دکترعلی شریعتی فارغ التحصیل دانشگاه مشهد ودانشگاه سوربن

0
1146
دکترعلی شریعتی
دکترعلی شریعتی فارغ التحصیل دانشگاه مشهد ودانشگاه سوربن

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۳/۲۹-دکترعلی شریعتی فارغ التحصیل دانشگاه مشهد ودانشگاه سوربن

علی شریعتی مَزینانی، مشهور به دکتر علی شریعتی در دوم آذر سال ۱۳۱۲ در روستای کاهک در کویر مزینان در نزدیکی سبزوار زاده شد
ودر روز ۲۹خرداد سال ۱۳۵۶ در ساوت همپتون ؛‌انگلیس بدرود حیات گفت.
نویسنده و جامعه شناس، پژوهشگر دینی اهل ایران، از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی

شریعتی نگرشی نوین به تاریخ و جامعه‌شناسی اسلام عرضه کرد. او بازگشت به تشیع حقیقی و انقلابی را نیرویی برای تحقق عدالت اجتماعی قلمداد می‌کرد.
وی در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته دکترای جامعه‌شناسی به‌ فرانسه رفت.
شریعتی در سال ۱۳۴۳ به ‌ایران بازگشت و ابتدا به‌عنوان دبیر دبیرستان و سپس به‌عنوان استادیار دانشگاه مشهد شروع به ‌فعالیت کرد. دکتر شریعتی در سال ۱۳۴۸ به ‌حسینیه ارشاد در تهران دعوت شد و از آن زمان با سلسله سخنرانیهای معروف خود به ‌روشنگری علیه رژیم و ارشاد جوانان و آزادیخواهان ایران پرداخت و با حمایت از مجاهدین مشوق جوانان به ‌پیوستن به ‌آنان شد.
دکتر شریعتی بر اثر همین سخنرانیها در سال ۵۲ به ‌زندان افتاد. وی در زندان نیز دست از حمایت از مجاهدین برنداشت و پیوسته خود را مدیون ”حنیف‌نژاد” بنیانگزار سازمان می‌دانست.
شریعتی درسن ۴۴ سالگی درگذشت .
مقبره او در مکانی نزدیک مقبرهٔ زینب کبری در دمشق سوریه به امانت سپرده شده‌است.
زندگی نوجوانی و جوانی شریعتی
شریعتی در سال ۱۳۲۵ وارد دبیرستان فردوسی مشهد شد. او پس از اتمام سیکل اول دبیرستان در ۱۶سالگی، با هدف ادامه تحصیل وارد دانشسرای مقدماتی شد. وی در سال ۱۳۳۴ به دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه مشهد وارد شد و رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی را برگزید.

شریعتی تحصیلات دانشگاهی خود را در مشهد گذراند و پس از دریافت لیسانس در رشته ادبیات فارسی به علت شاگرد اول شدنش برای ادامه تحصیل به فرانسه فرستاده شد تا تحصیلات عالی خود را در مقطع دکتری در دانشگاه سوربن فرانسه و در رشته ادبیات ادامه دهد. وی در آنجا به تحصیل علومی چون جامعه‌شناسی، مبانی علم تاریخ، تاریخ ادیان، تاریخ و فرهنگ اسلامی پرداخت و با استادان بزرگی چون لویی ماسینیون، ژرژ گورویچ و سارتر و… آشنا شد.

دکترعلی شریعتی می‌گوید توحید عبارتست از:
… یک فلسفه جهان‌بینی و جهان‌شناسی که همان‌طور که می‌خواهد به جهان وحدت بدهد، از نظر خلقت (نیز می‌خواهد) به انسان وحدت بدهد، و همان طوری‌که می‌خواهد بین تمام عناصر جهان وحدت بدهد ـ جهان را به خیر و شر تقسیم نمی‌کند ـ، همان‌طور می‌خواهد زیربنایی برای وحدت گروه‌ها و نژادها و طبقات بشری بسازد؛ و بنابراین توحید خدا، در عین حال که حقیقت توجیه‌کننده عالم است زیر بنای توحید انسان هم هست، و توحید معبود زیربنای توحید عابد، که انسان‌ها باشند، هست…
نهضت ابراهیم می‌خواهد به وسیله توحید، در عین حال که انسان را از نظر شناخت هستی بر گرد کانون واقعی و حقیقی عالم وجود بچرخاند، در عین حال بر گرد یک ملاک و یک زیربنای فکری، که اساس وحدت بشری و طبقاتی و نژادی را می‌سازد، بچرخاند، و سمبل هر دو کعبه است.

دکترعلی شریعتی
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید