سدسازی سپاه پاسداران علت اصلی بحران آب درخوزستان

0
1039
سدسازي سپاه پاسداران علت اصلي بحران آب درخوزستان
سدسازی سپاه پاسداران علت اصلی بحران آب درخوزستان

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۱۶-سدسازی سپاه پاسداران علت اصلی بحران آب درخوزستان

درحال حاضر کم آبی و مشکلات مربوط به آب آشامیدنی بصورت یک بحران و معضل در کشور درآمده و باعث اعتراضات گسترده مردمی درشهرهای مختلف کشورمان شده است . طی هفته های اخیر مردم برازجان و داراب دراعتراض به نبود آب به خیابانها آمده و جاده ها را بستند. قبل ازآن شاهد اعتراضات گسترده مردم خرمشهر، آبادان ، اهواز و سایر شهرهای مهین مان درهمبستگی با آنان بودیم .
بحران فاجعه بار آب ، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و رودخانه ها از نتایج حاکمیت نظام ولایت فقیه و استبداد مذهبی برمیهن ماست . ذخایر آبی کشور به شدت کاهش پیدا کرده که از ره آوردهای این نظام ننگین درحوزه محیط زیست یعنی بحران آب است
بحران آب که اکنون بسیاری از آن بعنوان فرابحران و ابربحران وفاجعه یاد می کنند مسئله مرکزی و اساسی برای حیات برای مردم ومیهن مان است که هرروز ابعاد گسترده تری می یابد و هموطنان بیشتری را با تبعات کم آبی و مشکلات آن روبرو می کند.

خشک شدن رودخانه ها ، تالاب ها ، کاهش سطح آب زیرزمینی و بدنبال آن تخریب کیفیت آب ، فرسایش خاک های زمین وطوفانها و گرد وغبار به وفور هست و ادامه دارد .

درمرحله فعلی ایران از مرز های سرخ عبور کرده بعنوان مثال عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست که بمدت ۱۱ سال در دوره رفسنجانی وخاتمی هم وزیرکشاورزی بوده گفته : طی ۲۵ سال آینده تعداد ۵۰ میلیون باید ایران را ترک کنند چون به هیچ وجه امکان زندگی دراینجا وجود ندارد .
واقعیت این است که اساس این بحران به سیاست ضدبشری رژیم برمی گردد چون همه چیز ا ز دستگاه سرکوب ،صدور انقلاب و پیشبرد دستگاه ضد مردمی در داخل وخارج کشور چیده می شود.
بعد از جنگ ضدمیهنی، رفسنجانی سازندگی را به سپاه واگذار کرد و سپاه با ایجاد قرارگاه خاتم و تعاونی های سپاه وارد اقتصاد کشور شد و کاملا آن را دردست گرفته است .
یکی از کارهای آنها سد سازی بود که به آن مافیای سدسازی هم می گویند که درواقع بدون مطالعه و بدون مبتنی برنیازهای هرقسمت و براساس منافع سپاه سدها ساخته شد. سپاه بشدت نیازمند آن بود که به یک سرمایه دار خیلی کلان تبدیل شود و پول سازترین قسمتها سدها بودند .
یکی ازاین سدها که درخوزستان ایجاد شده سد خاکی گتوند است که بزرگترین سد خاکی ایران محسوب می شود
در زمان شاه با مطالعاتی که آمریکایی ها کرده بودند ۱۵ کیلومتر بالاتر ازنقطه فعلی که ساخته شده را برای این سد مناسب دانسته بودند و ارزیابی شان این بود که بخاطر کوههای نمک این سد نمی تواند پایین تر ازاین واقع شود ولی سپاه پاسداران بدون ارزیابی درست و با این دلیل که میزان آب این سد کم است و ما سد بزرگتری می خواهیم و ۱۵ کیلومتر پایین تر ساختند و نمک کوههای اطراف سد خاکی وارد این آبها شد
درزمان احمدی نژاد عده ای از کارشناسان مطرح کردند که نباید این سد افتتاح شود درغیراینصورت همه چیزخراب می شود ولی نهایتا سد ایجاد شد و آب کارون و نمک کوهها وارد آن شد و درحال حاضر این آب شورتر از آب دریا شده و همه مردم منطقه که از آب کارون استفاده می کردند ازاین امکان محروم شده اند.

عوامل رژیم با توجه به آثار و نتایجی که داشته به آن بمب ساعتی می گویند و کلانتری گفته بود باید این سد را خراب کنیم و حتی معصومه ابتکاررییس سازمان محیط زیست درسال ۹۴ به تصویب رساند که باید این سد تخریب شود ولی متاسفانه این سد همچنان باقی مانده و هر روز میزان نمک آن هم بیشتر می شود بطوری که اگرهمین امروز آنرا ازبین ببرند چندین سال طول می کشد تا میزان نمکی که در رود حل شده از بین برود و آب شیرین به مردم بازگردد یعنی بی آبی خوزستان و به ویژه آب شور آن حاصل سدسازی های سپاه پاسداران است که باعث محروم ماندن مردم خوزستان از آب شیرین و قابل شرب کارون شده است .
درنمونه دیگر سد زهره که روی رودخانه زهره بسته شده عامل اصلی طوفانهای گرد وغبار شدید است چون قبلاً رودخانه زهره با بارندگی و طغیانی که در زمستان داشت، دشتهای خوزستان را آبیاری می کرد که ولی درحال حاضر با بستن سد، این دشتها آبیاری نمی شود و پرازگرد وغبار شده که با یک باد کم هم ایجاد گرد وغبار می کند .
یکی از اتفاقات دردناک دیگر از بین رفتن یک میلیون نخل در خوزستان است که آنجا را تبدیل به یک دشت خاکی کرده است و بخشی از این گرد وغبار ناشی ازآن است .

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید