دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی – قسمت دوم

0
719
دانشگاههای ایران
دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی - قسمت دوم

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۹/۲۶-دانشگاههای ایران در چنبره ارگانهای امنیتی – قسمت دوم
آیا دست حراست در هرگونه برخورد با دانشجویان باز است، مصادیق این فعالیت ها چیست؟
حراست دانشگاه تقریبا در تمام زمینه ها این اجازه را به خودش می دهد که به بهانه های مختلف به تفتیش، تهدید، تحقیر و سرکوب دانشجو بپردازد و هر دانشجو از همان درب ورودی دانشگاه سایه شوم این نهاد امنیتی را احساس می کند.
به طور مثال حتی موضوع پوشش به خصوص پوشش ظاهری دختران دانشجو و حتی بعضا پسران دانشجو، بهانه ای است که بر اساس آن افراد حراستی به خود اجازه می دهند به تحقیر و تهدید دانشجو بپردازند. مثلا چگونگی پوشش دختران و پسران چه ربطی به حراست دارد؟ یا اینکه روابط انسانی دانشجویان چه ربطی به حراست دارد که از آن وحشت دارند؟ اینان میخواهندکه به این ترتیب فضای بسته و پلیسی دانشگاه را به رخ دانشجویان بکشانند.
اما نمونه های بارزتر از اقدامات حراست، برخورد با فعالیت های دانشجویی است. به طور مثال اگر شما نسبت به یک موضوع صنفی مثلا کیفیت پایین غذا معترض باشید و بخواهید تجمعی صنفی یا اعتصاب غذا شکل بدهید، حراست دانشگاه بلافاصله به دنبال این است که آن را از نطفه خفه کند و ترتیب دهندگان آن را بلافاصله احضار کرده و حتی وسایل شخصی آن ها را تفتیش کرده و تهدید به تعلیق یا محرومیت از تحصیل و چنین مواردی می کند. معمولا اگر چنین مواردی از سوی همان دانشجو تکرار شود، حراست اقدامات شدیدتری را علیه او انجام می دهد. این نهاد برای اعمال کنترل و پیشگیری از تجمع و فعالیت ها در اکثر دانشگاه ها با صرف هزینه های بسیار، اقدام به نصب دوربین در محیط های حساس مانند آمفی تئاتر و سالن اجتماعات یا سلف دانشگاه کرده است و حتی در مواقع خاص نفراتی را اجیر می کند که به رصد کردن محیط دانشگاه و شناسایی تحرکات احتمالی بپردازند. مواردی از حضور عوامل مزدبگیر حراست در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک با اکانت های جعلی و در قالب دانشجو دیده شده است که به رصد کردن محتویات رد و بدل شده می پردازند. یعنی حتی به اکانتهای خصوصی دانشجویان نیز کار دارند و از این طریق در همه حالت میخواهند تحرکات دانشجویان را در چمبره تفتیش عقاید خود داشته باشند. مصادیقی وجود دارد که یک دانشجو به دلیل انتشار یک پست فیسبوکی به حراست احضار و تهدید شده است. به طور کلی اگر هر نوع فعالیت اعتراضی چه از سوی یک دانشجو و چه از طرف جمعی از دانشجویان انجام بگیرد، بلافاصله ارگان و شعبه وزارت اطلاعات و یا سایر ارگانهای امنیتی در دانشگاه بعنوان حراست وارد عمل می شوند.
دانشگاههای ایران
شیوه برخورد حراست پس از احضار دانشجو به چه صورت می باشد؟
بسته به نوع فعالیتی که منجر به احضار دانشجو شده است، بازجویی شفاهی و تشکیل پرونده شده و به شورای کمیته انضباطی ارجاع داده می شود و برمبنای آن تنبیهاتی اعمال می شود به عنوان مثال منع موقت از تحصیل با احتساب سنوات یا اخراج دانشجو از دانشگاه، بدون حفظ حق شرکت مجدد در آزمون ورودی
این اعمال محدودیت ها توسط حراست فقط محدود به دانشجویان نیست بلکه همه افراد را شامل میشود.
اساتید دانشگاه هم شدیدا توسط حراست رصد می شوند و اگر یک استاد دانشگاه در کلاس درس حرفی بزند که به مذاق حراست خوش نیاید، بلافاصله توسط بسیج به حراست منتقل شده و تشکیل پرونده می شود و همان پروسه ها در ارتباط با استاد یا هر شخص دیگری که در داخل دانشگاه فعالیت دارد طی می شود.
نمونه برخوردهای حراست با دانشجویان دانشگاه ها
در هفته‌های اخیر که موج گسترده ای از تجمعات و اعتراضات دانشجویی در دانشگاه های مختلف کشور برای 16 آذر برپا شد، حراست دانشگاه ها به صورت مداوم به احضار دانشجوهای فعال پرداخته اند. از جمله در همین روزهای اخیر حراست دانشگاه تهران به ضبط کارت شناسایی برخی تجمع کنندگان مراسم روز دانشجو اقدام کرده و روز قبل از تجمع در همکاری با وزارت اطلاعات برخی دانشجویان را تهدید کرده بود. یا در نمونه ای دیگر روز شنبه۱۱آذر ماه ۹۶تعدادی از اعضای شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل برای انتشار تصاویری با عنوان دروغ های تاریخ گذشته به حراست دانشگاه احضار و تهدید شدند.
آیا دانشجویان در مقابل این اقدامات ساکت می نشینند؟
هرگز! اتفاقا همین چند روز گذشته دانشجوهای دانشگاه تهران در اعتراض به برخورد امنیتی جلوی درب ساختمان حراست تجمع کردند. یعنی دانشجوها نفرت شدیدی نسبت به ماموران حراست در دانشگاه دارند و از هر فرصتی برای شعار دادن و اعتراض علیه این نهاد استفاده می کنند. بایستی فریاد بزنند که به چه حقی دانشگاه را پادگان کرده اید و یا شعبه های ارگانهای امنیتی را در اینجا گسترش داده اید. به شما چه ربطی دارد که من چه می پوشم و یا چگونه راه میروم و با چه کسی آداب و معاشرت دارم.
این ارگانها فقط برای به سکوت کشاندن قشر روشنفکر جامعه در داخل دانشگاهها راه اندازی شده اند. به چه دلیل دانشگاه را به قبرستان استخوانهای ناشناخته ای تبدیل کرده اند و عنوان شهید … به ان میدهند. همه و همه اینها در واقع فقط برای در چمبره نگهداشتن دانشجویان و دانشگاههای ایران است.
راه کار در برابر این نهادها چیست؟
دانشجویان و استادان بایستی در هماهنگی و اتحاد با یکدیگر در برابر این ارگانها بایستند.
نبایستی اجازه داد آنان هر کاری دلشان میخواهد بکنند و در برابر تعرض این نهادها به دانشجویان بایستی اعتراض کرد.
بایستی در برابر اعمال سرکوبگرانه این نهادها دست به اعتراض و تجمع زد.
بایستی این ارگانها را از دانشگاهها بیرون انداخت.
این نهادها فقط برای تقویت و تحکیم سرکوب فعالیت می کنند؛ بنابراین در هر فرصتی بایستی در برابر آنها ایستاد و مطلقا نبایستی دچار وحشت شد.
دانشگاههای ایران
ادامه دارد
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید