سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان فرزندان دلیرخلق ایران گرامی باد!

0
659
سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان
سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان فرزندان دلیرخلق ایران گرامی باد!

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۱/۲۹-سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان فرزندان دلیرخلق ایران گرامی باد!

سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان فرزندان دلیرخلق ایران گرامی باد!
در روز ۲۹بهمن۵۲، خسرو گلسرخی، شاعر آزاده و انقلابی و کرامت دانشیان، فرزند دلیر خلق، به‌دست جلادان ساواک به‌شهادت رسیدند. آنان روشنفکران انقلابی و آزاده‌یی بودند که در سالهای حاکمیت اختناق شاه سرفراز و تسلیم نا‌پذیر به دفاع از آرمانهای انقلابی توده‌ها پرداختند و سرانجام نیز با عبور از میدان شکنجه و تیرباران با خون خود بر شکست‌ناپذیری خلق و پیشتازان جان برکفش گواهی دادند.
بخشهایی از دفاعیات پرشور خسرو گلسرخی

من در کجای جهان ایستاده‌ام؟

ان الحیاه عقیده والجهاد. سخنم را با گفته‌ای از مولا حسین، شهید بزرگ خلق‌های خاورمیانه آغاز می‌کنم. من که یک مارکسیست لنینیست هستم، برای نخستین بار عدالت اجتماعی را در مکتب اسلام جستم و آنگاه به سوسیالیسم رسیدم.
من در این دادگاه برای جانم چانه نمی‌زنم، و حتی برای عمرم. من قطره‌ای ناچیز از عظمت، از حرمان خلق‌های مبارز ایران هستم. خلقی که مزدک‌ها، مازیارها، بابک‌ها، یعقوب لیث‌ها، ستارها و حیدرعموغلی‌ها، پسیان‌ها و میرزاکوچک‌ها، ارانی‌ها و روزبه‌ها و وارطان‌ها داشته‌است. آری من برای جانم چانه نمی‌زنم، چرا که فرزند خلقی مبارز و دلاور هستم.
از اسلام سخنم را آغاز کردم. اسلام حقیقی در ایران همواره دین خود را به جنبش‌های رهایی‌بخش ایران پرداخته‌است. سید عبداله بهبهانیها، شیخ محمد خیابانیها، نمودار صادق این جنبش‌ها هستند؛ و امروز نیز اسلام حقیقی دین خود را به جنبش‌های آزادی‌بخش ملی ایران ادا می‌کند. هنگامی که مارکس می‌گوید: «در یک جامعه طبقاتی، ثروت در سویی انباشته می‌شود و فقر و گرسنگی و فلاکت در سوی دیگر، در حالی که مولد ثروت طبقه محروم است» و مولا علی می‌گوید: «قصری بر پا نمی‌شود، مگر آنکه هزاران نفر فقیر گردند»، نزدیکی‌های بسیاری وجود دارد. چنین است که می‌توان در این لحظه از تاریخ، از مولا علی به عنوان نخستین سوسیالیست جهان نام برد و نیز از سلمان فارسیها و اباذر غفاریها. زندگی مولا حسین نمودار زندگی اکنونی ماست که جان بر کف، برای خلق‌های محروم میهن خود در این دادگاه محاکمه می‌شویم. او در اقلیت بود و یزید، بارگاه، قشون، حکومت، قدرت داشت. او ایستاد و شهید شد. هر چند یزید گوشه‌ای از تاریخ را اشغال کرد، ولی آنچه که در تداوم تاریخ تکرار شد، راه مولا حسین و پایداری او بود، نه حکومت یزید.
اکنون نیز در استمرار راه خسرو و کرامت در نبرد با حکومت یزیدیان دوران تارسیدن آزادی ورهایی برای خلق ایران

سالگرد شهادت خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید