سالگرد شهادت رضا رضایی دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه تهران

0
585
سالگرد شهادت رضا رضایی دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه تهران
سالگرد شهادت رضا رضایی دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه تهران

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۳/۲۵-سالگرد شهادت رضا رضایی دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه تهران

متولد ۱۳۲۷ تهران
شهادت ۲۵خرداد ۱۳۵۲ تهران

رضا رضایی یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران بود که در سال ١٣٢٧ در تهران متولد شد.
رضا دانشجوى رشته دندانپزشکى در دانشگاه تهران بود.
او عضو کمیته مرکزی مجاهدین و از اولین کسانی بود که پس از بنیانگذاری سازمان مجاهدین خلق ایران در سال ۱۳۴۴، همراه با برادر بزرگترش احمد رضایی، به سازمان پیوست.
رضا رضایی طراح آرم سازمان مجاهدین خلق ایران است .
رضا رضایى در ۲۵ خرداد ۱۳۵۲ به دست ساواک کشته شد.

مجاهدشهید رضا رضایی، درجریان ضربه شهریور سال ۵۰، ‌ به‌همراه تعدادی از کادرهای سازمان دستگیر شد.‌ در زندان ضمن تماس با سایر اعضای مرکزیت و مسئولان سازمان، ‌اطلاعات و تجربه‌های آنان در زمینه‌های بازجویی و تاکتیکهای دشمن و نیز اخبار و اطلاعات مربوط به ‌سازمان را جمع‌آوری نمود. ‌آن‌گاه طرح دقیق و حساب‌شده فرار او از چنگ ساواک که توسط سازمان تنظیم شده بود، به‌پشتوانه هوشیاری، کارآیی، جسارت و دلیری او به ‌بهترین وجه به‌اجرا درآمد و رضا با فرار قهرمانانه خود ساواک را در سوگی عمیق نشاند و خود با دست پر از غنی‌ترین تجربه‌های مبارزاتی، به‌ جمع معدود مسئولان مجاهدی که بیرون زندان بودند، پیوست.

ازآن‌پس با توجه به‌ ضربه سال ۵۰ و انبوه مشکلهایی که سازمان با آن‌مواجه بود، ‌مجاهد کبیر رضا رضایی، ‌نقش رهبری‌کننده را ایفا کرد و به ‌بازسازی سازمان و تشکیلات بیرون زندان پرداخت. ‌او با تکیه بر نقطه‌قوتهای ایدئولوژیک، ‌احساس مسئولیت و فداکاری عمیق و هوشیاری انقلابیش، تجربه‌های خود را در این زمینه به‌خوبی به‌خدمت گرفت.‌

رضای قهرمان همواره تأکید می‌کرد:
«اگر بنا باشد که در جهان، ‌ستم پیروز شود، اگر بنا باشد که در جهان، این‌همه شهامت و انسانیت پوچ باشد، ‌ پس باید فاتحه این جهان را خواند، ولی حرکت تاریخ درست عکس این مسأله را نشان می‌دهد. ‌نشان می‌دهد که پیروزی در لفاف سختیها و رنجها و فداکاریها و شهادتها پیچیده شده است. ‌ما هم از روز اول انتظار نداشتیم که دشمن در یک صبح روشن با دست خودش تسلیم شود و در مقابل اراده انقلابی خلق زانو بزند.‌ ما زمانی انتظار پیروزی داریم و شاهد آن‌خواهیم بود که همه سرزمین ما از خون پاک‌ترین و فداکارترین فرزندانش، سرخ و سیراب شود و البته تا آن‌روز راه زیادی داریم. فریاد رزم‌آوری انقلابیون، خروش مسلسلها و همچنین زوزه دردناک دشمن، ‌ همه نشانه‌ این است که ”جنبش به ‌جاده اصلی خودش افتاده است“ و سرانجام پیروزی حتمی از آن‌ماست».
ازرضا رضایی به یاد برادر شهیدش مهدی رضایی:

ای هموطن طریق تو تاریک بود و من با خون خود چراغ رهت برفروختم
مادر، بدان امید که گردم دوباره باز بر راه کوچه، دیده‌ی گریان خود مدوز
خورشید زندگانی پرالتهاب من خواهد کند غروب، به‌هنگام نیمروز
ایام کودکی که به ‌لبهای خرد من اول سخن ز آیه قرآن‌گذاشتی
آن‌روز بذر مهر ضعیفان خلق را در جان من به ‌مزرع اندیشه کاشتی
گفتی به ‌من که راه خدا راه مردم است درراه او به‌ مایه جانت جهاد کن
مردان حق، طلیعه‌ آزادمردی‌اند خود را رها ز سلطه هر انقیاد کن

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید