دانشجویان با افزایش نرخ ۲۲درصدی کاغذ چه کنند؟

0
382
دانشجویان با افزایش ۲۲درصدی کاغذ
دانشجویان با افزایش ۲۲درصدی کاغذ چه کنند؟

دانشجو آنلاین۱۳۹۸/۲/۱۰-دانشجویان با افزایش ۲۲درصدی کاغذ چه کنند؟

دانشجویان با افزایش ۲۲درصدی کاغذ چه کنند؟
درروز ۹ اردیبهشت ۹۸ توسط سایتهای حکومتی افزایش ۲۰ درصدی قیمت کاغذ اعلام شد.
اما دراین بین قشر دانشجو زیربارفشارهای اقتصادی هرروز مچاله ترمی شود؛
افزایش هزینه های تحصیل در مقطع آموزش عالی چند سالی است که به معضلی برای دانشجویان تبدیل شده است. زندگی دانشجویی به اندازه کافی شلوغ و پردغدغه است؛ از دغدغه های تحصیل در شهری دیگر و زندگی دور از خانواده گرفته تا دشواری پاس کردن واحدها و نگرانی از آینده شغلی. بنابراین، افزودن مشکلات مالی به این دوره از زندگی جوانان جز اینکه از کارآمدی و کیفیت تحصیلی آنان بکاهد، اثری نخواهد داشت.

یک دانشجو می گوید:آقای « م» دانشجوی سال سوم دندانپزشکی دانشگاه آزاد که حاضر به معرفی کامل خود نشد در خوابگاه دانشجویی اقامت دارد، او می گوید: خانواده من از توان مالی خوبی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی ام برخوردار نیستند بنابر این مجبور به کار کردن هستم. عصرها به عنوان منشی یک دندانپزشک مشغول به کارم از طرفی باید درس ها و واحدهایم را با نمره خوب پاس کنم اما کار کردن وقت زیادی از من می گیرد.

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران می گوید:شنیدم که قیمت کاغذ ۲۰ درصد افزایش یافته است رییس اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ گفته است قیمت هر بند کاغذ در بازار آزاد ۱۰۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است و از ۴۵۰هزار تومان به ۵۵۰هزار تومان رسیده است.

این دانشجو ادامه داد:برای انجام کارهای پایان‌نامه به برگه A4 نیاز دارم و یکی از اقلامی است که بسیار مورد استفاده دانشجویان ارشد قرار می‌گیرد، گفت: برگه A4را بسته ای ۳۰ هزار تومان می گرفتم اما الان بی شک قیمت اش بسیار بالاتر رفته است.
هزینه های تحصیل بسیار بالاست برای تامین آنها مجبوریم که نخوریم ونپوشیم و مسیرهای تردد راهم پیاده روی کنیم چون با افزایش قیمت بلیت اتوبوس و مترو دیگر چیزی برایمان نمی ماند.

اما واقعیت این است:
رئیس اتحادیه چاپ‌خانه داران خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: وضعیت بازار کاغذ بسیار بد است و علت آن نابسامانی ارز و بازار و همچنین عدم نظارت کافی دولت است. ایسنا ۱۲تیر ۹۷

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نظام :

در حال حاضر کمیسیون فرهنگی مشغول بررسی مشکل بزرگی به ناممافیای کاغذ است که وجود آن را نمی توان کتمان کرد. در واقع متاسفانه در وضعیت نابسامان اقتصادی و ارزی بسیاری از ارز دولتی به واردات کاغذ تخصیص یافته است. در صورتی که برای کاغذهای وارد شده هیچ تعیین تکلیفی نشده و چه بسا اصلاً کاغذی وارد نشده است.

واقعیت اینکه کاغذ هم مانند همه کالاهای دیگر در انحصار هرم قدرت نظام و پاسداران است

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین

نظر بدهید