خالق اثر زیبای موسیقی «اتللو » جوزپه وردی درگذشت

0
794
موسیقی
خالق اثر زیبای موسیقی «اتللو » جوزپه وردی درگذشت

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۱۱/۷-خالق اثر زیبای  موسیقی «اتللو » جوزپه وردی درگذشت

خالق اثر زیبای  موسیقی «اتللو » جوزپه وردی درگذشت

جوزپه فورتونینو فرانچسکو وردی (به ایتالیایی: Giuseppe Verdi) ‏ (۱۰ اکتبر ۱۸۱۳–۲۷ ژانویه ۱۹۰۱) آهنگساز ایتالیایی بود. در دهکده‌ای کوچک در ایتالیا زاده شد. پدرش مسافرخانه‌چی فقیری بود که خواندن و نوشتن نمی‌دانست. وردی جوان در ده سالگی برای تحصیل موسیقی و رفتن به مدرسه رهسپار شهر بوستو در نزدیکی زادگاهش شد. نه سال تمام هر یکشنبه برای آنکه کفش‌هایش خراب نشود آنها را بغل می‌زد و حدود پنج کیلومتر پابرهنه راه می‌رفت تا در کلیسای دهکده‌اش ارگ بنوازد. یک حامی ثروتمند، وردی را به خانه خود برد و بعدها تأمین مخارج تحصیل موسیقی او را در میلان بر عهده گرفت. وردی پس از پایان ۲۲ سالگی به شهر بوستو بازگشت و سرپرست موسیقی آنجا شد.

آثار دوران جوانی وردی تحت‌تأثیر اشغال میهنش توسط بیگانگان ، آکنده از وطن‌پرستی بود
اغلب اپراهای او توسط اشغالگران میهنش با سانسور مواجه میشدند.
مهمترین آثار جوزپه وردی
وردی، آثار پرارزشی نظیر اوتلو، ویگولتو، لاتراویاتا و بالاخره اپرای آیدا را برای افتتاح کانال سوئز تصنیف کرد.
وردی طولانی بودن نمایش را برابر با کسل‌کننده بودن آن می‌دانست. او کارهایش را نه‌تنها برای موسیقیدانان که برای عامهٔ مردم می‌آفرید. وردی به‌دنبال مضمون‌هایی بکر، جالب و پرشور بود.
اپرای ریگولتو
اپرای ریگولتو از ساخته‌های جوزپه وردی اپراساز مشهور است. وردی تاثیرگذارترین اپراساز سده نوزدهم نام گرفته و بسیاری از موسیقیدانان اهمیت وردی در آهنگسازی را همسنگ نقش بتهوون در سمفونی دانستند. ریگولتو اپراییست در سه اکت، که بر اساس نمایشی از ویکتور هوگو به نام سرگرمی‌های پادشاه تدوین شده است. این اپرا نخستین بار در خانه اپرای ونیز به تاریخ ۱۱ مارس ۱۸۵۱ به روی صحنه رفت و مورد توجه همگان قرار گرفت. دوک مانتوا، ریگولتو و گیلدا – یا جیلدا – ، سه شخصیت اصلی این اپرای حزن انگیز می‌باشند.
جوزفه وردی در ۲۷ ژانویه سال ۱۹۰۱درگذشت.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

 

نظر بدهید