفت‌وگوی آزاد اشاره کرد.»
– همچنین با توجه به ماده ی ۵۳ منشور حقوق دانشجویی: حتی اگر تخلفی در محدوده ی دانشگاه صورت گیرد «یگانه مرجع صالح رسیدگی به تخلفات دانشجویان، شورا های انضباطی است و هیچ مرجع دیگری حق دخالت در این امر را ندارد.»

1-با توجه به نص صریح منشور حقوق دانشجویی که برگرفته از قانون اساسی و سایر قوانین است موارد اشاره شده در دادنامه مغایر با حقوق دانشجویی و شهروندیست.

2-اگر بنا باشد دستگاه قضا تجمع در دانشگاه ، تنظیم بیانیه و صحبت در تریبون های آزاد اندیشی را مصداق جرم بداند عملا تمام فعالین دانشجویی مجرم محسوب خواهند شد.

3- شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف قاطعانه تضییع حقوق صنفی و دانشجویی از جمله حق برگزاری تجمعات و حق آزادی بیان و انتقاد را محکوم می کند.

? شرکت در کرسی های آزاد اندیشی که با مجوز مسوولان دانشگاه از جمله معاونت فرهنگی برگزار می شود در این دادنامه مصداق جرم تلقی شده است آیا این مسئله چیزی جز ایجاد فضای یاس و نا امیدی در بین دانشجویان برای مشارکت در جامعه ایجاد می کند؟
? آیا قرار است دانشجویان به خاطر فعالیت در دانشگاه زیر ذره بین های امنیتی قرار گیرند؟

? معاونت فرهنگی و ریاست دانشگاه صنعتی شریف چه میزان خود را در قبال چنین وضعی مسئول می دانند؟

⭕️ هنوز احکام سنگین قضایی برای فعالین صنفی که در حوادث دی ماه دستگیر شده بودند را فراموش نکرده ایم.

در پی اعتراضات دانشجویان از احکام قضایی صادر شده برای فعالین صنفی ریاست جمهور، وزیر علوم، نمایندگان مجلس و دیگر مسوولین اظهار داشتند که به دنبال پیگیری وضعیت دانشجویان هستند اما هنوز چنین برخورد هایی ادامه دارد و حرمت دانشگاه شکسته شده است.

دانشگاه صنعتی شریف
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید