روزجهانی آزادی مطبوعات را درحالی یاد میکنیم که درایران ده ها دانشجو وبلاگ نویس خبرنگاردر زندانند

0
176
روزجهانی آزادی مطبوعات
روزجهانی آزادی مطبوعات را درحالی یاد میکنیم که درایران ده ها دانشجو وبلاگ نویس خبرنگاردر زندان هستند

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۲/۱۳-روزجهانی آزادی مطبوعات را درحالی یاد میکنیم که درایران ده ها دانشجو وبلاگ نویس خبرنگاردر زندانند

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سوم ماه مه هر سال را به‌عنوان «روز جهانی آزادی مطبوعات» اعلام کرد.
این موضوع از قطعنامه مصوب همایش عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۱ میلادی تحت عنوان «ارتقای آزادی مطبوعات در دنیا» که جراید آزاد، فراگیر، و مستقل را به عنوان یکی از اجزای ضروری جامعه دموکراتیک تلقی کرده، نشأت گرفت.
این روز توسط یونسکو نامگذاری شده‌است.
بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی آزادی مطبوعات در شرایطی برگزار می شود؛ براساس جدید ترین گزارش وضعیت آزادی مطبوعات، چهل و پنج درصد از جمعیت جهان در کشورهای فاقد رسانه های آزاد و مواجه با سرکوب و اختناق زندگی می کنند.
آزادی مطبوعات درایران
یک هفته پیش گزارشگران بدون مرز وضعیت ایران در آزادی مطبوعات را تیره گزارش کرده بود.
طبقه بندی کشورها در این گزارش از صفر تا صد است که نمایانگر بهترین تا بدترین وضعیت برای آزادی مطبوعات و رسانه هاست. ایران در رتبه نود و در میان بدترین ده کشور جهان طبقه بندی شده است .
درایران رسانه هایشان با سانسور و خفقان شدید مواجه اند.
این گزارش می گوید انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی ایران خط قرمزیست که با سانسور شدید و عواقب ناگوار روبرو می شود.
خبرنگاران و اهل رسانه در ایران به زور وادار به سکوت و تحمل آزار و اذیت می شوند و هدف بازداشت های خودسرانه و اتهام های ساختگی قرار می گیرند
شبکه های مجازی درایران ممنوع است و اغلب کاربران با استفاده از فیلترشکن می توانند امکان دسترسی به این رسانه ها راداشته باشند.
وبلاگ نویسان جوان؛ روزنامه نگاران ؛دانشجویان ؛‌دانش آموزان و فعالان مدنی که بخاطر بیان عقایدخوداکنون درسیاهچالهای نظام سرکوبگر ایران عمرشان تباه شده است.
قوه قضاییه بسیاری از بلاگرها و روزنامه نگاران را ماه ها و حتی سالها از رسیدگی های قانونی محروم می سازند
نمونه هایی مانند
سهیل عربی که یک وبلاگ نویس است و عقایدش را در صفحه شخصی خودش بیان کرده بود دستگیر و بیش از ۱۰سال ازعمرخودرا پشت میله های زندان بسر برده است.
ستار بهشتی ؛ کارگر وبلاگ نویسی که بخاطر بیان عقایدش در صفحه شخصی خودش توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده وزیر شکنجه به قتل رسید .
ده ها دانشجویی که بخاطر بیان عقایدشان در صفحات شخصی شان یا در محل دانشگاه هایشان بازداشت شده و به زندانهای طویل المدت محکوم شدند
آرش صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علامه بخاطر عقایدش ازدانشگاه اخراج شد و سالهاست که خود وهمسرش گلرخ ایرایی در زندان بسر می برند
گلرخ ایرایی بخاطر نوشتن یک متن سنگسار که حتی به چاپ هم نرسیده بود در زندان قرچک ورامین در بدترین شرایط است.
قوه قضاییه محاکمات را پشت درب های بسته وبدون داشتن وکیل برای متهم ؛ انجام می دهد .

در سال ۲۰۱۷ ایران همچنان یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگاران بود. هیچ تغییر ملموسی در عرصه آزادی اطلاع رسانی و آزادی رسانه‌ها مشاهده نشد.»

دانشجو
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید