روز دوم مارس روز مبارزه با تبعیض نژادی

0
683
روز دوم مارس روز مبارزه با تبعیض نژادی
روز دوم مارس روز مبارزه با تبعیض نژادی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۲/۱۱-روز دوم مارس روز مبارزه با تبعیض نژادی

کنگره ملی آفریقا که از سال ۱۹۱۲به منظور مبارزه با موانع نژادی و به‌دست آوردن حقوق سیاسی برای سیاه‌پوستان تشکیل شده بود طی چندین دهه مبارزه،
سرانجام در سال ۱۹۱۲ موفق شد تا سفیدپوستان را به شرکت در یک رفراندوم که راه را برای تغییر قانون اساسی جهت شرکت‌دادن سیاه‌پوستان در حکومت می‌گشود وادار کند.
به‌دنبال این رفراندوم، در انتخاباتی که در سال ۹۴ به پیروزی نلسون‌ماندلا انجامید، سیاست تبعیض نژادی از آفریقای جنوبی رخت بربست.
بیشتر بدانیم:
واژه آپارتاید ؛ به معنای جدایی و تفکیک می‌باشد و در اصطلاح با تبعیض نژادی و نژاد پرستی مترادف شده است گر چه اعمال سیاست‌های تبعیض نژادی از دوره آغاز استعمار و به ویژه از قرن هفدهم شکل گرفته و نقاط گسترده‌ای را شامل می‌گردید، اما به صورت مشخص، این کلمه از سال ۱۹۴۸ توسط دفتر مرکزی حزب ناسیونالیست کشور آفریقای جنوبی به کار گرفته شد .
هدف از اعلام و اعمال این سیاست جداسازی سفید پوستان از غیر سفید پوستان و به ویژه سیاهان بود.
با این که بیش از ۸۰ ٪ جمعیت آفریقای جنوبی را غیر سفید پوستان تشکیل می‌دادند؛ اما اقلیت سفید پوست با اجرای سیاست‌های غیر انسانی، جامعه‌ای طبقاتی به وجود آورد.
آنها رسماً اعلام کردند که سیاست آپارتاید همه گروه‌های نژادی را فروتر از سفید پوستان می داند و علی‌رغم اعتراضات افکار عمومی و سازمان‌های بین‌المللی، به رفتار خود ادامه دادند.
این وضعیت تا آخرین دهه قرن بیستم ادامه داشت و سر انجام، تلاش‌ها و کوشش‌های مردمی به لغو این سیاست در هفدهم ژوئن ۱۹۹۱ میلادی انجامید.
با این حال مسئله تبعیض نژادی در بسیاری از کشورها دارای نژادهای مختلف می‌باشند.
درروز دوم مارس سال ۱۹۵۲ مجمع عمومی سازمان ملل تبعیض نژادی را تهدید جهانی دانست .
ولی دولت افریقای جنوبی به کمیسیون مربوطه ؛‌اجازه ورود به افریقای جنوبی را نداد.
پس‌از جنگ جهانی دوم یعنی در سال ۱۹۴۸، سیاست آپارتاید یا جداسازی نژادی در آفریقای جنوبی، شکل رسمی به خود گرفت.

روز دوم مارس روز مبارزه با تبعیض نژادی 
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید