شهریه های دانشجویی ؛چرا دانشگاهها شهریه دریافت می کنند؟ ـ قسمت اول

0
830
شهریه های دانشجویی
شهریه های دانشجویی ؛چرا دانشگاهها شهریه دریافت می کنند؟ ـ قسمت اول

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۲- شهریه های دانشجویی ؛چرا دانشگاهها شهریه دریافت می کنند؟
علت ها و آسیب ها
مقدمه ؛در تجمعات و اعتراضات دانشجویی که امسال در دانشگاه ها به مناسبت روز دانشجو برگزار شد شعار و مطالبه اصلی دانشجویان اعتراض به پولی شدن دانشگاهها بود یعنی در کنار و هم سنگ با مقوله آزادی دغدغه اصلی دانشجویان شده بود پولی شدن دانشگاه و دریافت شهریه های سنگین توسط دانشگاه ها برای هر ترم تحصیلی. مثلا می بینیم در دانشگاه ملی خواسته اصلی دانشجویان کنار گذاشتن شهریه ها و روش های مخلتف دریافت پول از دانشجویان بود.
در این مجال می خواهیم به سه سوال پاسخ بدهیم:
چرا دانشگاها شهریه دریافت می کنند؟
شگردهای دریافت شهریه از دانشجویان کدامند؟
آیا این کار اساسا قانونی هست؟ و خلاصه اینکه چه باید کرد؟
سوال نخست: چرا دانشگاهها شهریه دریافت می کنند؟
همان طور که در خیزشهای خیابانی می بینیم مردم شعار می دهند سوریه را رها کن؛ فکری به حال ما کن. در داستان دانشگاه هها و موسسات عالی هم این امر مصداق دارد. یعنی حاکمیت و دولت دیگر نه می خواهد و نه می تواند بودجه این موسسات را تأمین کند بنابراین آنها را موظف به خودگردانی کردند. یعنی اینکه خودتان بودجه خودتان را تامین کنید. همانطور که در زندانها و در موسسات این کار را کردند. در نتیجه وزارت علوم برای جبران مشکل کسری بودجه دانشگاه‌ها و تأمین مالی آن‌ها، با پیش گرفتن سیاست خصوصی‎سازی دانشگاه‌ها به ساده‌ترین راه حل روی آورده و با تمام قوا در تحقق این برنامه تلاش می‌کند.
طرح شعار آموزش عالی برای همه در راستای تقویت و توسعه دانشگاه آزاد و پیشنهاد حذف واژه غیرانتفاعی در راستای حمایت از دانشگاه‌های خصوصی، شاهدی بر این مدعاست. همچنین کاهش ظرفیت مؤسسات و دانشگاه‌های دولتی به بهانه کیفیت‌بخشی، از دیگر سیاستهای این روزهای وزارت علوم است.
بنابراین دریافت شهریه بدون اینکه در اینجا بخواهیم وارد بحث قانونی بودن یا قانونی نبودن آن بشویم به این برمی گردد که دولت و بالمآل وزارت علوم دیگر نمی خواهد برای دانشگا ها هزینه کند و پول زیادی بابت آن پرداخت کند. به قول دانشجویان دولت پولی کردن دانشگاهها را انتخاب کرده است.
اما برای این کار جر‌أت نکرد رسما اعلام بکند. حتما که محدودیت قانونی هم داشت. لذا به روش هایی دست یازید که بیشتر شبیه کلاهبرداری قانونی است.
شگردهای دریافت شهریه از دانشجویان کدامند؟
روش اول ؛دانشجوی میهمان
در ابلاغیه جدید دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با شرایط جدید انتقالی و میهمانی دانشجو از سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به این دانشگاه، آمده است که از این پس به دانشگاه اجازه داده می شود، از دستیاران مقاطع تخصصی خود که در این دانشگاه میهمان می شوند، ماهانه دو میلیون تومان دریافت شود.
به دانشگاه اجازه داده می شود از دستیاران تخصصی که به منظور تکمیل دوره تحصیلی به این دانشگاه منتقل می شوند، برای دوره های جراحی سالانه ۴۰ میلیون تومان و برای دوره های غیر جراحی سالانه ۳۰ میلیون تومان گرفته شود.
یعنی دانشگاه علوم پزشکی ایران با چراغ سبز مسئولان وزارت بهداشت، در حال بنا نهادن رسم جدیدی است که شاید به زودی در سایر دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه دانشگاه های مطرح کشور نیز تکرار شود؛ شرایطی که دیگر دلایل محدود و خاص انتقال یا میهمانی را رعایت نخواهد کرد و با گرفتن مبالغ چند ده میلیون تومانی از متقاضیان، جذابیت های فراوانی برای جذب متقاضی ایجاد می کند و متقاضیان مستحق را نیز قربانی خواهد کرد.
در چنین شرایطی آن دانشجوی نیازمندی که برای مشکلات خاص خود مجبور به امر انتقال یا میهمانی بود و تا سال 95 از پرداخت هرگونه مبلغی معاف بود، ناچار است فارغ از شرایط مالی، شهریه بپردازد و چه بسا به دلیل مشکلات مالی از این امکان بی بهره بماند.
ادامه دارد……
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید