جهان -سرس سیاره کوتوله ای پر از آب و سطحی پوشیده از گرد و غبار

0
853
سرس سیاره کوتوله ای پر از آب و سطحی پوشیده از گرد و غبار

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۷/۱۱-سرس نخستین سیاره کوتوله کشف‌ شده و بزرگ‌ترین سیارک در کمربند سیارکی و بین مدار مریخ و مشتری است. این سیارک اسرار علمی بسیار بزرگی دارد که حالا دانشمندان در تلاش هستند با بررسی آن پرده از رموز آن بردارند.
اگر چه تاکنون اطلاعات بسیاری از سیاره سرس (Ceres) به دست دانشمندان رسیده، اما به‌ نظر هنوز هم این سیاره شگفتی‌‌های زیادی دارد. بعد از کشف آب در بخش همیشه تاریک این سیاره، حالا دانشمندان متوجه شده‌اند که سطح سیاره سرس آنقدر ها هم که تصور می‌‌کردند از کربن پوشیده نشده است. نتیجه اسکن‌‌های مادون قرمز نشان می‌‌دهد سطح سیاره سرس به وسیله ماده‌‌یی با نام «گرد و غبار پیروکسین خشک» در نتیجه اثرات شهاب‌سنگ‌ها و ترکیب آن با گرد و غبار مرطوب، یخ و کربنات‌‌ها آلوده شده است. اگر چه ترکیبات سطح سرس مشابه سیارک‌ های اطراف آن است، اما این سیاره صرفا شبیه آنها بوده و اگر نگاه عمیق‌‌تری به آن داشته باشیم، دنیایی متفاوت پیش روی ما قرار خواهد گرفت.
به‌ علاوه این اطلاعات جدید باعث ایجاد تردید در تئوری‌‌های اولیه از شکل‌‌گیری و منشا سیاره کوتوله سرس شده و حتی این احتمال نیز وجود دارد که سیاره سِرِس پیش از ورود به کمربند سیارک‌‌ها (Asteroid Belt) در لبه بیرونی منظومه شمسی تشکیل شده باشد . همچنین حالا دریچه‌‌های جدیدی از ماهیت و نحوه شکل‌‌گیری سیارات صغار مابین مریخ و مشتری به روی دانشمندان باز شده است. اگرچه این سیاره‌‌ها ظاهری همانند صخره‌‌های ساده دارند ، اما تاریخچه آنها به شکل غیرمنتظره‌ ای پیچیده است.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید