رنه دکارت ؛ فیلسوف وریاضی دان بزرگ فرانسوی

0
1076
رنه دکارت
رنه دکارت ؛ فیلسوف وریاضی دان بزرگ فرانسوی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۱۲-رنه دکارت ؛ فیلسوف وریاضی دان بزرگ فرانسوی

روز اول فوریه سال ۱۶۵۰ رنه دکارت درگذشت
زندگی رنه دکارت
رنه دکارت، فیلسوف، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان بزرگ عصر رنسانس در روز ۳۱ مارس ۱۵۹۶ میلادی در روستایی از توابع شهرستان اندر-ا-لوآر فرانسه زاده شد. مادرش در سیزده‌ماهگی وی درگذشت و پدرش قاضی و مستشار پارلمان انگلستان بود.

دکارت در سال ۱۶۰۶ میلادی، هنگامی که پسر ده‌ساله‌ای بود، وارد مدرسهٔ لافلش شد. این مدرسه را فرقهٔ یسوعیان تأسیس کرده بودند و در آن علوم جدید را همراه با تعالیم مسیحیت تدریس می‌کردند. دکارت طی هشت سال تحصیل در این مدرسه، ادبیات، منطق، اخلاق، ریاضیات و مابعدالطبیعه را فرا گرفت. در سال ۱۶۱۱ میلادی، دکارت در یک جلسه سخنرانی تحت عنوان اکتشاف چند سیارهٔ سرگردان در اطراف مشتری، از اکتشافات گالیله اطلاع حاصل کرد. این سخنرانی در روح او تأثیر فراوان گذاشت.

دکارت از جمله فلاسفه و دانشمندانی است که در ادامه رنسانس اروپا از کوپرنیک تا گالیله به کشفیات علمی دست یافت و کمک بزرگی به علم نمود.
راسیونالیسم دکارت
دکارت به راسیونالیسم یا خردگرایی مطلق اعتقاد داشت و معتقد بود که همه چیز را می‌توان با پیش‌فرضهای عقلی، تجزیه و تحلیل کرد و درک نمود. بعدها این روش فلسفی توسط دانشمندان دیگری به چالش گرفته شد و غیرواقعی تلقی گردید. زیرا از نظر آنان، تجربه بشر و روشهای تجربی، حقایق بسیار بیشتری را نشان می‌دهند

شک دکارت چگونه بود؟
دکارت با استفاده از روش شک خود اثبات کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
وجود خود یا خودآگاهی
وجود جهان خارج
وجود صانع یا خداوند

فلسفه  رنه دکارت
همگان دکارت را از جملهٔ بنیان‌گذاران فلسفهٔ جدید (فلسفهٔ بعد از دوران تولد مجدد) می‌دانند. او اولین فیلسوف بزرگ بعد از دوران قرون وسطی است که به همراه فیلسوفانی نظیر اسپینوزا و گوتفرید لایبنیتز به مکتب اصالت عقل تعلق دارند؛ مکتبی که عقیده‌اش این بود که: «به آنچه که حواس انسان ارائه می‌دهند نمی‌توان اطمینان کامل داشت، بلکه، تنها از راه عقل است که شناخت حقیقی و یقین‌آور صورت می‌گیرد.»
کتابهای معروف رنه دکارت:
قواعدی برای رهبری فکر،
بحث در باره روش،
تفکرات مابعدطبیعت و اصول فلسفه

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید