درازای هر۱۰ هزار نفردرایران تنها ۳ دانشجوی داروسازوجود دارد

0
441
درازای هر۱۰ هزار نفردرایران
درازای هر۱۰ هزار نفردرایران تنها ۳ دانشجوی داروسازوجود دارد
دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۱/۳۱-درازای هر۱۰ هزار نفردرایران تنها ۳ دانشجوی داروسازوجود دارد
درازای هر۱۰ هزار نفردرایران تنها ۳ دانشجوی داروسازوجود دارد
وضعیت داروسازی و دانشجویان داروسازی درکشور هم همانند بسیاری از رشته ها و مشاغل متفاوت با استاندارهای جهانی می باشد
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو مهدی پیرصالحی می گوید:مقایسه تعداد دانشجویان داروسازی در ۸۹ کشور حاکی از آن است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر، شاهد فعالیت ۶ داروساز هستیم، در حالی که این آمار در ایران به ۳ داروساز می‌رسد. وجود مشکلات در حوزه داروسازی بعد از گذشت ۳۰ سال جای تاسف دارد
مشکلی که امروز بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان داروسازی با آن مواجه هستیم این است که ۸۰ درصد از دانشجویان این رشته به دنبال دایر کردن داروخانه هستند که نباید این‌چنین باشد.

درهمین رابطه؛رابط صنفی دانشکده داروسازی کرمانشاه می گوید:در حال حاضر تعداد داروخانه های کشور به نسبت میانگین جهانی بسیار پایین است و ما نصف تعداد میانگین جهانی داروخانه داریم که این موضوع بارها مورد تاکید وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.

وی ادامه می دهد: ما به نسبت جمعیت کشور بین ۲۳ تا ۲۴ هزار داروخانه داشته باشیم در حالیکه ۱۱ هزار داروخانه داریم و از سوی دیگر ظرفیت پذیرش دانشجوهای دارو سازی از سال ۸۵ تا ۹۰، با این استدلال که در داروخانه ها نیاز مبرمی به دارو ساز وجود داشت در سه مرحله سه برابر شده است ولی الان فارغ التحصیلان به دلیل اینکه دارو خانه ای اضافه نشد بلاتکلیف هستند.ایسنا ۳ دیماه ۹۶
یک دانشجو:ظرفیت های پذیرش دانشجویان داروسازی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و رقم آن از ۷۰۰ دانشجو در سال به ۱۷۰۰ دانشجو افزایش یافته است در حالیکه ظرفیت داروخانه‌ها و ظرفیت‌های اشتغال هیچ تغییری نکرده است.

گفتنی است که درایران دارو و داروسازی هم بخشی از چپاول وغارتهای هرم قدرت است که بی شک دودش به چشم مردم محروم می رود.دانشجویان و جوانان نیز محروم از آینده ای روشن.

داروی قاچاق

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید