سالگرد قتل احمدکسروی نویسنده تاریخ مشروطه توسط گروه بنیاد گرای فداییان اسلام

0
669
سالگرد قتل احمدکسروی
سالگرد قتل احمدکسروی نویسنده تاریخ مشروطه توسط گروه بنیاد گرای فداییان اسلام

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۲/۲۰-سالگرد قتل احمدکسروی نویسنده تاریخ مشروطه توسط گروه بنیاد گرای فداییان اسلام

سالگرد قتل احمد کسروی نویسنده تاریخ مشروطه توسط گروه بنیاد گرای فداییان اسلام
احمد کسروی در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ در اتاق بازپرسی ساختمان کاخ دادگستری تهران به ضرب «گلوله و ۲۷ ضربه چاقو»که توسط گروه «فدائیان اسلام» به قتل رسید.

حمایت مراجع بزرگ شیعه از قاتلان و کُنش دولت، سکوت جامعه روشن‌فکری ایران و در پی آن آزاد شدن قاتلان احمد کسروی و منشی‌اش حدادپور، در پی حکم یک دادگاه نمایشی، یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران است.
از اواخر ۱۹۴۱ تا میانهٔ سال ۱۹۴۵ میلادی کسروی برخی از تندترین آثارش را در زمینهٔ نکوهش روحانیت و مبانی شیعی‌گری، صوفی‌گری و بهایی‌گری به رشتهٔ تحریر درآورد.

او تجسم بازنگری در مذهب رسمی و فرهنگ و هماورد موج جنبش اسلامی گردید. افکار کسروی را از میان هفده کتاب و رساله و همچنین مقاله‌های متعددش در روزنامهٔ پرچم می‌توان شناخت، او بر این باور بود که رنسانس اسلام سیاسی و کوشش برای برقراری قوانین شریعت در ضدیت با ارزش‌های مدرن و نهادهای برآمده بر انقلاب مشروطه-ای که خود کسروی در جوانی همراه آن بود- می‌باشد.

چگونگی به قتل رسیدن کسروی
کسروی در طی جلسه دادگاه در کاخ دادگستری ترور شد.
در روز ۱۱ مارس ۱۹۴۶ (۲۰ اسفند ۱۳۲۴)، فدائیان اسلام به رهبری برادران امامی به جلسه دادگاه وارد شدند و کسروی و منشی‌اش، سید محمدتقی حدادپور را با استفاده از چاقو و اسلحه وحشیانه کشتند.

خمینی ؛در نامه‌ای سرگشاده به تاریخ اردیبهشت ۱۳۲۳ احمد کسروی، را با کنایه به محل تولدش، «یک نفر تبریزی بی‌سروپا» خطاب کرد و مسلمانان را به کشتن وی فراخواند.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید