خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها به کیفیت وسطح علمی آسیب می زند

0
699
خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها
خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها به کیفیت وسطح علمی آسیب می زند

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۱۰/۱۸-خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها به کیفیت وسطح علمی آسیب می زند

خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها به کیفیت وسطح علمی آسیب می زند
طرح خصوصی سازی علوم پزشکی که اخیرا از سوی باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ودرمان ابلاغ شده است
اعتراضات ونگرانی های زیادی را درپی داشت.
به نمونه هایی از این اعتراضات می پردازیم:

یک دانشجو:
«چنین اقدام از بن ایراد دارد زیرا حیطه آموزش از خط قرمزهای خصوصی‌سازی محسوب می‌شود
از نتایج اجرای این قانون می‌تواند این‌گونه باشد که افراد متمول و مافیای علوم پزشکی با عده‌ای همچون خودشان دانشکده‌های علوم پزشکی راه بیندازند و از افراد غیرمتخصص و کم‌تجربه که قطعاً برایشان هزینهٔ کمتری دارد، برای تدریس استفاده کنند».

مهدی امین پور می گوید:
«اجرای این طرح موجبات ورود افراد نالایق و ناشایسته را به حوزه تدریس و درمان فراهم می‌سازد و باعث می‌شود که افراد دارای تمکن مالی و عموماً کم‌سواد وارد نظام سلامت و همچنین آموزش کشور شوند. چندی پیش عده‌ای از دانشجویان با پرداخت مبالغ هنگفت در دانشگاه‌های ترازپایین علمی خارجی در رشته‌های پزشکی مشغول به تحصیل شدند و درنهایت افراد پولدار و برخوردار از رانت بیشتر توانستند وارد حوزه درمان بشوند».
او ادامه می دهد:
«هرگونه تلاش برای خصوصی‌سازی آموزش و پژوهش در حوزه سلامت، به کیفیت و سطح علمی آسیب می‌زند. طرح خصوصی‌سازی وزارت بهداشت، طرحی ضد عدالت و ضد مردمی است، زیرا یک بخشی از مردم را از تحصیل در رشته‌های شاخص محروم می‌کند و حضور در مراکز آموزش عالی پزشکی را برای قشرهای متمکن ممکن می‌کند. وقتی قشر متمکن نه به خاطر شایستگی، استعداد ذاتی و بهره هوشی، بلکه به خاطر پول بیشتر وارد نظام سلامت کشور می‌شوند، کیفیت علمی پایین می‌آید و انسان‌های کم‌سواد و پولدار، پزشکان آینده کشور خواهند شد».

خصوصی‌سازی بی‌دروپیکر آموزش پزشکی، راهی است که انتهای آن نامعلوم است و شرایطی را فراهم خواهد کرد که افراد متمول راه را برای ورود رانتی به عرصه آموزش پزشکی بازببیند و باعث تهدید سلامت مردم بشوند. آینده، روزهای پرکاری برای رسانه‌ها رقم خواهد زد؛ «کودکی به علت اشتباهات پزشکی جان سپرد»، «جا ماندن قیچی جراحی در شکم بیمار»، «تشخیص غلط پزشک باعث فوت یک فرد شد» عناوینی است که بیشتر به گوش مردم خواهد خورد.( تابناک ۱۸دیماه ۹۷)

اما واقعیت چیست؟
واقعیت اینکه باخصوصی سازی آموزش پزشکی نه تنها امکان رشد نیروهای خلاق و مستعد اما کم درآمد ازبین می رود؛ بلکه با توسعه رانت بازی ها نیز مواجه خواهیم بود.

خصوصی سازی علوم پزشکی در دانشگاه ها

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو

نظر بدهید