زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن بمی را به زیر‌آوار برد

0
868
زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن
زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن بمی را به زیر‌آوار برد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۵-زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن بمی را به زیر‌آوار برد
۵دی ۱۳۸۲ – ۲۶دسامبر۲۰۰۱
زمین‌لرزه بم، زمین‌لرزه‌ای بود به شدت ۶٫۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد روز جمعه ۵ دی ۱۳۸۲ به مدت سیزده ثانیه شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.
حکام ایران ؛ متقابلا از رسیدن کمکهای بین المللی گسترده ;یی که برای کمک به زلزله ;زدگان از تمام جهان سرازیر شده بود ممانعت کردند.
طی سالیان حکومت ایران , هیچ گامی برای تغییر بنای ساختمانهای شهرهایی که روی خط زلزله قرار دارند برداشته نشده است.
ارگ زیبای بم که از ابنیه تاریخی ایران و با ۲۵۰۰ سال قدمت بزرگترین سازهٔ گلی جهان بود، به کلی ویران شد. همچنین در این حادثه تلخ، ایرج بسطامی خوانندهٔ ایرانی درگذشت.
دو سال بعد از این زلزله، خبرگزاری حکومتی مهر درتاریخ ۲۰مهر۱۳۸۴نوشت:
بیش از ۶۵۰روز از زمین لرزه پنجم دی ۸۲بم می گذرد اما از این شهر خبر می رسد که در حال حاضر فقط ۱۳۰۰تا ۱۵۰۰خانوار بمی صاحبخانه شده اند و بیش از ۱۶ هزار خانوار با وجود مشکلات بسیار همچنان در کانِک‌سهای چند متری با حداقل امکانات، روزگار سپری می کنند
بی ;بی ;سی در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۷ گزارش داد :
;یک نفر از بازماندگان زلزله بم در اعتراض به آنچه بی توجهی مسئولان خوانده، خود را در برابر ساختمان ریاست جمهوری ایران به آتش کشیده است. این واقعه، همزمان با تجمع کارگران صنایع فلزی در این محل صورت گرفته.
با وجود گذشت ۱۴سال از زلزله مرگبار بم، گزارش شده هنوز برخی از بازماندگان این حادثه در شرایط نامناسبی بسر می برند
شایان ذکر است :
پیش از زمین لرزه اصلی سه پیش لرزه روی داد که دو تای آن حوالی ساعت ۲۴ و سومی ۴۵دقیقه قبل از زلزله اصلی اتفاق افتاد اما شدت زلزله، عمق کم، ساعت وقوع، طولانی بودن مدت زمین لرزه و نزدیکی کانون زلزله به شهر موجب خسارات فراوان گرید به طوری که حدود نود درصد ساختمانهای شهر بطور کامل تخریب شدند در آن زمان مرکز ژئو فیزیک دانشگاه تهران محل و قوع زمین لرزه را حدود ۱۵۰ کیلومتر دور تر از کانون زلزله اعلام کرد بطوری که تا بعد از ظهر آنروز اطلاع دقیقی از بیشترین مناطق آسیب دیده در دست نبود. طبق آمار رسمی این زمین‌لرزه ۲۶٬۲۷۱ کشته، ۳۰ هزار مجروح و بیش از صدهزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت. این درحالی است که تعداد واقعی قربانیان به مراتب بیش از میزان اعلام شده بود. یازدهم دی‌ماه همان سال، دکتر اسماعیلی، رئیس شورای شهر بم گفته بود با توجه به اینکه در برخی مناطق بم ۱۰۰ درصد منازل بر اثر زلزله تخریب شده‌اند، تعداد تلفات بیش از ۵۰ هزار نفر است.

دلیل اصلی وقوع زلزله چیست ؟

زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن بمی را به زیر‌آوار برد
لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین همراه با تکان های ناگهانی که مجالی برای فرار باقی نمی گذارد. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگ ها و طبقات درونی زمین بیان کرد.
علت اصلی وقوع زلزله به طور دقیق مشخص نیست. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگ ها و طبقات درونی زمین بیان کرد. این فشار به حدی است که در سنگ گسستگی بوجود می‌آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند. به سطح شکستگی که توأم با جابجایی است، گسل گفته می‌شود. وقتی که سنگ شکسته می‌شود، مقدار انرژی که در زمان طولانی در برابر شکستگی حالتهای مختلفی را برای آزادسازی انر‍ژی نهفته شده بوجود می‌آورد.
پیشگیری اززلزله
راه کارهای پیشگیری اززلزله برای همه کشورهایی که در مسیر گسلهای اصلی زلزله قرار دارند از اصلی ترین موضوعات دولتها در همه کشورهای جهان است
اما درایران تحت حاکمیت دزدان وقاتلان چیزی که مطلقا به آن پرداخته نشده است این مهم است که برای پیشگیری نه تنها کاری انجام نشده ؛بلکه حتی بعد ازوقوع زلزله هایی مانند
بم که اکنون بعد از۱۴ سال همچنان مردم این شهر آواره هستند
زلزله رودبار که درسال ۱۳۶۸ رخ داد
زلزله سرپل ذهاب که درسال ۱۳۹۶رخ داده است اما مردمان این منطقه درسرما و سوز زمستانی درسخترین شرایط بسر میبرند
زیرا حکومت چپاولگران بجای رسیدگی به مردم نه تنها مانع از رسیدن کمکهای مردمی وبین المللی شده است بلکه خودش هم اقداماتی در حد بسیار مینیمم کرده است
اکنون درسالگرد زلزله بم شایان ذکر است :
برای پیشگیری های لازم درهنگام وقوع زلزله کماکان هیچ اقدام پایه ای انجام نشده است .
زلزله بم بیش از ۷۰ هزار هموطن بمی را به زیر‌آوار برد
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید