دانشگاههای رایگان نما !

0
700
دانشگاههای رایگان نما !
دانشگاههای رایگان نما !

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۵/۲۰-دانشگاههای رایگان نما !  

در اصل ۳۰ قانون اساسی نظام حاکم برایران آمده است:

«دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»

ضمن اینکه درسال ۱۳۳۵ تحصیل در دانشگاه تهران رایگان اعلام شد

در آن زمان با این که درآمد سالانه ایران از صدور نفت به دویست میلیون دلار هم نمی رسید تعلیمات عمومی نیز رایگان و یکنواخت بود.

بعدا که ایران دارای دانشگاههای متعدد شد، تحصیل در همه دانشگاههای دولتی رایگان بود و از اواسط دهه ۱۳۵۰، موسسات غیر دولتی آموزش عالی هم از دریافت شهریه و هرگونه پول دیگر از دانشجویان منع شدند و از همان سال پرداخت کمک هزینه به دانشجویان نیز آغاز شد.

 ولی چرا می گوییم آموزش در دانشگاههای رایگان نما؟

در اینجا به بخشی از مشکلات دانشجویان که با آن چنگ درچنگ هستند می پردازیم

 نداشتن امکانات تحصیلی و عدم حل تضادهای صنفی دانشجویان گاها منجر به ترک تحصیل؛ خودکشی؛ افسردگی و در یک کلام تغییر مسیر زندگی جوان دانشجو شده است.

اعتراضات دانشجویان نسبت به پولی سازی؛ کاهش سنوات؛ هزینه های سنگین خوابگاه ها همواره یکی از علل رودررویی دانشجو و دانشگاه بوده است.

در۱۶اردیبهشت ۹۷؛ دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه و پیگیری مطالبات صنفی خود که بی پاسخ مانده  تجمع اعتراضی زدند.

 درطی اردیبهشت ماه سال ۹۷  دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور نسبت به هزینه های سنگین دانشگاه  اعتراضات گسترده ای داشتند.

دانشجویان دانشگاه بهشتی (ملی سابق) درتاریخ ۲۳آذر۹۶ به اخذ شهریه اعتراض کردند.

دانشجویان نسبت به اخذ شهریه برای دروس جبرانی  تجمع کرده و شعار دادند آزاد بهشتی پیوندتان مبارک

دانشجویان دانشگاه بهشتی درتاریخ ۱۷اردیبهشت ۹۷نسبت به افزایش سنوات و پولی سازی دانشگاه ها تحصن و اعتراض کردند.

قانون سنوات در دانشگاه ها چیست ؟

قانون سنوات دانشجویی به زبان ساده یعنی، دانشجویان کارشناسی ارشد از ترم پنج و دانشجویان دکترا از ترم ۹ باید هزینه‌ای اضافه بر هزینه‌ای که در طول ترم پرداخت می‌کنند به دانشگاه بپردازند و این روزها یکی‌یکی بر لیست دانشگاه‌هایی که این قانون را اجرایی می‌کنند اضافه می‌شود.

این سیاست قبل ازهرچیز فشار را برروی دانشجویان وخانواده هایشان که باید این هزینه های گزاف رابپردازند افزایش می دهد و اثبات می کند که دانشگاه رایگان درایران شعاری بیش نیست!

خوابگاههای دانشگاههای دولتی هزینه اش بالاست

دانشجویان با مشکلات متعددی در خصوص استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه‌ها مواجه شده‌اند به طوری که هزینه‌های بالای این خوابگاه‌ها باعث شده تا این دانشجویان با دغدغه‌های مالی سال تحصیلی خود را شروع کنند.

 وزارت علوم در سال۹۵ هزینه خوابگاه‌های دانشجویی را پنج درصد افزایش داده و اجاره بهای خوابگاه‌های دولتی دانشجویی از ۳۴۰ هزار تومان در سال ۹۴ به ۴۳۰ هزار تومان در سال ۹۵ افزایش یافته است. اما سوالی که مطرح است این است آیا فرد دانشجویی که خانواده‌اش نیز از تمکن مالی کافی برای پرداخت این مقدار هزینه به صورت نقدی در ابتدای سال تحصیلی برخوردار نیست حق ادامه تحصیل آن هم در دانشگاه دولتی را ندارد؟!

(ایسنا ۲مهر۹۵)

چندی پیش یک دانشجوی شهرستانی را بدلیل نپرداختن هزینه خوابگاه؛ شبانه از خوابگاه بیرون کردند و او مجبورشدکه شب را درخیابان بگذراند.

دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به شهریه های کلان بارها اعتراضات  گسترده ای داشته اند.

درحال حاضربیش از ۷۵ درصد دانشجویان ایرانی (سه نفر از چهار نفر) هزینه تحصیل خود را، برخلاف نص صریح اصل‌های سوم و سی‌ام قانون اساسی، خودشان پرداخت می‌کنند. (بی بی سی فارسی خرداد ۹۲)

  دریکی از دانشگاه‌های ایران ظرفیت یک رشته تحصیلی در نوبت روزانه (رایگان) ۱۰ نفر و در همان رشته در نوبت شبانه و شعبه‌های پولی دانشگاه ۳۲ نفر اعلام شده است در حالی که طبق قانون این دانشگاه فقط مجاز به پذیرش هفت دانشجوی پولی بوده است. همین وضعیت کمابیش در اکثر دانشگاهها به خصوص دانشگاه‌های مشهور هم تکرار شده است.

ملاحظه می کنید دانشگاههایی را که به طرق مختلف از دانشجویانشان پول اخاذی می کنند!

آیا می توان این  دانشگاه ها را؛ رایگان نامید؟

 وبی دلیل نیست که می گوییم: دانشگاه رایگان نما!

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی یا شعبه‌های خودگردان آنها هم سرسام آور است

برای مثال دریافت مدرک کارشناسی ارشد (دو سال تحصیل) در رشته ریاضی از دانشگاه بهشتی حداقل بیست وسه میلیون تومان هزینه در بردارد. این رقم شامل هزینه‌های رفاهی مانند خوابگاه نمی‌شود.

از نظر کارشناسان، جذابیت درآمد برای دانشگاه‌هایی که همیشه منتظر بودجه‌های دولتی بودند و همچنین ظرفیت محدود دانشگاه‌های دولتی تمام امکانات آنها را به سمت درآمدزایی سوق خواهد داد و بتدریج باعث حذف امکان ادامه تحصیل رایگان برای جوانان با استعداد خواهد شد.

حالا خودتان قضاوت کنید و صورت مساله را به  ترازوی عدالت بکشید که آیا جوانان ایرانی حق داشتن یک آینده درخشان را با امکان آموزش رایگان ندارند؟

و آیا حق مسلم دانشجوی ایرانی نیست که مانند همه کشورهای مترقی جهان دربستری آرام  و بدون دغدغه تحصیل کند و پشتوانه ای برای  رشد و توسعه کشور و آینده ای روشن برای خودش باشد؟

نتیجه گیری:

اینها همه درنتیجه سیاستهای  چپاولگرانه و ضد ملی ومردمی حکامی است که در طی چهل سال حاکمیت ستم و غارت مردم ایران را از حقوق مسلم خودشان محروم کرده اند.

کشوری که در ۶۷سال قبل دانشگاهش را رایگان اعلام کرده؛  اکنون در قرن بیست و یکم دانشجویانش به دلیل عدم توانایی مالی باید ترک تحصیل کنند.

دراینجا؛  نابودی حرث ونسل مردم ایران به روشنی  پیداست که بانسل جوان و سرمایه های آینده اش این چنین می کنند.

آیا اینها همه زمینه های ناهنجاری های اجتماعی را دوچندان نمی کند؟

آیا فرار مغزها را بیشتر نمی کند؟

آیا راه حل تنها وتنها تغییر ساختار های کهنه و عقب مانده ای نیست که برآموزش عالی ایران حاکم شده است؟

دانشگاههای رایگان نما

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید