چهاردهم اسفند ۱۳۴۵ سالروز درگذشت پیشوای ملی مردم ایران دکتر محمد مصدق

0
509
دکتر محمد مصدق
چهاردهم اسفند ۱۳۴۵ سالروز درگذشت پیشوای ملی مردم ایران دکتر محمد مصدق

دانشجو آنلاین۱۳۹۷/۱۲/۱۴-چهاردهم اسفند ۱۳۴۵ سالروز درگذشت پیشوای ملی مردم ایران دکتر محمد مصدق

چهاردهم اسفند ۱۳۴۵ سالروز درگذشت پیشوای ملی مردم ایران دکتر محمد مصدق
در روز ۱۴ اسفند سال ۴۵ دکتر محمد مصدق پس از رزمی بی امان علیه استعمار و ارتجاع و پس از جنگی عظیم با آنان برسر مصالح مردم ایران چشم ازجهان بست و خلق ایران را در اندوهی عمیق فروبرد.
او در احمد آباد جایی که سالیان در آن محل تبعید بود به خاک سپرده شد.


مصدق در سال ۱۲۶۱ شمسی در تهران به‌دنیا آمد. در سال ۱۲۸۷برای ادامه تحصیلاتش به‌ فرانسه عزیمت کرد و بعد از اتمام دورهٔ مدرسه‌ علوم سیاسی پاریس، وارد دانشگاه نوشاتِل سوئیس شد و در سال ۱۲۹۳ با اخذ دکترای حقوق از این دانشگاه ، به ایران بازگشت.

دکترمصدق در دوره‌های پنجم، ششم، چهاردهم و شانزدهم مجلس شورا در موضع نماینده مردم تهران با سیاستهای وابسته‌ساز و دیکتاتوری رضاخان و محمدرضا پهلوی مبارزه کرد و سرانجام رهبری جنبش ملی کردن صنعت نفت ایران را به‌دست گرفت و با حمایت عموم توده‌های مردم ایران، این جنبش را تا خلع ید کامل از شرکت نفت سابق (شرکت انگلیسی) و احقاق حقوق مردم ایران به‌پیش برد. دکترمصدق در اجرای همین قانون ملی‌کردن صنعت نفت و خلع ید از شرکت نفت سابق، پیشنهاد نخست‌وزیری را پذیرفت.

دولت دکتر مصدق درپی یک کودتا که با همدستی دربار و خائنینی چون آخوند بهبهانی و کاشانی صورت گرفت در ۲۸مرداد سال ۳۲ سرنگون شده و دستگیر گردید.او به سه سال زندان محکوم و به احمد آباد تبعید شد و پس از ۱۴ سال در همان محل خاموش شد.
اما با این جمله ای که ازخود برجای گذاشت نور امید و دگرگونی را در جان و دل مردم ایران به جای گذاشت.
«چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار کشور، این مبارزه ملی را آنقدر دنبال می‌کنند تا به‌نتیجه برسد…».

 

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید