جهان-ترامپ: کره‌شمالی ‘گوش شنوا’ ندارد

0
498
ترامپ: کره‌شمالی 'گوش شنوا' ندارد

دانشجو آنلاین ۱۳۹۶/۶/۹-دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بحران هسته‌ای کره‌شمالی از طریق “مذاکره” قابل حل نیست.
آقای ترامپ روز چهارشنبه (۳۰ اوت – هشتم شهریور) در توییتی نوشت: “آمریکا ۲۵ سال است که در حال گفتگو با کره شمالی و پرداختن باج به این کشور است.”
این اظهارات در حالی از سوی رئیس جمهور آمریکا طرح می شود که ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع کابینه او، امروز تاکید کرد هنوز می‌توان از دیپلماسی برای حل بحران کره شمالی کمک گرفت.
این اظهارات از سوی فرمانده کل قوا و وزیر دفاع آمریکا در حالی طرح می شود که کره شمالی گفته پرتاب موشکی که بامداد سه شنبه با عبور از آسمان ژاپن، مردم هوکایدو را به پناهگاه‌ها فرستاد، گام نخست از عملیات نظامی این کشور در اقیانوس آرام است.
در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی‌اش،رکس تیلرسون، گفته تلاش برای وضع تحریم های جدید علیه پیونگ‌یانگ می‌تواند وضع را وخیم‌تر کند.
توییت جدید آقای ترامپ تنها چند روز پس از سخنان او در شهر فینکس آریزونا طرح می شود که گفته بود “کیم جونگ اون (رهبر کره‌شمالی) شروع به کرنش در برابر آمریکا کرده است.”
اما ساعتی پس از این سخنان، کره‌شمالی سه موشک کوتاه برد را شلیک کرد که هر سه پرتاب ناموفق گزارش شد و پس از آن در نخستین ساعات بامداد دیروز (سه‌شنبه) این کشور یک موشک بالستیک را به سوی آبها اقیانوس آرام شلیک کرد؛ موشکی که از آسمان شمال ژاپن عبور کرد و موجب به صدا درآمدن آژیر خطر و ارسال پیام‌های هشدار حمله موشکی برای ساکنان جزیره هوکایدو ژاپن شد.
همزمان، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع، در آستانه دیدار با سانگ یونگ-مو، همتای کره‌جنوبی خود در پنتاگون تاکید کرده: “راه حل دیپلماتیک هیچ‌گاه نباید کنار گذاشته شود.”
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم امروز (چهارشنبه) در گفتگو با وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که دیپلماسی تنها راه‌حل بحران در شبه جزیره کره است.”
از طرف دیگر، مانور مشترک نیروهای آمریکایی و کره‌جنوبی همچنان ادامه دارد؛ مانوری که کشورهایی چون چین و روسیه معتقدند عامل مهمی در تحریک کره‌شمالی است و پیونگ‌یانگ در واکنش به این مانور دست به پرتاب موشک زده است.
همچنین سه‌شنبه شب ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی اضطراری و در یک رای‌گیری غیرعلنی یک بار دیگر اقدامات کره‌شمالی را محکوم کردند. با این حال، در این جلسه تحریم جدیدی برای کره‌شمالی در نظر گرفته نشد.

خبرهای ما را در این کانال دنبال کنید
https://telegram.me/DaneshjoOnline95

نظر بدهید