دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی – قسمت اول

0
822
دانشگاههای ایران
دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی - قسمت اول

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۹/۲۵-دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی
مگر دانشگاهها در هر کشوری یک نهاد آموزشی نیستند پس چرا در ایران صحبت از امنیتی کردن دانشگاه می شود؟
آیا دانشگاه چالش امنیتی برای کشور است؟
دانشگاه همواره در طول تاریخ مبارزات مردم ایران در برابر استبداد ایستاده و به عنوان مهم ترین نهاد اجتماعی منبع الهام و انگیزش به توده های مردم بوده است. بنابراین مورد ترس و وحشت دیکتاتورها بوده است. به همین دلیل حکومت دیکتاتوری کنونی از همان ابتدای قبضه کردن قدرت، تمام تلاش خود را برای سرکوب دانشجویان، ایجاد فضای رعب و وحشت و به طور کلی هر اقدامی که مانع ایفای نقش فعال و اثرگذاری دانشجویان در جامعه شود به کار بسته است. مانند سرکوب خونین جنبش دانشجویی تیر سال ۷۸دانشجویان که دامنه آن به سرعت به کل جامعه کشیده شد،
اینکه چرا حکومت تا این حد به امنیتی کردن فضای دانشگاه ها می پردازد. در واقع میدانند که نبض جامعه در دانشگاههای کشور می تپد.
بصورت خلاصه می‌توان گفت که منشاء بسیاری از این عوامل، عدم استقلال دانشگاه از نهاد قدرت سلطه‌طلب است. دانشگاه‌های ایران از تحت تسلط‌ترین نهادهای علمی است که در چنبره نهادهای امنیتی و مداخله‌گر حکومت گرفتار آمده است. از تعیین روسای دانشگاه‌ها توسط حاکمیت و نهادهای قدرت پس از تصفیه و گزینش‌های سلیقه‌ای با معیارهای حکومتی، تا حضور نهادهای حکومتی مثل نمایندگان ولایت فقیه و نهادهای امنیتی چون حفاظت، حراست و کمیته‌های انضباطی و حذف و تعیین حد دروس علمی تدریسی، نشان از عمق وابستگی دانشگاه های کشور به حکومت دارد.
امنیتی سازی ، مشخصا توسط کدام نهاد در دانشگاه اجرایی می شود؟
حراست دانشگاه همان ابزار اصلی سرکوب و فشار دانشجویان در دانشگاهها است و با توجه به فعالیت ها، سوابق و شیوه عمل مسئولین حراست واضح است که این نهاد؛ شعبه ای از وزارت اطلاعات در دانشگاه است که مستقل از مجموعه ی دانشگاه ، در هماهنگی کامل با وزارت اطلاعات به نظارت کامل بر رفتار؛ رفت و آمدها و فعالیتهای دانشجویان می پردازد و هیچگونه محدودیتی هم در دایره عمل خود نمی شناسد.سایر ارگانهای تابعه و یا کناری نیز همگی مکمل همدیگر هستند و هر کدام نقش خودشان را ایفا میکنند.
وظیفه حراست در دانشگاههای ایران چیست؟
دستگاه حراست براساس ماده واحده قانون مصوب 12/2/68 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اهداف مشخص بنا نهاده شده است که اولین بند از سیاست و روش حراستی عبارت است از:
1.اهتمام و پاسداری از دستاوردهای انقلاب ، تبلیغ تفکرات بسیجی ، بذل مساعی و تلاش در جهت حفظ مصالح نظام مقدس اسلامی به عنوان اساسی ترین وظیفه دستگاه حراست.”
از سوی دیگر 12 وظیفه تعریف شده برای این نهاد مشخص شده که بخشی از آن را عینا برای شما آورده ام:
“اداره حراست دانشگاه در راستای حفاظت و حراست از ارزشهای والای نظام ، حفظ نظم و انسجام در مجموعه دانشگاه و جلوگیری از انحراف و تخلف در امور اجرایی و در دیگر زمینه ها ، ایجاد شده
است .
در واقع عملکرد کنترلی اداره حراست را میتوان در چارچوب وظایف ذیل خلاصه نمود :
– کشف و گزارش تخلفات احتمالی (بطور اعم در حیطه
دانشگاه ) .
– کشف و مقابله با توطئه های دشمنان خارجی و داخلی انقلاب اسلامی در راستای لکه دار نمودن امنیت اجتماعی محیط دانشگاه
– کشف و برخورد با جرایم و تخلفات سیاسی ، امنیتی و اداری مجموعه شاغلین در دانشگاه و اعلام به مسئولین
ذیربط .
بنابراین مشهود است که هدف اصلی حراست در دانشگاه ها؛ در راستای کنترل و خفه کردن کلیه فعالیتهای آزادانه دانشجویان و کار جاسوسی علیه آنان است.
ادامه دارد
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید