جیب خالی دانشجو خالی تر!نوشت افزار گرانتر!

0
722
جیب خالی دانشجو خالی تر!نوشت افزار گرانتر!
جیب خالی دانشجو خالی تر!نوشت افزار گرانتر!

دانشجو آنلاین ۱۳۹۷/۶/۴-جیب خالی دانشجو خالی تر!نوشت افزار گرانتر!

گران تر شدن نوشت افزارخالی شدن بیشتر جیب دانشجو
قیمت دلار بالاتر رفته است؛ وضعیت اقتصادی نابسامان تراز قبل؛ شرایط زندگی دانشجویی برای دانشجویان سخت‌تر شده
ازطرفی این قشربرای گذراندن دوران تحصیل خود نیازمند امکانات و ابزار زیادی هستند؛ خوابگاه، کتاب، خودکار، دفتر، مواد غذایی، لباس و… با نگاه به لیست قیمت‌ این اقلام و مقایسه آن با فروردین امسال، افزایش زیادی داشته؛ مساله‌ای که تاثیرات منفی آن مستقیما روی دانشجو و خانواده اش است.
خبرگزاری نیروی قدس تسنیم ۲۲مرداد ۹۷ می نویسد:
«لوازم‌التحریر ۴۰درصد گران شد»
«هنوز بیش از یک ماه به آغاز سال تحصیلی جدید باقی است و قیمت‌ اقلام مختلف نوشت‌افزار در بازار نشان از افزایش بیش از ۴۰درصدی اقلام مختلف به‌ویژه دفتر دارد. فروشندگان لوازم‌التحریر در بازار تهران از نوسانات قیمت شاکی هستند و معتقدند که این شرایط هم برای تولیدکننده، هم برای عرضه‌کننده و هم برای مصرف‌کننده به‌صرفه نیست».
سایت حکومتی فرهیختگان بخشهایی از معضلات دانشجویان را منعکس کرده:
دانشجویان نسیه خرید می کنند
«عباس‌آقا»یک تحریریه فروش میگه:
«یکی از دانشگاه‌های تهران در این خیابان قرار دارد و قیمت اقلام تحریری روزبه‌روز در حال افزایش است، به‌طوری که بعضی از این دانشجویان که مشتری ثابت مغازه من هستند، به صورت نسیه خرید می‌کنند و توانایی پرداخت سر موعد نسیه‌های خود را ندارند. به نظر می‌رسد دانشجویان این دانشکده فشار مالی زیادی دارند و افزایش قیمت مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرده است.»
رضایی یکی دیگر از فروشندگان لوازم التحریر این چنین گفت:
«قیمت لوازم تحریر و ابزاری که دانش‌آموزان و دانشجویان نیاز دارند، بدون استثنا دو برابر شده است.» وقتی به او گفتم که برای تهیه گزارش نیاز دارم تا تفاوت قیمت‌ها را در چند ماه گذشته بدانم، گفت: «پسرم! هیچ جنسی در مغازه من وجود ندارد که کمتر از دوبرابر افزایش قیمت نداشته باشد. حتی همکاران من وسایلی را که به قیمت قبلی گرفته بودند هم با رقم جدید به فروش می‌رسانند.»

علی دانشجوی ارشد دانشگاه تهران میگه:
برای انجام کارهای پایان‌نامه به برگه A4 نیاز دارم و یکی از اقلامی است که بسیار مورد استفاده دانشجویان ارشد قرار می‌گیرد، گفت: «در عید نوروز برگه A4 را بسته‌ای حدودا ۱۵ هزار تومان می‌خریدم، اما با افزایش ناگهانی قیمت‌ها و نابسامانی بازار، این کاغذ را چند روز پیش ۲۵ هزار تومان خریدم. ضمن اینکه این کاغذ جدید کیفیتی پایین‌تر از کاغذی داشت که قبلا خریده بودم. با توجه به اینکه تقریبا کارهای پایان‌نامه من در مراحل انتهایی است، به نظرم مبلغ زیادی را باید برای تکثیر پایان‌نامه خود کنار بگذارم، در حالی که درآمدم از کار پاره‌وقت افزایشی نیافته است.»
درکنار افزایش قیمت لوازم التحریر؛ هزینه های دیگری هم دانشجو دارد خوابگاه؛ ترددات؛ نیازبه کمک آموزشی

رضا، دانشجوی ارشد یکی از دانشگاه‌های تهران گفت :« بعد از قبولی در تهران و مشاهده فشار مالی به دنبال شغلی بودم و بعد از مشغول به کار شدن به صورت پاره‌وقت، نمراتم کاهش پیدا کرد و حتی امکان داشت این ترم مشروط شوم.

رضا با اشاره کرد: دانشجویان در کنار هزینه‌هایی که برای امکانات آموزشی دارند، هزینه‌های زیادی هم برای مواد غذایی دارند، گفت: «هزینه تامین مواد غذایی برای دانشجویان چند برابر است. وقتی قیمت یک بسته پنیر از حدود ۴۰۰۰ تومان به ۶۰۰۰ هزار تومان می‌رسد، میزان فشار مالی بر دانشجویان را محاسبه کنید. در صورتی که یک دانشجو فقط برای یک وعده صبحانه علاوه‌بر پنیر به نان و مواد دیگر هم نیاز دارد و این فقط برای یک وعده ما است.»
فاطمه معتقد بود هزینه خوابگاه برای دانشجویان زیاد است و بهتر است دانشجویان به صورت جمعی خوابگاه بگیرند. فاطمه در مورد تاثیر دلار و بازار ارز بر هزینه خوابگاه‌ها گفت که خیلی جالب است که این تاثیرات ارزی به سرعت بر این هزینه‌ها تاثیر گذاشته، چند روزی بود که به خوابگاه تابستانی دانشگاه منتقل شده بودیم و مسئول خوابگاه به یکباره اعلام کرد قیمت خوابگاه ۱۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و از حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۶۷۰ هزار تومان افزایش یافته است وقتی که جویا شدیم مسئول خوابگاه دلیل را نوسانات دلار عنوان کرد. این قیمت برای دانشجویان خوابگاهی مبلغ زیادی است و این افزایش باعث شده دانشجویان از اسکان در خوابگاه پشیمان شوند و به دنبال کنسل کردن رزرو خوابگاه خود باشند.
قاچاق گسترده نوشت‌افزار توسط باندهای مافیایی حاکمیت غارت و چپاول درایران نوک کوه یخ فساداست که فشار و ستم اش روی اقشار مختلف اجتماعی از جمله دانشجویان سرریز می شود.

جیب خالی دانشجو خالی تر!نوشت افزار گرانتر
خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95
#دانشجو_آنلاین
#دانشجو_براندازم

نظر بدهید