خواننده موسیقی سنّتی ایران جواد بدیع زاده، دیده از جهان فروبست

0
761
خواننده موسیقی سنّتی ایران
خواننده موسیقی سنّتی ایران جواد بدیع زاده، دیده از جهان فروبست

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۰/۱۰-خواننده موسیقی سنّتی ایران جواد بدیع زاده، دیده از جهان فروبست
۱۰ دی ۱۳۵۸ ۳۱دسامبر۱۹۷۹
جواد بدیع ;زاده خواننده ی پرکار موسیقی ایرانی در سن ۷۸سالگی، دیده از جهان فروبست.
جواد بدیع زاده توسط پدرش سید رضا ملقّب به بدیع المتکلمین و میرزا یحیی سیّدالواعظین آموزش موسیقی را فرا گرفت وگوشه ;ها وردیفهای آوازی را آموخت.
بدیع زاده از دبیرستان دارالفنون موفّق به اخذ دیپلم متوسطه شد وبه کار مترجمی زبان فرانسه پرداخت.
درسال ۱۳۰۴شمسی، بنابه دعوت نماینده ;ی کمپانی صفحه پرکنی انگلستان، دست به تهیّه ی اولین ترانه های خود زد که مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.
ترانه ی جلوه گل و مرغ بی آشیان و سه آواز دیگر با اشعاری ازشاعران دوره ی مشروطیّت، یادگار فعالیّت هنری اوست.
استاد جواد بدیع ;زاده طی ۶۰سال فعالیّت هنری، بیش از ششصد آهنگ از خود به یادگار باقی گذاشت که آهنگ وشعر ترانه ;ی اغلب آنها را خودش سروده است .
پرداخت. جواد موسیقی ردیف سنتی و گوشه‌های بی‌شمار آن را از پدر و نیز از دایی خود میرزا یحیی سعید واعظین که او نیز از واعظان مشهور زمان خود بود، فراگرفت.
بدیع‌زاده به‌عنوان نخستین خواننده مرد، با معرفی و توصیه عبدالحسین‌خان شهنازی، انتخاب شد و اولین صفحه او با عنوان «جلوه گل» روانه بازار شد که شامل دو قطعه آواز و سه تصنیف از ساخته‌های خودش بود. از آن پس تا سال ۱۳۱۴ بدیع‌زاده ۲۴ تصنیف ساخت که همه روی صفحه ضبط شده‌است. او در سال‌های بعد در سفرهایی به حلب و بیروت و برلین و شبه‌قاره هند، بر شمار ضبط آهنگ‌های خود افزوده‌است.
آفریده های معروف بدیع زاده ؛سرود «ایران، کشور داریوش»
از میان آفریده‌های معروف او می‌توان از سرود «ایران، کشور داریوش» و ترانه‌های جلوه گل، داد دل، دل‌افسرده، هدیهٔ خاک، گل پرپر و خزان عشق یاد کرد. «خزان عشق» که تا زمان ما جاذبهٔ خود را حفظ کرده در سال ۱۳۱۳ در پیوند با متنی عاشقانه از رهی معیری ساخته شده‌است.
بدیع‌زاده با افتتاح رادیو به جمع هیئت ارکستر آن زمان رادیو پیوست و درکنار هنرمندانی چون حسین تهرانی، مرتضی نی‌داوود، حبیب سماعی و استاد ابوالحسن صبا آثار مشهوری در حوزهٔ موسیقی ایرانی پدیدآورد.
بدیع‌زاده سال‌ها عضو شعر و موسیقی رادیو تهران بود.
جواد بدیع‌زاده سرانجام در دیماه سال ۱۳۵۸ در هفتاد و هشت سالگی، براثر دومین سکته مغزی، در تهران چشم از جهان فروبست و در بهشت زهرا (قطعه: ۸ ردیف: ۲ شماره: ۲۶) به خاک سپرده شد.
از او صفحات و نوارهای بسیاری بر جای مانده‌است.
خواننده موسیقی سنّتی ایران جواد بدیع زاده، دیده از جهان فروبست
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید