سالروز تولد زکریای رازی ؛ کاشف الکل و دانشمند ارزشمند ایرانی

0
1200
سالروز تولد زکریای رازی ؛ کاشف الکل
سالروز تولد زکریای رازی ؛ کاشف الکل و دانشمند ارزشمند ایرانی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۵-سالروز تولد زکریای رازی ؛ کاشف الکل و دانشمند ارزشمند ایرانی
۶ دی۲۴۳- ۲۷دسامبر۸۶۴
ابوبکر محمد ابن زکریای رازی , دانشمند بزرگ ایرانی در شهر ری(نزدیک تهران) به دنیا آمد.
زکریای رازی، کاشف الکل و از بزرگترین دانشمندان علوم پزشکی, شیمی, ریاضی, ستاره شناسی و فلسفه در عصر خود بوده است.
اخلاق و صفات رازی
رازی مردی خوش‌خو و در تحصیل کوشا بود. وی به بیماران توجه خاصی داشت و تا زمان تشخیص بیماری دست از آن‌ها برنمی‌داشت و نسبت به فقرا و بینوایان بسیار رئوف بود. رازی، برخلاف بسیاری از پزشکان، که بیشتر مایل به درمان پادشاهان و امرا و بزرگان بودند، با مردم عادی بیشتر سروکار داشته‌است. ابن‌الندیم در کتاب الفهرست خود می‌گوید: «تفقد و مهربانی به همه کس، به‌ویژه فقرا و بیماران داشته، از حالشان جویا، و به عیادتشان می‌رفت و مقرری‌های کلانی برای آن‌ها گذاشته‌بود.»
رازی، در کتابی به نام صفات بیمارستان، این عقیده را ابراز می‌دارد که هر کس لایق طبابت نیست و طبیب باید دارای صفات و مشخصه‌های ویژه‌ای باشد.
رازی دربارهٔ جاهل عالم‌نما افشاگری‌های متعددی صورت داده‌است و با افراد کم‌سواد که خود را طبیب می‌نامیدند و اطرافیان بیمار که در طبابت دخالت می‌کردند به‌شدت مخالفت می‌کرد و به‌همین‌سبب مخالفانی داشت.
تحصیلات رازی
وی تحصیلات خود را اساسا در شهر ری به انجام رساند و مدتی نیز در بغداد به کارپزشکی و تعلیم و تعلم مشغول بود. زکریای رازی در شهر ری، بیمارستانی ساخت که خود در آنجا به طبابت و رسیدگی به بیماران و انجام کارهای آزمایشگاهی و داروسازی مشغول بود. مهمترین کتاب زکریای رازی که هنوز هم برای بررسی طب قدیم نیاز به مطالعه آن حس می شود حاوی نام دارد که دائره ;المعارفی از تمامی دستاوردهای پزشکی تا آن زمان بوده است.
کتابهای دیگر زکریای رازی، طب منصوری ، الطبیعه فی الحکمه الفلسفیه، الطب الروحانی، اسیره الفلسفیه , مقاله فی ما بعد الطبیعه و… می ;باشد.
اهمیت زکریای رازی در فلسفه، بیشتر از آنروست که وی برخلاف بسیاری از معاصران خود, عقایدی مخالف ارسطو داشت. اما مهمترین اثر زکریای رازی، کشف الکل است که او آن را از تقطیر شراب بدست آورد و بعنوان ماده یی ضدعفونی کننده، کاربرد وسیعی در علم پزشکی دارد.
سالروز تولد زکریای رازی ؛ کاشف الکل و دانشمند ارزشمند ایرانی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید