حضور فرهنگیان ودانشگاهیان بر سر مزار میرزاده عشقی

0
740
حضور فرهنگیان ودانشگاهیان بر سر مزار میرزاده عشقی
حضور فرهنگیان ودانشگاهیان بر سر مزار میرزاده عشقی

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۲/۱۳-حضور فرهنگیان ودانشگاهیان بر سر مزار میرزاده عشقی

حضور فرهنگیان ودانشگاهیان بر سر مزار میرزاده عشقی

روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت۹۷، جمعی از فرهنگیان و فعالان صنفی بر سر مزار میرزاده عشقی شاعر آزادیخواه ایران که در دوره نخست‌وزیری رضاخان به دستور رئیس شهربانی وقت ترور شد، حاضر شدند.

فرهنگیان در این مراسم، پلاکاردهای اعتراضی نسبت به وضعیت معلمان و فرهنگیان در ایران تحت حاکمیت آخوندها در دست داشتند.

بیشتربدانیم:

میرزاده عشقی

متولد ۱۲۷۳ درهمدان

شهادت ۱۳۰۳ درتهران

شاعر، روزنامه‌نگار، نویسنده و نمایشنامه نویس دوران مشروطیّت و مدیر نشریه قرن بیستم بود؛ وی از جمله مهمترین شاعران عصر مشروطه به‌شمار می‌رود که از عناصر هویت ملی در جهت ایجاد انگیزه و آگاهی در توده مردم بهره گرفت

حقوق زنان

میرزاده عشقی همچنین از جمله نخستین و برجسته‌ترین روشنفکران عصر مشروطه به‌شمار می‌رود که مدافع حقوق زنان بود و از آزادی زنان و حضور آنان در جامعه دفاع می‌کرد. از جمله می‌توان به ارتباط میرزاده با انجمن نسوان وطنخواه و زنان آزادی‌خواهی همچون قمرالملوک وزیری اشاره کرد. برای مثال، به نوشته الیز ساناساریان در کتاب جنبش حقوق زنان در ایران، انجمن نسوان وطنخواه در اردیبهشت سال ۱۳۰۳، با کمک میرزاده عشقی تئاتری با مضمون دفاع از آزادی و رهایی زنان در پارک اتابک اجرا کرد.

عشقی، زبانی آتشین و نیش‌دار داشت. در آغاز زمزمهٔ جمهوریت، عشقی دوباره روزنامه «قرن بیستم» را با قطع کوچک در هشت صفحه منتشر کرد که یک شماره بیشتر انتشار نیافت و بر اثر مخالفت، روزنامه‌اش توقیف شد و خود شاعر نیز به دست دو نفر در بامداد دوازدهم تیر ماه ۱۳۰۳ خورشیدی در خانه مسکونی‌اش جنب دروازه دولت، سه راه سپهسالار، کوچه قطب الدوله هدف گلوله قرار گرفت و در ۳۱ سالگی، چشم از جهان فروبست.

مزار عشقی در ابن بابویه د رگوشه  کنجی می باشد

                                                                                                     خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید