دود باندهای مافیای کاغذ مستقیم توی چشم دانشجویان!

0
628
دود باندهای مافیای کاغذ مستقیم توی چشم دانشجویان!
دود باندهای مافیای کاغذ مستقیم توی چشم دانشجویان!

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۶/۱۰-دود باندهای مافیای کاغذ مستقیم توی چشم دانشجویان!

دانشجویان از محرومترین اقشار اجتماعی هستند که بدون درآمد و با شرایط نابسامان اقتصادی هر روز زندگی شان سخت تر می شود.
درحالیکه این قشر برای حل تضادهای مختلف مانند هزینه های سنگین تحصیلی؛ شهریه ها گزاف؛ اخاذی دانشگاه از دانشجو به طرق مختلف زیر فشارهستند؛ اما ابزارکاری که نیاز دارند نیز هر روز گرانتر و مافیایی تر می شود.
به گزارشی در این زمینه می پردازیم:
کاغذ دردست مافیا می باشد
چه کسانی می توانند و امکان واردکردن کاغذ را دارند؟

باندهای مافیایی ایجاد شده است که قیمت کنترل کاغذ را دارند

تحولات بازار کاغذ به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک در کشور، در هر دوره‌ای حساسیت‌های خاص خود را می‌طلبید. خصوصا در یکی دوسال اخیر که به دلیل مشکلات تحریم و فشارهای اقتصادی شاهد چند برابر شدن نرخ کاغذ در کشور بودیم که به نوع خود واکنش‌هایی را نیز در اصناف مربوطه، خصوصا ناشران که درکنار مطبوعات و جراید بزرگترین صنف مصرف‌کننده‌ی کاغذ را تشکیل می‌دهند، به همراه داشت.

در شرایط به وجود آمده به دلیل تحریم‌ها و مشکلاتی که وارد کنندگان کاغذ برای عقد قرارداد با بازارهای جهانی کاغذ و عملیات‌های بانکی با آن روبرو شدند، روز به روز به نرخ کاغذ افزوده شد؛ تا جایی که کاغذ تحریر از بندی ۳۰ هزار تومان در مقاطعی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان نیز رسید.
حسین آقاجانی؛ یکی از فعالان با سابقه در بازار کاغذ است که از مافیای به وجود آمده در بازارهای کاغذ دل خوشی ندارد. او در پاسخ به خبرنگار ایلنا گفت: علم اقتصاد، یعنی نظام عرضه و تقاضا! بنابراین تنها در شرایطی می‌توان امیدوار بود که قیمت کاغذ کاهش یافته و به قیمت واقعی خود برگردد که بتوانیم در حد تقاضاهای موجود، کاغذ وارد بازار کنیم. اما این اتفاق به خواست و اراده‌ی یک مافیای قوی اتفاق نمی‌افتد.
مدیرعامل شرکت پکا و نیکا قائم -که به قول خودش؛ به دلیل مشکلات موجود دیگر نمی‌شود اسمش را شرکت گذاشت- دراین‌باره ادامه داد: بعد از اینکه امکان گشایش LC در بانک‌های خارجی متوقف شد، اکثر واردکنندگان کاغذ از واردات بازماندند؛ به جز یکسری افراد خاص و شرکت‌هایی که نمی‌خواهم اسم‌شان را ببرم! این‌ها به دلیل در اختیار داشتن رانت‌های مختلف، توانستند خود را در بازار تثبیت کنند )و رفته رفته بازار را در اختیار بگیرند (سایت ایلنا.

دراین میان می بینیم که تنها فشارهای اقتصادی و باندهای مافیایی موجود درزمینه این ابزار نوشتن که یکی ازنیازهای مبرم دانشجویان می باشد دودش مستقیما به چشم دانشجویان می رود.
دانشجوی کارشناسی دانشگاه تهران می گوید:
«علی، دانشجوی ارشد یکی از دانشگاه‌های تهران با اشاره به اینکه برای انجام کارهای پایان‌نامه به برگه A4 نیاز دارم و یکی از اقلامی است که بسیار مورد استفاده دانشجویان ارشد قرار می‌گیرد، گفت: «در عید نوروز برگه A4 را بسته‌ای حدودا ۱۵ هزار تومان می‌خریدم، اما با افزایش ناگهانی قیمت‌ها و نابسامانی بازار، این کاغذ را چند روز پیش ۲۵ هزار تومان خریدم. ضمن اینکه این کاغذ جدید کیفیتی پایین‌تر از کاغذی داشت که قبلا خریده بودم. با توجه به اینکه تقریبا کارهای پایان‌نامه من در مراحل انتهایی است، به نظرم مبلغ زیادی را باید برای تکثیر پایان‌نامه خود کنار بگذارم، در حالی که درآمدم از کار پاره‌وقت افزایشی نیافته است».

یک فروشنده لوازم التحریر می گوید:
«نوعی دفتر سیمی وجود داشت که از کیفیت خوبی هم برخوردار بود و فروش بالایی هم داشتیم، اما با افزایش دوبرابری این دفتر و رسیدن قیمت آن به حدود ۵۰هزار تومان، فروش این دفتر کاهش یافته است و خریداران این دفتر که از مشتریان ثابت ما بودند، به جای این دفتر ترجیح می‌دهند با خرید چند برگه نیاز خود را تأمین کنند».

ملاحظه می کنید غارت و چپاول و باندهای مافیایی حاکم که تماما در هرم قدرت قراردارند تنها در فکر پر کردن جیبهای گشاد خودشان هستند نه دلسوزی برای دانشجو .

دود باندهای مافیای کاغذ مستقیم توی چشم دانشجویان
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید